Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się aktywnie w ogólnopolską akcję propagowania godnego uczczenia przypadającej w tym roku 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz regionalną inicjatywę upamiętnienia 90. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.


 W związku z powyższym Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – dr Andrzej Drogoń, Prezes Śląskiego Okręgu Światowego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej - mjr  Marian Piotrowicz oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach - płk Zbigniew Piątek skierowali pismo o poniższej treści do przedstawicieli wszystkich organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego.


 


Prezentujemy poniżej treść ww. listu:


 


„Walka o byt niepodległościowy, którego symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach Narodu i Państwa Polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy Kolumbów rocznik 20. chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z Pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w Trzech Powstaniach. W tym roku przypada 90. rocznica wybuchu II Powstania, jednocześnie 15 lipca minęło 90 lat od nadania przez Sejm Ustawodawczy RP Górnemu Śląskowi i Śląskowi Cieszyńskiemu szerokich uprawnień opartych na autentycznym samorządzeniu się miejscowej ludności. Wszystko to umożliwiło przywrócenie tych ziem i trwałe ich połączenie z Rzeczypospolitą.


 


Winniśmy pamięć i cześć bohaterom tamtych dni.


 


Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej inicjują akcję na rzecz nadania obchodom kolejnej rocznicy tego wydarzenia charakteru ogólnopolskiego. W województwie śląskim, pamiętając równocześnie o bohaterach Powstań Śląskich, tak jak  w skali całego kraju, do akcji włączają się organizacje kombatanckie oraz Wojsko Polskie.


 


Pragniemy, aby w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł ruch w całym kraju. Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia  o godzinie 17.00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych  na urzędach państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych.


 


Zwracamy się do władz lokalnych jednostek samorządu terytorialnego o spowodowanie działań umożliwiających realizację tej idei w każdej, nawet najmniejszej miejscowości Naszego Regionu. Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie Wielkich Idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania.”


 


źródło: IPN O/KatowiceAutor: Redakcja | 15/07/2010
Komentarze
#1 | Janusz Maszczyk dnia 25.07.2010 13:51
Skoro Szanowni państwo naprawdę dbacie z takim pietyzmem o pamięć narodową, to może wreszcie warto się potrudzić i rozwiązać znany wielu mieszkańcom Katowic dylemat nieekshumowanych masowych grobów Obrońców Katowic z września i października 1939 roku.
Jak informowała powojenna prasa i niektórzy mieszkańcy Piotrowic, szczególnie piotrowiccy harcerze, to okupant niemiecki we wrześniu i październiku 1939 roku dokonywał w okolicznych lasach, tak zwanych piotrowicko r11; panewnickich (podobno leśnictwo murckowskie) masowych mordów Obrońców Katowic. Mordy dokonywane były w tajemnicy przed ludnością śląską. Sprawa była jednak po 1945 roku głośna ! Oczywiście dla tych Polaków, którzy chcieli to słyszeć i zakodować w pamięci !
Podobno z kilkunastu masowych grobów na skutek r szczupłości środków i ograniczonych możliwości organizatorar1; udało się wydobyć tylko szczątki ludzkie z 3 grobów. Z dwóch masowych grobów przewieziono w 1947 roku zwłoki na cmentarz panewnicki, a z jednego grobu na cmentarz do pobliskiego Podlesia. W tym drugim przypadku w lasach piotrowickich na tablicy pamiątkowej widnieje jednak, że zamordowano 38 Polaków, natomiast na cmentarzu w Podlesiu na tablicy pamiątkowej pisze, że 37 Polaków. Nawet tą rdrobną nieścisłościąr1; jakoś nikt się do dzisiaj nie zainteresował. Podobnie jak sprawą ekshumacji i ponoć zidentyfikowaniu kilku Polaków z grobów panewnickich, gdyż na leśnych płytach widnieje dalej tylko formuła ogólna. Dziwne tylko, że te niedopracowania i nieścisłości nie kłują w oczy kompetentne osoby z instytucji państwowych, szczególnie jednak śląskich historyków ?
A podobno takich masowych grobów w tych lasach, które zostały wówczas bardzo dokładnie oznaczone było rrazem dwanaścier1;. Powtarzam aż dwanaście masowych grobów !? Inne prawdopodobnie zalegały jeszcze na pasie zaoranej ziemi, gdzie biegła i biegnie dalej linia wysokiego napięcia. Taką wówczas informację jak informowała prasa przekazał gajowy sędziemu śledczemu.
Oczywiście, że problem zasygnalizowałem wprost w ogromnym uroszczeniu, z niezmiernie spłyconym tematem.
Może dzisiaj w dobie elektroniki i sonarów, ktoś zainteresuje się tą sprawą i wreszcie zrzucimy z siebie milczącą suknię Dejaniry !?
Przypuszczam, że również jak bohaterom Powstania Warszawskiego to i tym bohaterom winni jesteśmy pamięć i cześć.
O dumie narodowej, o patriotyzmie, o długu moralno r11; etycznym jaki zaciągnęli Ci nieszczęśnicy to nawet już nie wspominam ! Może tą sprawą zainteresują się Szanowni Panowie, którzy tak pięknie prowadzą patriotyczny program telewizyjny rByło nie minęłor30;r1; ?

Serdecznie pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney