Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dęby pamięci ku czci bohaterów zostały posadzone

W dniu 13 kwietnia 2010 r. na placu im. kard. Jeana Marie Lustigera odbyła się uroczystość posadzenia trzech „Dębów Pamięci” dla upamiętnienia żołnierzy poległych w Katyniu oraz posła Ziemi Będzińskiej Grzegorza Dolniaka.


 
 


undefined


 


 


Kwietniowe dni roku 1940 jak i ostatnie wydarzenia związane z tragicznym lotem prezydenckiego samolotu, którego ofiary wciąż wspominamy i czcimy, z pewnością na długo pozostaną w pamięci tego i przyszłych pokoleń. Stąd doniosłość historycznych faktów oraz poczucie jedności i braterstwa związane ze wspólnym przeżywaniem smutnego czasu żałoby narodowej zdominowały organizowane w Powiecie Będzińskim obchody upamiętaniające mieszkańców Zagłębia, którzy zginęli w katyńskim lesie wskutek prowadzonych przez Sowietów represji.


  


Na zaproszenie Starosty Będzińskiego Adama Lazara w uroczystości wzięli udział licznie przybyli goście, wśród nich Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Będzinie z wiceprezydentem Ryszardem Fornalem włodarze miast i gmin powiatu będzińskiego, radni Rady Powiatu Będzińskiego, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe szkół ponadgimnazjalnych,  oraz sami mieszkańcy Będzina i powiatu. Gościem honorowym był Jan Strzelecki, ostatni żyjący żołnierz 23 Pułku Artylerii Lekkiej, która stacjonowała w Będzinie.
Podczas spotkania młodzież licealna dokonała posadzenia dwóch dębów jako symboli trwania i pamięci o poległych. W ten szczególny sposób uczczono postaci gen. bryg. Stanisława Przychockiego oraz por. Tadeusza Domagały, absolwenta będzińskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Dodatkowy trzeci dąb został posadzony przez Starostę Będzińskiego Adama Lazara ku upamiętnieniu postaci wybitnego polityka, ambasadora spraw Zagłębia w Sejmie, Posła Grzegorza Dolniaka, który jest jedną z ofiar feralnego lotu polskiej delegacji udającej się na rocznicowe obchody zbrodni katyńskiej.


 


  


Postaci bohaterów stały się także tematem krótkich prezentacji przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół w Wojkowicach oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie. Po uroczystościach zaproszeni goście uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. „Polska Golgota Wschodu” będzińskiego malarza Romualda Korusa oraz mieli możliwość zapoznania się z fotografiami dokumentującymi zbrodnię katyńską, które zostały zaprezentowane dzięki współpracy powiatu będzińskiego z Instytutem Pamięci Narodowej.


 


W holu dolnym w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie wystawiona jest księga, w której można dokonać okolicznościowego wpisu kondolencyjnego upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w tym Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka. 


 Autor: Piotr Dudała | 13/04/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney