Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zalew w Maczkach?! Mrzonka czy realna szansa!?

Z radością przeczytałem informację z poprzedniego newsa o działaniach ludzi, zmierzających do poprawy stanu środowiska naturalnego w Sosnowcu. Zastrzegając na wstępie, że nie znam konkretnych faktów dotyczących np. stanu własności terenów byłej kopalni piasku Maczki Bór, stopnia zaawansowania dotychczasowego sposobu jej zagospodarowywania itd., chciałbym podzielić się z Państwem pewną refleksją.Otóż niektórzy ludzie uważają, że miejsca pracy można tworzyć jedynie w tradycyjnej gospodarce – przemyśle, usługach, handlu – z prymatem tego pierwszego.....

Przeciwstawiają tym samym zachowanie czy działanie na rzecz przywrócenia środowiska naturalnego, tzw. „interesowi pracowniczemu”, „walce z bezrobociem” i tym podobnym hasłom. Tymczasem wraz ze wzrostem wydajności pracy człowieka, związanym z postępem technicznym, następuje możliwość przesunięcia ludzkiej pracy do innych gałęzi. Nie chcąc zbyt długo pozostawać na dużym stopniu ogólności przejdę niezwłocznie do konkretów.

W Sosnowcu moim zdaniem jest duże zapotrzebowanie na tereny pod budownictwo jednorodzinne. W Sosnowcu – na terenie byłej Kopalni Piasku Maczki Bór są moim zdaniem doskonałe tereny do wykonania zalewu, wokół którego znalazłoby się mnóstwo niezwykle atrakcyjnych terenów pod budownictwo jednorodzinne, a także terenów rekreacyjnych. Przy tych budowach znalazłyby zatrudnienie tysiące ludzi. Począwszy od etapu projektowania i przygotowania terenów, poprzez budowę tych obiektów, a następnie utrzymanie, remonty, modernizację, obsługę itd.Sadzę, że alternatywą dla wzbudzającego również moje zaniepokojenie składowiska odpadów, mogłyby być wspaniałe tereny ekologiczno-rekreacyjno-mieszkaniowe. I nie byłaby to oferta jedynie dla bogatych. Na tych terenach znaleźliby zatrudnienie wszyscy – od budowlańców i obsługi barów czy restauracji, poprzez dostawców klimatyzacji i internetu. Wraz ze wzrostem podaży powierzchni mieszkalnej w domach, w Sosnowcu mogłyby ulec obniżeniu ceny mieszkań - z korzyścią dla mniej zamożnych.Co ważne, takie rozwiązanie wymagałoby moim zdaniem stosunkowo niewielkich nakładów budżetowych, które wkrótce z nawiązką by się zwróciły.Konkluzja na koniec. Nic prostszego niż zrobić Panie Haładus – napisze być może za chwilę jakiś sympatyczny komentator. Siła sprawcza w tej kwestii nie leży dzisiaj w moich rękach. Ten portal wizytują różni ludzie, mający pewnie więcej do powiedzenia w tej kwestii. Zgłaszam dzisiaj publicznie taką alternatywę. Podyskutujmy na ten temat – nad możliwością jej realizacji. Być może decydenci w tej sprawie dostrzegą w tym korzyści zarówno dla społeczeństwa jak i dla siebie.
Autor: Krzysztof Haładus | 30/05/2006
Komentarze
#1 | no name dnia 22.09.2008 12:39
szukajcie konkretnych ludzi, z mozliwosciami...(bo pomysl na problem juz macie)....
#2 | Wladyslaw dnia 10.02.2008 22:28
Sosnowiczanie nie dajcie sobie zatruc srodowiska.Jak Wojewoda moze cos takiego podpisac.Nastepne pokolenie wystawi gospodarzom miasta pomnik do gory nogani.Jest to rzecz nigdzie nie spotykana aby naturalne i unikalne srodowisko zasypac odpadami i zalac to woda.Wasze dzieci beda sie w przyszlosci kapac w radioaktywnym zalewie.Te odpady w niektorych krajach wykorzystuje sie w madrzejszy sposob.
Trzeba zlecic ekspertyze AGH w Krakowie i tez innynej uczelni,ktora Wam powie co z tymi odpadami mozna zrobic.
#3 | Sulim dnia 06.06.2006 04:52
No to temat na forum został odfajkowany. Od 31-05-2006r. do dzisiaj 06-06-2006r. to i tak długi okres zainteresowania się tematem przez forumowiczów. "Najlepsze" komentarze na forum polegają na tym, żeby kogoś ośmieszyć i komuś dokopać a nie na tym żeby coś konkretnego zrobić. Kopanie i ośmieszanie jest łatwiejsze a dla niektórych to i przyjemniejsze.
#4 | Krzysztof Haładus dnia 04.06.2006 14:24
OK. ważne informacje. To jednak, że bez decyzji administracyjnej nie można składować odpadów, nie oznacza automatycznie możliwości dyktowania wlaścicielowi terenu dowolnego sposobu zagospodarowania.
#5 | Sulim dnia 04.06.2006 07:16
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 24 marca 2003 r.
§ 3. 1. Składowiska odpadów niebezpiecznych oraz składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne nie mogą być lokalizowane:
1) w strefach zasilania głównych i użytkowych zbiorników wód podziemnych
7) na terenach poprzecinanych uskokami
10) na terenach, na których mogą wystąpić deformacje ich powierzchni na skutek szkód
górniczych;

W liście skierowanym do Wojewody Śląskiego przez Zarząd Związku Stowarzyszeń rZielony Ring Przemszyr1; Prezes Włodzimierz Wieczorek pisze:
3. Zawoalowanie procesu SKŁADOWANIA ODPADÓW eufemizmami takimi jak: rekultywacja, odzysk, unieszkodliwianie, wypełnianie itp. stanowi unikanie przez Spółkę CTL Maczki Bór obwarowań jakie nakłada na odpady Ustawa tj. - BADANIE ODPADÓW, - KLASYFIKACJA ICH W STOSUNKU DO MIEJSCA SKŁADOWANIA, - STANDARDY MIEJSC SKŁADOWANIA ODPADÓW, których wyrobisko popiaskowe nie spełnia ze względu na istnienie w jego niecce Głównego Zbiornika Wód Podziemnych oraz uskoków, które eliminują to miejsce do składowania odpadów.

Jak z listu wynika, pod wyrobiskiem znajduje się GZWP i tylko z tego powodu nie można tam składować odpadów niebezpiecznych. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska napisane jest też, że żadne odpady nie mogą być składowane na takim terenie.
Jednakże z decyzji Wojewody nr ŚR-II-6622/67/02/3/03 z 28 stycznia 2003, która zezwala na składowanie tam odpadów wynika, że nie ma tam żadnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych ani strefy zasilania GZWP.

I o co tu może chodzić to ja nie wiem!
Nie ma znaczenia także to, jaki jest stan prawny terenu na którym składuje się odpady. Na terenie prywatnym TEŻ nie można składować bez utylizacji odpadów niebezpiecznych dla środowiska.
#6 | Krzysztof Haładus dnia 03.06.2006 10:32
Zaznaczyłem na początku tekstu głównego, że nie znam stanu prawnego terenów, o których dyskutujemy. Czy ktoś z internautów zna bliżej tę podstawową kwestię? Czy jest to teren prywatny? Czy na właścicielu ciążą jakieś zobowiązania dotyczące sposobu zagospodarowania tego terenu?

Jeśli mamy bowiem działać - to skutecznie i racjonalnie. Samo werbalne wyrażenie chęci, opinii czy protestu to za mało. Trzeba, po analizie stanu istniejącego, wskazać konstruktywne wnioski i pokazać plan realizacji. Zróbmy najpierw to proszę.

Formę docierania do opinii publicznej czy odpowiednich władz lub osób wybierzmy i opracujmy po sformulowaniu merytorycznej zawartości tych działań.
#7 | Sulim dnia 03.06.2006 05:22
Wydrukowanie i rozwieszenie plakatów byłoby też sprawdzianem czy potrafimy (internauci) tylko gadać czy też coś robić. Każdy kto chciałby mógłby wziąć w tym udział.
#8 | Krzysztof Haładus dnia 02.06.2006 22:01
Płatne są te z zielonymi czapkami. Z niebieskimi są darmowe - o ile się nie mylę.
#9 | Eee dnia 02.06.2006 21:47
Słupy ogłoszeniowe w Sosnowcu są płatne!
#10 | Sulim dnia 02.06.2006 04:55
No to może zorganizujujmy w Sosnowcu jakąś akcję informującą o zasypywaniu wyrobiska popiaskowego niebezpiecznymi odpadami - może każdy kto chce wydrukuje na swojej drukarce kilka plakatów formatu A4 i porozwieszamy je na tablicach ogłoszeniowych. Jeżeli pomysł jest dobry albo chociaż taki sobie to niech ktoś będący "w temacie" przygotuje w internecie taki plakat.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney