Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiecki Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1 zostanie upamiętniony?!

W artykule "Umszlagplatz na osiedlu Rudna 1", opublikowanym 10 stycznia 2007r. w serwisie www.sosnowiecfakty.pl napisałem, w oparciu o źródła historyczne, że obecny Stadion im. Jana Ciszewskiego, należący do klubu Czarni Sosnowiec (dawniej stadion Unii) ma swoją tragiczną historię. Związaną jest ona z eksterminacją sosnowieckich Żydów w czasie II wojny światowej. W sierpniu 1942r. zgromadzono tu 26 tys. Żydów, z których 8 tys. w ciągu kilku dni trafiło bezpośrednio do komór gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obecnie prowadzone są rozmowy by w pobliskim kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika przypominała o tym pamiątkowa tablica.Na początku bieżącego roku potwierdzenie tej informacji znalazłem w książce dr Aleksandry Namysło pt. "Zanim nadeszła zagłada", wydaną w 2009r. przez Instytut Pamięci Marodowej. Na stronie 118 napisała ona m.in, iż: Selekcje w Sosnowcu i Będzinie odbyły sie w dniu 12 sierpnia 1942 r. W Sosnowcu na boisku klubu sportowego "Unia" zgromadziło się 26 tys. osób (...) . Informację tę dr Namysło potwierdziła następnie w rozmowie telefonicznej w dniu 16 lutego br.Wersję tę wcześniej potwierdził również Adam Szydłowski z fundacji IONA, który w rozmowie ze mną pod koniec 2009r. powiedział, że na pewno chodzi o dawny Stadion Unii, czyli obecny stadion Czarnych Sosnowiec, a nie o stadion Włókniarza.Przypomnijmy tekst sprzed ponad trzech lat.
Będzie o historii, tragicznej historii, zwiazanej z terenem dzisiejszego osiedla Rudna 1.

Sosnowiecki Umszlagplatz


Jest takie jedno miejsce na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, które śmiało możemy nazwać sosnowieckim Umszlagplatzem, zachowując oczywiście właściwe proporcje. To obecny Stadion Czarnych, a przed II wojną światową Stadion Unii Sosnowiec.

Latem 1942 r. miały tutaj miejsce tragiczne wydarzenia. Otóż, 12 sierpnia 1942 r. urządzono tam punkt zborny niby w celu przeglądu i stemplowania dokumentów. Na godzinę siódmą rano na wezwanie Niemców musiała się stawić tam cała żydowska ludność miasta, około 26000 ludzi. Czy możecie sobie to wyobrazić? Środek lata, upał i to potworne zagęszczenie ludzi na niewielkim obszarze? Wtedy nikt się tym nie przejmował, bo Żydzi to nie byli dla Niemców ludzie. W wyniku selekcji, która przebiegała przez cały dzień, posegregowano zebranych na cztery grupy. Ofiary przeznaczone na "wysiedlenie" stłoczone zostały w opróżnionych domach przy ul. Targowej i Kołłątaja, gdzie czekały na transport do Oświęcimia. Akcja wysyłki zaczęła się 15 sierpnia i trwała do 18. Z 8000 ludzi wywiezionych w tych tragicznych dniach do obozu w Auschwitz - jak pisze Bogusław Ciepiela w książce Żydzi w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicy, pozostały tylko popioły. Było to trzecie "wysiedlenie" Żydów Sosnowca, zwane później Wielką Deportacją. Zaczęła się ona na w stadionie, który istnieje do dziś, niedaleko od miejsca, w którym obecnie mieszkam, jakieś 200 metrów. Wtedy jeszcze nikt nie myślał, że będzie tutaj osiedle. Powstało jakieś 10-12 lat później.


25 września 2007r. miałem okazję zweryfikować te smutne, tragiczne informacje. W Będzinie odbyło się uroczyste otwarcie Domu Modlitwy Cukermanów z udziałem ambasadora państwa Izrael Davida Pelega. Wśród zaproszonych gości był Michał Sobelman, Rzecznik Prasowy Ambasady. Pan Michał jest rodowitym Sosnowiczaninem, urodził się naszym mieście w 1953 roku. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. W roku 1969 r. wyemigrował do Izraela. Michał Sobelman jest historykiem, publicystą, tłumaczem oraz scenarzysta kilkunastu filmów zrealizowanych w Polsce i w Izraelu. W latach 1981-92 pracował naukowo na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach 1988-93 współpracował z jerozolimskim Instytutem Pamięci Yad Vashem. Począwszy od 1993 pełni funkcję rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Warszawie. Miałem przyjemność go poznać. Jedną ze spraw, o które zapytałem, było miejsce Wielkiej Deportacji. Pan Michał odpowiedział, że chodzi o stadion Unii Sosnowiec. Zapytałem się, czy jest tego pewien, czy nie jest to jednak stadion Włókniarza na Starym Sosnowcu (obecnie Stadion Lekkoatletyczny MOSiR), o którym wcześniej napisał jeden z internautów.
Powiedział, że pamięta ten stadion. Leży on na przeciw kościoła. Tym samym uzyskaliśmy pewność, iż sosnowiecki Umszlagplatz jednak znajduje się na osiedlu Rudna 1. Sądzę, że warto to miejsce podobnie, jak inne miejsca związane z historią sosnowieckich Zydów, jakoś oznakować, upamiętnić. Przypominam o kamienicy cadyka Szlom Henoch Rabinowicza mieszkającego przed wojną przy ul. Targowej 12 czy o Synogodze przy ul. Dekerta. Być może należałoby też zastanowić się nad oznakowaniem przynajmniej na mapach turystycznych granic sosnowieckiego getta na Środuli. To są moje propozycje. Być może daleko idące, być może... Na pewno trzeba jak najszybciej pomyśleć by wzorem Będzina obchodzić w naszym mieście Dni Kultury Żydowskiej, a może połączyć siły i zorganizować wspólnie Zagłębiowskie Dni Kultury Żydowskiej. Pytałem o opinię Adama Szydłowskiego z Fundacji Jona, powiedział dlaczego nie!.Piotr Dudała, 10 stycznia 2007r.Stadion Czarnych SosnowiecAutor: Piotr Dudała | 29/05/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 01.06.2010 20:49
Konwój wolności to statki z Irlandii, Turcji i Grecji a nie z Palestyny. Działo się to na wodach międzynarodowych a na pokładach byli ludzie wielu narodowości więc można stwierdzić, że żydzi bawią się w piratów
#2 | @OSTROWIAK dnia 01.06.2010 08:53
artykuł ukazał się dzień wcześniej niż atak na palestyńskie statki!
#3 | OSTROWIAK dnia 01.06.2010 03:14
Ach te pomysly "cudaka" Dudaly.Ludzie na swiecie wsciekli na Zydow a Dudala dalej kreci propagande.
#4 | igor dnia 31.05.2010 19:32
widać prostaku ,ze nie znasz zasad pisowni języka polskiego ,wiec się nie odzywaj kmieciu jeden jak nie masz o języku zielonego pojęcia
#5 | a kiedy tablica dla Palestyńczyków ? dnia 31.05.2010 17:37
Manifestacja przed ambasadą Izraela w Polsce
Kilkadziesiąt osób manifestuje przed siedzibą ambasady Izraela w Warszawie. Polacy i Palestyńczycy wyrażają sprzeciw wobec izraelskiego ataku na konwój statków z pomocą humanitarną.
#6 | do igora z 11,40 dnia 31.05.2010 17:32
- jak to sie nie daje ?
- u mnie się daje !!! - bo to ja pisze na swoim komputerze i mogę sobie to robić jak mi się podoba !!!
Takie popisy i zwracanie takich uwag na forach w necie jest niczym pierdzenie w salonie - ale rozumiem niewyżyty polonisto, w szkole uczniowie Cię nie słuchają to pozostały Ci anonimowe popisy na forum. Też tak robiłam w pierwszym tygodniu jak mi neostradę podłączyli !!??!!.
#7 | Bingo dnia 31.05.2010 17:19
Dudała, to znakomity pomysł - gratuluje!
Nie mogłeś lepiej trafić z tym newsem akurat teraz gdy cały cywilizowany Świat zachwyca się walecznymi Zydami z Izraela.
" Izraelskie siły specjalne i marynarka wojenna zaatakowały w poniedziałek nad ranem konwój sześciu statków próbujących przerwać blokadę Strefy Gazy. Według izraelskich mediów zginęło 19 osób, armia Izraela mówi o 10 ofiarach. Izraelskie wojsko twierdzi, że komandosi zostali ostrzelani i brutalne zaatakowani przez "agresywnych aktywistów". "Na dowód" pokazuje film z akcji. Członkowie załogi konwoju mają zupełnie inną wersję wydarzeń"
- A RESZTE ZOBACZCIE SOBIE W TV.
#8 | igor dnia 31.05.2010 09:40
nie daje się nigdy wykrzyknika i znaku zapytania obok!!!
#9 | Maria dnia 30.05.2010 19:57
To bardzo cenna inicjatywa Pana Piotra Dudały i trzeba ją zrealizować !!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney