Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tłumy ludzi żegnały Grzegorza Dolniaka

Pomimo przenikliwego chłodu tłumy ludzi pożegnały w czwartkowe popołudnie, 22 kwietnia 2010r. w Będzinie Grzegorza Dolniaka, posła na Sejm RP, tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
 


 


W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła najbliższa rodzina posła, najwyższe władze państwowe w osobach: marszałka Sejmu, pełniącego jednocześnie obowiązki Prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, a także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, parlamentarzyści, przyjaciele, znajomi i tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Będzina i Zagłębia.


 źródło: www.powiat.bedzin.pl


Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, odprawiona została w zabytkowym kościele Trójcy Przenajświętszej obok zamku w Będzinie. Przed jej rozpoczęciem Marszałek Bronisław Komorowski wręczył żonie zmarłego Barbarze i córce Patrycji przyznany pośmiertnie Grzegorzowi Dolniakowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.


 


  


 


W homilii Biskup powiedział: „Poseł Grzegorz złożył ofiarę ze swojego życia lecąc do Rosji, by oddać hołd pomordowanym w lasach Katynia naszym rodakom. Wymordowano ich, bo byli światłymi i inteligentnymi obywatelami Rzeczypospolitej i mogli się przeciwstawić wprowadzeniu w Polsce nowej ideologii tak bardzo obcej naszej tradycji i kulturze. Stała się rzecz nieoczekiwana: dzięki ofierze tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku oczy całego świata zwróciły się w stronę Katynia. Paradoksalnie dzięki temu misja tych 96 osób została wypełniona – podkreślił biskup. - I choć sens tragicznej śmierci 96 osób pozostaje nam nieznany, to każdy z nas może powiedzieć: a jednak misja przez nich samych naznaczona została wypełniona. To, co piękne, dobre i trwałe z bólu, poświęcenia i ofiary się rodzi. Nie zatraćmy tego, co oni swoim życiem i śmiercią nam wszystkim wysłużyli - zaapelował biskup Kaszak.


 


Obecni na uroczystościach żałobnych goście w okolicznościowych mowach podkreślali pracowitość, uczciwość i prawość zmarłego posła. – Rzadko można spotkać w świecie polityki człowieka tak pozbawionego negatywnych emocji. Gdy mówił, że chciałby, by było normalnie, to czuło się, że jest to głęboka prawda o nim samym. Nie był człowiekiem nadmiernie ambitnym. Czasami kogoś takiego trudno w porę dostrzec i docenić. Teraz my, Grzegorzu, będziemy starali się, by było normalnie, to znaczy dobrze – powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.


 


  


 


Grzegorz Dolniak zasługuje na miano osoby niezastąpionej, pracował ciężko, ale nie dla sławy; nie czekał na odznaczenia – powiedział w Będzinie premier Donald Tusk. – Byłeś jednym z ojców założycieli Platformy Obywatelskiej, byłeś jak żołnierz pierwszej brygady. To właśnie Ty byłeś Platformą Obywatelską. To z Twojego wysiłku był początek naszej wspólnej pracy. Bez ciebie będzie trudniej. Będziemy wiernie służyć Ojczyźnie także dlatego, by w ten sposób złożyć tobie hołd – mówił premier.


 


Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział o zmarłym, że był po prostu dobrym człowiekiem. – Ale także wymagającym. Głównie od siebie. Bez niego cały polski parlament będzie inny – mówił Schetyna.


 


  


 


Zmarłego posła słowami pełnymi emocji pożegnał również szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Byłeś przedsiębiorcą, aktywnym i uczciwym. To jest potrzebne, aby odnieść sukces w przedsiębiorstwie. I to przeniosłeś do polityki. Przez ostatnią dekadę taki byłeś w polityce - aktywny i uczciwy. To jest twój testament, który nam pozostawiłeś - wspominał. - Kochałeś sport, swoją siatkówkę. Ten zespół będzie już grał w pierwszej lidze bez ciebie. Będzie też grał po to, aby cię upamiętnić. Może dlatego pokochałeś ten sport, bo jest to dyscyplina zespołowa, a ty rozumiałeś co to jest zespół. Ty wiedziałeś, że niekoniecznie w zespole najważniejszy jest ten, o którym najgłośniej. Ten ostatni uderza zwycięsko piłkę, bo tę piłkę trzeba także odebrać i celnie podać. I taki byłeś w polityce: pracowity, dzielny i skromny. I taki nam zostawiłeś testament - powiedział Buzek.


 


Prezydent Będzina Radosław Baran, zwracając się w ciepłych słowach do Rodziny swego przyjaciela, powiedział: - Dziś wszyscy wiemy, że nikt i nic nie zastąpi nam Grzegorza. Mamy jednak tę pewność, że musimy kontynuować Jego dzieło i plany, których miał jeszcze tak dużo. Grzegorzu, nie zapomnimy Cię nigdy, ale mamy też prośbę abyś nadal był naszym drogowskazem - dodał Prezydent.


 


  


 


Uczestnikom ceremonii pogrzebowej za obecność i wsparcie podziękowała żona posła, Barbara.  Przypomniała, że mąż był postrzegany, jako ten, z którym warto rozmawiać, a w biurze poselskim było zawsze tłoczno. – Jeden z dziennikarzy napisał nawet niedawno, że tak tłoczno, jak na dworcu kolejowym w Katowicach. Każdy z nas chciałby na końcu życia usłyszeć to, co powiedziano o Grzegorzu, że był do bólu uczciwy - wspominała pani Barbara Dolniak.


 


  


 


Po Mszy św., kondukt żałobny w pełnej asyście wojskowej wyruszył na pobliski cmentarz parafialny, gdzie złożono ciało zmarłego w grobowcu znajdującym przy kaplicy św. Tomasza Becketta.


 Autor: Redakcja | 22/04/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney