Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Meblościanka na wysoki połysk, kryształy, gabinet pierwszego sekretarza to duchy przeszłości, które zostały zamknięte w pierwszym w Polsce Muzeum PRL-u. Muzeum otwarto w starym pegeerze w Rudzie Śląskiej. Dziś przy okazji inauguracji działania muzeum rozpoczyna się również Festiwal Wspomnień.Kolor przeszłości. Przeszłości o wielu wielkich twarzach, w których jeszcze dziś można się zakochać.- Pomimo tego, że są z wcześniejszej epoki to bije od nich taka świeżość. Dla mnie są czymś świeżym i zupełnie nowym- mówi Natalia Bednarz, plastyk.Może nowym, ale na pewno już nieco przykurzonym. - To jest miejsce dla młodych i dla starszych, czyli dla tych którzy nie widzieli meblościanki na wysoki połysk i ich reakcja będzie taka : o Boże! Ale też dla tych, którzy przy takiej meblościance spędzili połowę swojego życia - informuje Monika Żywot z Fundacji Minionej Epoki.- Taki był gramofon bambino. Taka rączka była, kładło się i jeździł. Przy tym była świetna zabawa - wspomina Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Śląski.Piękne chwile w oficjalnie - "świetnie" urządzonej Ludowej Polsce. - Teraz widzę, że wiele rzeczy trzeba po prostu zaczerpnąć z tamtych lat i zacząć powtarzać - twierdzi Adam Gierek, syn Edwarda Gierka.Niekoniecznie tylko tu, ale zawsze w ten sam sposób puszczać oczko do pierwszego sekretarza. - Myślę, że Gierek był fenomenem i dla pewnej grupy ludzi do dziś jest wspaniałym facetem - stwierdza Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.Gierek był wielkim przywódcą, o którym nie sposób zapomnieć, i który choć czas mija nadal noszony jest w sercu. - Gdyby pozwolono mu jeszcze przynajmniej jedną dekadę rządzić bylibyśmy o wiele większym, bogatszym krajem, piękniejszym. Mieliśmy tak wiele nadziei, tak wiele radości i wszystko się tak pięknie układało - wspomina Zofia Rolnik.Radości chociażby ze zdobycia tak upragnionego towaru - uczucia, z którym każdy niestety musiał mieć do czynienia. Doświadczył tego amerykański kolega Krzysztofa Skiby, który nigdy wcześniej nawet nie myślał, że kupienie zimowych butów może być ogromnym wyzwaniem. - On wiedział, że to jest jego ostatnia szansa, były dwa numery za duże, okropny kolor. I albo te albo żadne. Trafiliśmy na jakieś zimowe koszmarne kozaki i posługując się tą zdobytą kartką, Amerykanin w środku PRL-u kupił sobie buty.To czar wspomnień, który nie może tak po prostu prysnąć. Dla wielu miniona epoka to zwykła ciekawostka. Są jednak tacy, którzy nadal traktują ją całkiem serio.- Tradycja robotniczego święta, walki nie zginęła i nigdy nie zginie - twierdzi Marian Indelak.Podobnie, jak duch w narodzie...źródło: red. Adam Sierak, TVSAutor: Piotr Dudała | 04/06/2010
Komentarze
#1 | Stanisław Iż. dnia 07.06.2010 17:54
A niby dlaczego, faszysto? Piłsudski raczej nie może byc wzorem demokracji. Juz bardziej Witos czy Korfanty. Tylko cudem przeżyli.
#2 | Stanisław Iż. dnia 07.06.2010 17:23
Chłopie, komuchu, nie porównuj komunistę kosą strzyżonego, bez żadnego wykształcenie z Józefem Piłsudskim!
#3 | Stanisław Iż. dnia 07.06.2010 16:12
Ale Piłsudski też ludzi za poglądy zamykał w więzieniu. I to nie tylko komunistów. Nawet obóz koncentracyjny stworzył (w Berezie Kartuskiej). Jest w UNESCO na tej samej liście co hitlerowskie i radzieckie obozy. A mimo to jest w Sosnowcu jego imienia główna ulica. Na Litwie jest porównywany do Stalina.Jak to wytłumaczyć? Dziwne, prawda?
#4 | OSTROWIAK dnia 07.06.2010 13:07
Ty ostrowiak2! A gdzie przed starym kosciolem byla laweczka? Cos mi sie wydaje ze Ty jestes ktos inny.
#5 | @Jurek dnia 07.06.2010 09:58
Gierek w Belgii??? szpiegiem sowieckim??? jak mówisz???
#6 | Jurek dnia 07.06.2010 08:55
Kiedyś trzeba tę sprawę w końcu zamknąć! Co to za idol, honorowy obywatel, co ludzi w więzieniach za poglądy zamykał?
Wypisz, wymaluj - Piłsudski. A nie, Piłsudski prawdopodobnie był jeszcze szpiegiem...
#7 | ostrowiak2 dnia 07.06.2010 06:39
Ja tez jestem z Ostrów. Mamy ostatni relikt komunizmu w Zagłębiu - pomnik naszych okupantów sowieckich, mamy wielu, jak widac potomków komunistow ostrowieckich ,mamy też krzyż na Dorocie ,który upamietnia mord rodziny Mackiewiczów wykonany przez bandytow wspieranych przez wladze ludową zaraz po "wyzwoleniu " w 1945. Pamietam jak mama mi mówiła gdy chodziłem do kościła. Zobacz: jak zawzsze w niedzielę zbiera sie bolszewicki aktyw przed kościołem na specjalnie przygotowanej ławeczce i obserwuje kto też do niego zmierza. Twarze pamietam do dziś .
#8 | Marta dnia 07.06.2010 06:12
Kiedyś trzeba tę sprawę w końcu zamknąć! Co to za idol, honorowy obywatel, co ludzi w więzieniach za poglądy zamykał?
#9 | OSTROWIAK dnia 07.06.2010 05:53
To co Dudala,z uporem maniaka znow zaczynasz prowokowac?
#10 | anonim dnia 06.06.2010 07:30
Gierek do Muzeum!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney