Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Największy sukces Edwarda Gierka?

W czasie ostatniej kampanii wyborczej tuż przed jej zakończeniem powrócił temat I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, tow. Edwarda Gierka. Ocena tej postaci różni Polaków. Dla jednych jest to patriota, bohater, dla innych komunistyczny aparatczyk, czy wręcz przestępca. O kontrowersjach, dotyczących tej postaci napisał dwa lata temu Sebastian Reńca w artykule pt. "Przy grobie Edwarda Gierka spotkają się jego wielbiciele". Przytaczamy obszerne jego fragmenty.Siedziba Ogólnopolskiego Społecznego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka mieści się w sosnowieckim biurze poselskim eurodeputowanego Adama Gierka, syna byłego szefa PZPR.
Marek Godek przekonuje, że w ostatnich latach jest coraz większe zainteresowanie postacią pierwszego sekretarza i coraz częstsze dyskusje na jego temat. Sam Godek w latach 70. widzi więcej plusów niż minusów: zaczął się postęp technologiczny, powstały nowe drogi i osiedla mieszkaniowe.- Cieszy nas, że od kilku lat do naszego stowarzyszenia zapisują się młodzi ludzie o poglądach lewicowych. W sumie jest nas około pół tysiąca w całej Polsce. Jednak najwięcej naszych członków pochodzi z Zagłębia - dodaje Marek Godek.
Inaczej postać Edwarda Gierka ocenia dr Adam Dziurok z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Za największy sukces byłego pierwszego sekretarza partii komunistycznej uważa to, że zdołał przekonać społeczeństwo do swojego pozytywnego wizerunku.- Żadna ekipa w okresie Polski Ludowej nie miała tak dobrych specjalistów od kreowania wizerunku. Nawet taki fachowiec jak Urban nie był w stanie stworzyć pozytywnego obrazu Jaruzelskiego, jako gospodarza i przywódcy kraju - mówi Adam Dziurok. - Jednak trzeba pamiętać, że Polska w latach 70. cały czas była krajem totalitarnym.
Podobnie tamte czasy ocenia Michał Potoczny z Sosnowca, działacz opozycji w latach 80. (Niezależne Zrzeszenie Studentów, Solidarność).- W latach 70. ci, którzy nie należeli do partii, nie mieli przywilejów. Członkowie PZPR dostawali na przykład talony na samochody czy mieszkania - mówi Potoczny. - Tamte czasy kojarzą mi się ze zdemoralizowaniem społeczeństwa, staniem w kolejkach i siermiężnym serialem "07 zgłoś się".Sebastian Reńca, Dziennik Zachodni


Autor: Piotr Dudała | 08/07/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 14.07.2010 05:53
10!
#2 | Rymowanka z okresu tuż po zdjęciu Gierka dnia 10.07.2010 14:28
Nie ma mięsa, nie ma serka, wyrzucili z partii Gierka. Raz, dwa, trzy, sekretarzem będziesz Ty!

#3 | anonim dnia 10.07.2010 10:35
Lukrowany obraz rzeczywistości...To zupełnie jak na tym forum przedstwaiane sa zagadnienia dotyczące kościła katolickiego. Zgadzasz sie ze mna , Marianie? Brak nawet kontrowersyjnych tematów, nawet takie sa natychmiast usuwane. Czasy sie zmieniły, metody bynajmniej nie.
#4 | Marian dnia 10.07.2010 07:56
W latach 70. rozbudowie uległy struktury aparatu bezpieczeństwa (w 1973 r., a więc w czasach rliberalnego Gierkar1; powstała np. specjalna komórka rDr1;, której celem było osłabianie Kościoła poprzez dezinformację, kompromitację osób duchownych, a nawet r11; jak pokazały późniejsze lata i przypadek ks. Jerzego Popiełuszki r11; fizyczną likwidację niektórych duchownych). Kontynuowano również politykę ideologizacji przestrzeni publicznej i ofensywę propagandową. Wprowadzona w latach 70. nowa polityka propagandowa (tzw. propaganda sukcesu) przedstawiała jedynie pozytywny, lukrowany obraz rzeczywistości.
#5 | anonim dnia 10.07.2010 07:44
Prezydent USA Ford przybył do Polski z oficjalną wizytą. Przyjmuje go I sekrtearz KC PZPR Gierek. Odbywa się prezentacja:
- Oto Gerald Ford - polityk, wybitny mąż stanu, skończył Uniwersytet w Yale.
- Oto Edward Gierek - sekretarz KC, mąż Stanisławy, ukończył 63 lata.
#6 | cd. dnia 09.07.2010 20:22
Przewodnik po reglamentacji
Kartki w zasadzie wydawały zakłady pracy lub administracje domów mieszkalnych (emerytom). Ale:
r6; po abonament na mleko dla niemowląt należało zgłosić się do szpitala lub przychodni,
r6; po talony na benzynę - do PZU,
r6; kartkę na zakup obrączek dostawało się po ślubie. Można ie było kupić na podstawie adnotacji urzędu stanu cywilnego na odpisie zawarcia małżeństwa. Obrączki nie należały się tym, którzy brali ślub po raz drugi.
r6; garnitur i buty dla nieboszczyka kupowało się po okazaniu aktu zgonu,
r6; papier toaletowy w punkcie skupu makulatury za surowce wtórne,
I kartka nie podpisana była nieważna. Sam odcinek bez nazwiska - również.
www.potempski.com
#7 | Maniek dnia 09.07.2010 20:19
LUDNOŚĆ - w żargonie propagandy słowo to zastępowało robywateli" i rspołeczeństwo". W ustroju komunistycznym słowa robywatel" nie używano w znaczeniu: rsuwerenny podmiot, posiadający naturalne prawa", Powrót rTowarzysze i obywatele!", jakim przywódcy rozpoczynali każde przemówienie: czytaj: rpartyjni i bezpartyjni". Nie używano też słowa rspołeczeństwo" w sensie..
/www.potempski.com
#8 | Pamiętamy! dnia 09.07.2010 20:15
W 1976 r. w konstytucji zostały dokonane zapisy o "przewodniej roli partii" i sojuszu z ZSRR, co świadczyło o wiernopoddańczej polityce ekipy Gierka wobec Moskwy.
#9 | Ewa dnia 09.07.2010 20:12
Gierek patriota? chyba Związku Radzieckiego!
#10 | sentyment dnia 09.07.2010 20:00
Spotykają się z przyzwyczajenia.Mogą porozmawiać o tym co było i już nie wróci więcej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney