Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Plac Papieski zatętni życiem? Urzędnicy postanowili zaskoczyć sosnowiczan

W tym roku urzędnicy postawili na nowatorską formę przekazu. Elektronika i efekty świetlne opanują Plac Stulecia. Wszystko z powodu rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. W 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Sosnowiec. Corocznie Urząd Miejski współdziałając z sosnowiecką Kurią, organizuje uroczystości na Placu Papieskim, mające upamiętnić to wydarzenie. Najczęściej uroczystości dzieliły się na religijne z pielgrzymką na plac z Zagórza z kościoła św. Joachima i msza św., a potem świeckie czyli koncerty, rozmowy z ciekawymi ludźmi. W tym roku uroczystości rocznicowe zaskoczą nie tylko sosnowiczan.- Od kilku miesięcy trwają prace nad widowiskiem. Będzie to blisko dwugodzinny spektakl łączący szereg technik audiowizualnych ze współczesną poetyką jazzu i muzyki elektronicznej. Narracja tej niezwykle nowatorskiej formy spektaklu oparta jest o ultranowoczesne środki wyrazu jakimi bez wątpienia są techniki VJ-skie, czyli realizowane "na żywo" wielokamerowe obrazy wideo współpracujące ze współczesnym oświetleniem estradowym, technikami optycznymi i animacją 2D, 3D - wyjaśnia MM Silesii Paweł Dusza,naczelnik Wydziału Kultury UM Sosnowiec.
Od strony wizualnej przygotowaniami zajął się związany z Zagłębiem Dąbrowskim Paweł Bogocz, absolwent UŚ, reżyser, scenarzysta, niezależny producent tv. Bogocz jest jednym z bardziej znanych i uznanych polskich realizatorów wideoklipów. Od lat stale współpracuje z Dżem, SBB, Pogodno, Łzy, Püdelsi, Negatyw, IRA, Big Cyc.Dla mieszkańców- Nadaliśmy naszemu widowisku tytuł "Wolnoalewolno - inspirowany poezją Jana Pawła II koncert na kontrabas, elektronikę i strzępy wideo"... Będzie to połączenie obrazu na dużym diodowym ekranie z muzyką na żywo. Poezji Papierza będziemy mogli posłuchać, ale i zobaczyć w formie animowanych napisów. Ekrany diodowe powoli stają się standardowym elementem każdego większego wydarzenia estradowego. Jednak nadzieje, ze mieszkańcy Sosnowca przeżyją nie mniejsze emocje - przyznał MM Silesii Paweł Bogocz, współorganizator przedsięwzięcia.Na scenie obok głównego kompozytora Bogdana Mizerskiego pojawią się też zaproszeni goście. Na instrumentach perkusyjnych wystąpi wybitny jazzman Mariusz Czarnecki. Za konsoletą DJ Cybuch i DJ Electrojac z Warszawy. Pojawi się tez wirtuoz puzonu, związany z operą wrocławska Fryderyk Mizerski. O wsparcie poprosiliśmy także wybitnego tłumacza i poetę prof.Tadeusza Sławka. Tematem przewodnim Jan Paweł II, Polska, i nasza rola w Europie.- Jan Paweł II wygłosił w Sosnowcu homilię dotyczącą problemu bezrobocia, palącego problemu naszego regionu zarówno wówczas jak i dziś. Dla potrzeb widowiska dokonywałem więc adaptacji poezji Karola Wojtyły pod tym właśnie, osobistym kontem. Zależy mi też na pokazaniu pewnej niezwykłej drogi jaką przeszli Polacy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, o tym że coś nam się udało, że możemy być z siebie dumni. Ze zmieniliśmy bieg historii i odmieniliśmy sporą cześć Europy - wyjaśnia reżyser.Widowisko multimedialne upamiętniające wizytę Ojca Świętego w Sosnwowcu odbędzie się 12 czerwca. Rozpocznie ono dwu dniowe obchody na Placu Papieskim. 13 czerwca w tym samym miejsc odbędą się uroczystości, które przygotowała kuria. Podczas festynu rodzinnego odbędzie się msza św, której przewodniczył kardynał Franciszek Macharski. Reżyser zapewnia, że przygotowane przez niego wydarzenie nie będą kolidować z podniosłym charakterem wydarzenia.- Nie wymyślam prochu, robię to co potrafię najlepiej, bez kombinacji z czystym sercem. Nie rozumiem dlaczego nasze widowisko miałoby być w kolizji z charakterem uroczystości? Ze forma jest multimedialna, ze nowoczesna, ze adresowana do młodych ludzi? Dlatego że takie widowiska w Europie to standard, a u nas ma być disco, wata cukrowa i kiełbasa z rusztu? Forma to tylko forma, pełni służebną rolę w stosunku do treści - dodaje Bogocz.Widowisko ma nie tylko zachwycić mieszkańców Sosnowca, ale również wypromować miasto i region w kraju. Po sosnowieckiej premierze twórcy planują zaprezentować je w innych miastach Polski.


Rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu to nie wszystkie wydarzenia zaplanowane na czerwiec na Placu Papieskim. Na początku miesiąca po raz pierwszy w tym miejscu odbędzie się Dzień Dziecka przygotowany przez Caritas.- Na Placu Papieskim, pod pomnikiem Jana Pawła II będzie okazja do poznania poprawnych zachowań na drodze, ratownicy medyczni zaprezentują pokaz pierwszej pomocy, policja pokaże swój sprzęt, będzie też okazja do wypróbowania symulatora zderzeń, będą wreszcie gry i zabawy sprawnościowe oraz możliwość zdobycia karty rowerowej i motorowerowej – wylicza ks. Stefan Wyporski.Jędrzej Bogus, www.zaglebie.info
foto: Haker_Sosnowiec (forum-sosnowiec.pl)Autor: Redakcja | 22/05/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney