Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Odkrycie Polaków: Rośliny „myślą i pamiętają”

Rośliny mają system nerwowy podobny do ludzkiego i pamięć – odkrył zespół prof. Stanisława Karpińskiego z SGGW w Warszawie.

Badania reakcji roślin na światło wykazały, że przesyłają one informacje o intensywności oświetlenia i jego barw od liścia do liścia na tej samej zasadzie jak system nerwowy człowieka.

– Naświetlaliśmy jedną trzecią rzodkiewnika pospolitego (gatunek modelowy w botanice – przyp. red.), a reakcje elektro-chemiczne dokonywały się również w jego części zacienionej, tak jakby była pod wpływem światła – tłumaczy serwisowi Newsweek.pl prof. Stanisław Karpiński, kierownik zespołu badawczego z Laboratorium Fizjonomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin w SGGW w Warszawie. Mało tego, zmiany zachodziły nawet po wyłączeniu światła. – Naświetlane liście zapamiętywały oddzielnie barwy niebieskie, czerwone i białe światła oraz informacje o jego intensywności. Co więcej, wykorzystywały te informacje przez kilka dni dla polepszenia swojego zdrowia. Te i inne eksperymenty sugerują istnienie u roślin mechanizmu pamięci– dodaje prof. Karpiński.Okazało się również, że rośliny korzystają ze światła, by uodparniać się na choroby. Informacje zakodowane w świetle (w jego barwach) są przekazywane przez system nerwowy liści i wywołują mechanizmy obronne przed wirusami i bakteriami. Reakcje te zależą od koloru światła. – Każdy dzień i tydzień pory roku ma specyficzną charakterystykę barw światła. Latem jest przewaga światła niebieskiego, a jesienią czerwonego. Rośliny wykorzystują informacje zaszyfrowane w barwie fotonów, by szczepić się przed sezonowymi czynnikami chorobotwórczymi. Taka zdolność przystosowania się do zmiennych warunków środowiska może świadczyć o inteligencji organizmów roślinnych – wyjaśnia prof. Karpiński.Do uodparniania się przed wirusami i bakteriami rośliny wykorzystują system przeliczający energię fotonów. – Można by ten system porównać do wciąż nie odkrytego komputera kwantowego, który ma niezwykłą moc obliczeniową. Prawdopodobnie rośliny wykonują obliczenia, o których fizycy marzą od lat – podkreśla prof. Karpiński.Prof. Karpiński przedstawił wyniki swoich badań 1 lipca na spotkaniu Stowarzyszenia Biologów Eksperymentalnych w Pradze. Publikacja opisująca te eksperymenty ukazała się dziś w „The Plant Cell”
(http://www.plantcell.org/cgi/reprint/tpc.109.069302v1), prestiżowym naukowym periodyku z zakresu biologii komórki roślin.Karina Osiecka, NewsweekAutor: Piotr Dudała | 15/07/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney