Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Apel sosnowieckich radnych na razie bez odzewu

Sosnowieccy radni zaapelowali do parlamentarzystów o prawne umożliwienie przeprowadzania referendum lokalnego łącznie z dowolnymi wyborami ogólnokrajowymi. Skąd taki pomysł?
Kiedy w ubiegłym roku zorganizowano w mieście referendum w sprawie przejęcia przez gminę gospodarki śmieciami (przy okazji wyborów do europarlamentu), trzeba było zdublować część kosztów i czynności związanych z organizacją referendum i wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła bowiem, że referenda muszą obsługiwać inne komisje, muszą się one mieścić w innych lokalach, a także posługiwać innymi spisami wyborczymi.

- Zaproponowałem wyjście z inicjatywą zmiany w ustawach, które umożliwiłyby łączenie referendum lokalnego z innymi wyborami, eliminując w ten sposób zbędne koszty - mówi radny Krzysztof Haładus, inicjator apelu.A koszty są rzeczywiście spore. W przypadku referendum śmieciowego wyniosły ok. 305 tysięcy złotych. Na wynagrodzenie 59 pracowników Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, którzy wykonywali prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji referendalnej w mieście, przeznaczono 40 tys. złotych.Apel został przesłany do parlamentu. O ważności referendum decyduje frekwencja. I jest ona często zbyt niska. Dlatego przeprowadzenie referendum przy okazji innych wyborów zwiększyłoby frekwencję. Na razie odpowiedzi ze strony parlamentu nie ma. Daniel Miklasiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu, uważa, że na odpowiedź nie można liczyć wcześniej niż przed upływem dwóch miesięcy.- Organizowanie osobnych komisji, urn to naprawdę gigantyczne koszty - podkreśla Miklasiński.Pomysłowi przyklaskuje sosnowiecki poseł Platformy Jarosław Pięta. Wyjaśnia jednak, że na to, aby powtórne referendum śmieciowe przeprowadzić razem z planowanymi na listopad wyborami samorządowymi, szans nie ma.- Wynika to ze względów formalno-prawnych. Musiałoby upłynąć sześć miesięcy od wprowadzenia tych zmian. Zakładając, że zostałoby to nawet teraz zaakceptowane, przeszło przez wszystkie procedury, najbliższy termin to grudzień - dodaje poseł.red. Magdalena Nowacka, DZAutor: Redakcja | 16/06/2010
Komentarze
#1 | Mirka dnia 17.06.2010 19:14
Kolejny głupi apel PO. Dość narażania miasta na koszty.
#2 | Popis dnia 17.06.2010 07:50
Działanie na pokaz?
A co w tej sprawie mogą zrobić "nasi parlanetarzyści" - samodzielnie, bez sesji sejmowej i tylko dla Sosnowca zmienić przepisy wyborcze? Przynajmniej w odniesieniu do najblizszych wyborów prezydenckich i samorządowych.
I jeszcze ten "przyklaskujący" poseł... choć sam stwierdza że działania Haładusa nie mają szans na realizacje w obecnej kadencji. Czyli to wszystko tylko po to aby teraz tylko zaistnieć bo po kolejnych wyborach może już nie być okazji.
A czy przypadkiem coś w sprawie śmieciowej dla wszyskich polskich samorządów, ostatnio coś Sejm nie uchwalił lub jest bardzo bliski uchwalenia?
Nie ma to jak ciągle wychodzić przed orkiestre...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney