Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Market w centrum

Niezagospodarowany plac w centrum miasta, przy reprezentacyjnym sosnowieckim deptaku - ulicy Modrzejowskiej 18 - straszył od dawna. Dziura w środku miasta zastawiona obskurną blachą wreszcie przejdzie do historii. Tyle tylko, ze zamiast kolorowej kamienicy, powstanie tu kolejny pawilon usługowo-handlowy.

W ścisłym centrum miasta są miejsca, do których prace modernizacyjne nie docierały przez lata. Modrzejowska 18, teren nieopodal księgarni „Świat Książki" wygląda jak pobojowisko - zastawiony szpecącą blachą, na której wiszą ogłoszenia, straszy przechodniów i mieszkańców okolicznych kamienic. Po wielu latach wreszcie ma się to zmienić. -Powstanie tu nowoczesne centrum handlowe - informuje Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego sosnowieckiego magistratu.

Tymczasem jeszcze w 2008 roku plany na zagospodarowanie tego miejsca były zupełnie inne. Miała tu bowiem powstać kamienica. -Właściciel już dawno obiecywał, że rozpocznie w tym miejscu budowę kamienicy, ale na obietnicy się skończyło. Rozmowy w tej sprawie prowadziliśmy nie raz. Zdajemy sobie sprawę, że to miejsce szpeci centrum. Kamienica miała powstać i nadal jest w planach - informował Grzegorz Dąbrowski, rzecznik UM.

Inwestorzy jednak się zmieniali, a wraz z nimi plany na zagospodarowanie działki. Jak informuje nas Stefania Zgorzały z Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej UM w Sosnowcu nie będzie tu kamienicy, ale centrum handlowe. To, że nie nawiązuje ono do istniejącej zabudowy, nie ma dla władz miasta żadnego znaczenia. -Wydaliśmy pozwolenie na budowę, nie ma przeciwwskazań, by nie stanął tam pawilon handlowy - mówi Zgorzały.

Inwestycję przy Modrzejowskiej realizuje warszawska firma deweloperska Moderno. Jak na razie jest ona owiana tajemnicą, a przedstawiciel inwestora nie chce mówić na ten temat zbyt wiele. -Dostaliśmy pozwolenie na budowę i już ruszyły prace. W przyszłym roku powstanie tam obiekt handlowo-usługowy - mówi Igor Hajkiewicz z firmy Moderno. Jak zapowiada budynek swoim wyglądem nie będzie nawiązywał do istniejącej już infrastruktury. -To będzie dwupoziomowa, nowoczesna zabudowa ze szkła. Wypełni całą przestrzeń działki.

Pomysł budowy pawilonu handlowego przy ulic Modrzejowskiej krytykuje Wiesław Suwalski, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sosnowcu. -Jestem przeciwnikiem budowania takich pawilonów w centrum miasta i muszę tej inwestycji przyjrzeć się bliżej. Przypuszczam jednak, że miasto było zobowiązane wydać w tym wypadku pozwolenie na budowę, bo sąsiadujące budynki tez prowadzą działalność usługową - mówi Suwalski. Radny zwraca uwagę, że powinniśmy zadbać również o naszych lokalnych przedsiębiorców. -Jestem z nimi w stałym kontakcie, jest kryzys i wiem, że to dla nich trudny okres. Takie inwestycje jak ta przy Modrzejowskiej godzą w interesy handlowców. Udaje nam się póki co blokować budowę marketu przy Alei Mireckiego, cały czas blokuję także podobne przedsięwzięcie przy Placu Papieskim. Ubolewam natomiast nad tym, że mimo naszych protestów na pięknym skwerku przy sosnowieckim sądzie pawilon handlowy jednak stanie - mówi Suwalski.

Pomysł budowy w tym miejscu pawilonu handlowego nie podoba się również mieszkańcom Sosnowca. -To, że będzie on szpecił Modrzejowską, to jedna kwestia. Druga to sens stawiania pawilonu handlowego w tym miejscu. Kawałek dalej stoi „Forum", które świeci pustkami. Jak widać, ulica cieszy się popularnością bardziej wśród banków - uważa Paweł Siwek z Sosnowca. -To fatalny pomysł. Nasza Modrzejowska jest taką katowicką Wawelską - piękną uliczką pełną odrestaurowanych kamienic, w których mieszczą się dziś restauracje. Czy ktoś wyobraża sobie, by nagle wśród nich stanął nowoczesny pawilon handlowy? - pyta sosnowiczanka Aneta Stasz.

Magdalena Kłobusek, www.e-sosnowiec.pl
Autor: Piotr Dudała | 02/05/2010
Komentarze
#1 | Do restauracje dnia 03.05.2010 17:38
No co ty gadasz, nie czytałeś co pani Aneta powiedziała? Modrzejowska jest pełna restauracji SmilePewnie z niej taka sosnowiczanka jak z autorki tych wypocin.
#2 | Restauracje dnia 03.05.2010 17:08
Niestety jeśli chodzi o możliwości ugoszczenia klientów w restauracji lub w innym miejscu to Sosnowiec wypada naprawdę słabo, no ale cóż ...Sad
#3 | igor dnia 03.05.2010 16:00
ciekawe gdzie jest restauracja na Modrzejowskiej??????????
#4 | anonim dnia 03.05.2010 15:44
Wiecie dlaczego planów zagospodarowania nie ma ? Bo w mętnej wodzie lepiej się ryby łapie.
Wiecie jak był Sosnowiec budowany przed 100 laty ? Te same obyczaje zostały do dzisiaj. Stąd ten burdel i chaotyczna zabudowa i kiedyś i dzisiaj.
Tu nawet na drewnianą oborę w centrum można uzyskać pozwolenie budowy bo tak się rządzi nomen omen sprawdzony gospodarz.
#5 | rob dnia 03.05.2010 15:27
to skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#6 | haha dnia 03.05.2010 14:42
"Nasza Modrzejowska jest taką katowicką Wawelską - piękną uliczką pełną odrestaurowanych kamienic, w których mieszczą się dziś restauracje. Czy ktoś wyobraża sobie, by nagle wśród nich stanął nowoczesny pawilon handlowy? - pyta sosnowiczanka Aneta Stasz. "

Ta pani to z Sosnowca? A ambicją radnych to jest blokowanie wszystkiego? niech lepiej powiedzą ilu inwestorów przyciągnęli do Sosnowca. A e-sosnowiec to straszne dno. Dziennikarstwo na poziomie przedszkola
#7 | Sosar dnia 03.05.2010 14:18
No tak larum się podniosło ... oj oj następny market! I to gdzie ! Oj ludzie...coście w półkoszkach do Sosnowca zostali przywiezieni?? Przecież od zawsze ul. Modrzejowska była traktowana jako "trakt handlowy" przez który w ciągu całego dnia przewijały się tysiące sosnowieckich rodzin- robiących zakupy, bo sklep był obok sklepu i to wszelakiej maści art. Nie wiedzieć czemu po 1989 roku ulicę zaczęto chyba mylnie uważać za City bankowe, bo w miejsce sklepów i sklepików zaczęły masowo pojawiać się banki ! Efekt jest taki, że dziś to zupełnie inna ulica, zimna, obskurna i traktowana jako raczej skrót do Dworca PKP. Po dawnej Modrzejowskiej nie ma śladu i tego najbardziej żal... I na koniec nie przesadzajcie z tym odnowieniem kamienic...wystarczy nieco popatrzeć powyżej I-szego piętra, a nie daj Boże wejść do którejś z bram ... A ten hamulcowy Suwalski to se może co najwyżej swoją starą hamować i niech pomyśli,że zamiast tej dziury może jakieś "dudki" do kasy miejskiej wpłyną za podatek gruntowy...;podobnie zresztą jak po terenach Sostalu...bałwan jeden.. A to,że w Plazie pustki ... i dobrze ! Niech obniżą ceny- to wtedy pustki nie będzie, bo jak widać gołym okiem w kraju POTUSkowym, aż takiego dobrobytu jak to widzi OBER Tusk póki co niema...chyba,że wydarzy się w końcu obiecany cud! I już zupełnie na koniec... pomimo wszystko Sosnowiec niestety podupada...,a to czego nam trzeba to solidne przewietrzenie Magistratu i ludzi z nowymi pomysłami na rozwój lub chociaż obudzenia go z tego chochołowego tańca....
#8 | F dnia 03.05.2010 12:54
Skandal, Skandal, Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney