Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dominicantes w diecezji sosnowieckiej

Nieznacznie wzrosła liczba dominicantes. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał długo oczekiwane dane. Według liczenia wiernych przeprowadzonego we wszystkich polskich parafiach liczba uczestników nabożeństw wzrosła o 1,1 proc. W 2008 r. było do 40,4 proc. Rok temu 41,5 proc.
„Spadek dominicantes z 44,2 proc. w 2007 r. do 40,4 proc. w 2008 r. wywołał pewien niepokój i pytanie o kryzys wiary. Spodziewano się dalszego szybkiego spadku tego wskaźnika, ale pesymistyczne przewidywania nie potwierdziły się” – powiedział na warszawskiej konferencji prasowej ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu.Tradycyjnie najwięcej uczestników niedzielnej Eucharystii mają diecezje z południa Polski: tarnowska, rzeszowska i przemyska. Wskaźnik dla naszej diecezji – 28,7 proc. – jest taki sam jak w archidiecezji łódzkiej. Mniejszy jest w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (27,5 proc.), diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (28,3 proc.).

W porównaniu do roku 2008 liczba wiernych na niedzielnych nabożeństwach w naszej diecezji również nieznacznie wzrosła. W 2008 r. doliczono się 27,9 proc. katolików w naszych świątyniach. Można powiedzieć, że wróciliśmy do poziomu z 2002 r., w którym liczenie wiernych wykazało 29,2-procentową obecność. Najlepszą statystykę nasza diecezja miała w 2007 r., kiedy ISKK obliczył, że w świątyniach było 33,3 proc. wiernych.
W corocznych badaniach palotyńskiego instytutu zlicza się również ilość osób przystępujących do Komunii Świętej. W ubiegłym roku w Zagłębiu przystąpiło do niej 11,1 proc. uczestników nabożeństw. Tu także odnotowano poprawę w stosunku do roku 2008, w którym doliczono się 9,8 proc. tzw. communicantes. Najlepszy także pod tym względem pozostaje rok 2007, kiedy wykazano 12,6 proc. przystępujących do Stołu Pańskiego.

Ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor ISKK stwierdził na konferencji prasowej, że w badaniach dominicantes z 30 lat można zaobserwować trzy okresy. Pierwszy okres to lata 1980-90, kiedy do kościoła w niedzielę chodził co drugi katolik. Drugi okres to lata 1991-2007 – frekwencja wynosiła wtedy 43-46 proc. Trzeci okres zaczął się w roku 2008, gdy procent dominicantes spadł do 40,4 proc.

Socjolodzy w ISKK stwierdzili jednak, że w porównaniu do innych krajów Europy liczba dominicantes jest nadal w Polsce duża.
Tomasz Musiał, Tygodnik NiedzielaAutor: Piotr Dudała | 01/06/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 02.06.2010 14:43
W statystykach Kościoła umieszcza się dominicantes (uczestniczących w niedzielnej Eucharystii), communicantes (przyjmujących w niej Komunię)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney