Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W setną rocznicę urodzin stadion im. Witolda Dobrowolskiego!

Z Sosnowca wywodzi się wielu wybitnych komentatorów sportowych. Urodził się tutaj wszystkim znany Jan Ciszewski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja oraz jeden z najpopularniejszych po wojnie sprawozdawców sportowych, dzisiaj prawie zapomniany, red. Witold Dobrowolski. Trzy lata temu, w 95 rocznicę jego urodzin, napisałem: Dobrze by się stało, żeby w przypadającą w 2012 roku setną rocznicę Jego urodzin, stadion lekkoatletyczny MOS-u przy ul. Mireckiego 4 zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Zostały jeszcze 2 lata...

Urodzony w 15 listopada 1912 r. w Sosnowcu, przyszły dziennikarz i publicysta, Witold Dobrowolski pochodził z bardzo znanej i cenionej za patriotyczne tradycje rodziny. Pracował przez wiele lat w polskim radiu i telewizji. Znany był ze świetnych komentarzy, m.in. z tras Wyścigu Pokoju i... mówienia przepiękną polszczyzną. O tym, jak dobrym dziennikarzem i mówcą był Witold Dobrowolski, niech świadczy wypowiedź prof. Jana Miodka, znanego i wybitnego językoznawcy, zamieszczona w 2001 r. w miesięczniku Arkusz. Na pytanie: „Co by Pan poradził tym, którzy chcieliby mówić poprawnie?” odpowiedział: „Nie można nie mówić dobrze swoim językiem. Natomiast są wśród nas większe i mniejsze talenty oratorskie. Ludzie atrakcyjni stylistycznie i ludzie mniej atrakcyjni stylistycznie. Wśród moich przyjaciół są tacy, których uwielbiam, ale których mówienie mnie męczy, bo są nudni. Ale czy ja ich zmienię? Wydaje mi się, że wszystko zależy od empatii. Od dzieciństwa miałem zdolności parodystyczne, umiałem naśladować ludzi. W związku z tym zawsze się w kogoś zapatrzyłem, w kogoś, kto był jednocześnie świetny językowo. To byli Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski – znani sprawozdawcy sportowi. Później we Wrocławiu usłyszałem doc. Berezę, w kościele ks. prof. Juliana Michalca, niezwykłego kaznodzieję. I dziś, patrząc na siebie, w geście, w sposobie artykulacji pewnych głosek, nawet w takim szczególe widzę ich, tych moich ideałów językowych. Powiedziałbym więc tak: jeśli masz zdolność empatii, to zapatrz się w kogoś, kto jest dobry językowo, niech to będzie Papież, nauczyciel, kaznodzieja lub dziennikarz – to przyniesie owoce”.


Dobrowolski, pracując na początku lat 50. w Polskim Radiu Katowice, jako jeden z pierwszych dostrzegł talent młodego wówczas Janka Ciszewskiego, który właśnie wtedy debiutował w zawodzie dziennikarza. Później ich drogi się rozeszły, ale obaj byli uważani w swoim czasie za najlepszych i najbardziej popularnych sprawozdawców sportowych w Polsce.


Witold Dobrowolski zmarł 14 lipca 1975 r. w Warszawie. Pochowany jest na cmentarzu w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Zuzanny. Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 2 lata setną rocznicę Jego urodzin, stadion lekkoatletyczny MOS-u przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Osoba ta w pełni na to zasługuje.

Zostały jeszcze 2 lata...


Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 27/05/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 31.05.2010 13:18
a co dalej z Gierkiem?
#2 | anonim dnia 29.05.2010 08:45
www.jaskiernia.pl | 20-07-2009 | 22:05
14.XII 1985- W I LO im. Roździeńskiego w Sosnowcu odbyła się Sesja Młodzieżowa z okazji 37 rocznicy powstania PZPR.Sesję prowadził Sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR nauczycieli Stefan Płatek.
cd. | 20-07-2009 | 22:08
24.II 1989 - Na Plenum KM PZPR w Sosnowcu nowym sekretarzem KM PZPR wybrano Stefana Płatka, dotychczasowego I Sekretarza KZ PZPR nauczycieli.

źródło: www.jaskiernia.pl
z netu | 20-07-2009 | 22:14
Gość - Fx

IP: *
wysłano: 2005-04-23 14:24:32
Proponuję im. Feliksa Dzierżyńskiego - on też był Polakiem.I tez stał po tej samej, czerwonej stronie barykady.


Gość - do Fx

IP: *
wysłano: 2005-04-23 14:27:55
i bieżnia jest czerwona


Gość - Felix 2

IP: *
wysłano: 2005-04-23 14:57:04
Po jaką cholerę takie głupie nazwy dla tego obieku.Jak przyjdą rządy prawicy znowu trzeba będzie zmieniać nazwy ulic i placów z ,,czerwonych' na ,,lbiałych'.Kolejne tabliczki i piecządki pojdą do kosza.


Gość - ted

IP: *
wysłano: 2005-04-23 16:42:55
Tego kto to wymyślił powinno się natychmiast zwolnić.


Gość - anna

IP: *
wysłano: 2005-04-23 16:48:19
Za "patrona" nie wolno wybierać kogoś aż tak kontrowersyjnego! To nie powinna być osoba o dwuznacznej przeszłości ani tak sobie zasłużona, ale taka, która cieszy się powszechnym uznaniem. Żadnego z tych kryteriów nie spełnia ś.p. Stefan Płatek. To całkowita kompromitacja ekipy Górskiego!


Gość - Prezes

IP: *
wysłano: 2005-04-23 17:06:39
do anna: kolejna calkowita kompromitacja p kiego grzyba wogule remontuja ten objekt?? jakos nie slyszalem zeby kiedykolwiek cos sie tam odbywalo, no za wyjatkiem popijawWink ale chyba to niezbyt dobry pomysl remontowac "stadion" dla pijaczkow??


Gość - luki

IP: *
wysłano: 2005-04-23 20:54:09
jak skończą na mireckiego to niech sie przeniosą na kresową (na ludowy) bedą mieć nie daleko około 2 km


Gość - wołodyjowski

IP: *
wysłano: 2005-04-23 21:23:31
Jak skończą na Mireckiego to się przeniosą do parku sieleckego stawiac halę im........... dla szablistów.


Gość - Bene

IP: *
wysłano: 2005-04-23 22:01:54
Jedo jest pewne, na bohaterów należy wybierać niekwestionowanych bohaterów. Stefan Płatek do takich niestety nie należał i dlatego nie powinien mieć "swojego" stadionu! To bardzo zła decyzja, którą należy szybko zmienić!


Gość - Giro

IP: *
wysłano: 2005-04-23 22:04:24
Hala dla szermierzy będzie się nazywała im. Zdzisława Grudnia byłego I Sekretarza KW w Katowicach. Też był z Sosnowca i był tępy! To związek z szermierką!
#3 | anonim dnia 28.05.2010 21:30
a co wam przeszkadza tow. Płatek?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney