Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Apel w sprawie pomnika Lecha Kaczyńskiego‏

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie w Smoleńsku w czasie podróży do Katynia zginął prezydent RP Lech Kaczyński, Jego małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, w tym wybitni przedstawiciele naszego życia publicznego i społecznego, wśród nich jedna z głównych postaci Solidarności Anna Walentynowicz.Sprawa uczczenia pamięci Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy a także miejsce, gdzie dziś jest im oddawany w Warszawie hołd stało się po oświadczeniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przedmiotem sporu. Sporu tego nie rozwiąże przeprowadzone w tajemnicy przed opinią publiczną umieszczenie tablicy pamiątkowej w murze pałacu prezydenckiego. Tego rodzaju tablic jest w Warszawie co najmniej setki i nie można w najmniejszym stopniu uznać tej formy uczczenia pamięci ofiar, pomijając nawet już jej pokątny charakter, za właściwy, odpowiadający randze wydarzenia które Sejm i Senat określiły jednomyślnie jako największą tragedię polską po 1945 roku
W związku z tym, powodowani poczuciem obywatelskiego obowiązku, powołujemy Komitet Honorowy, którego pierwszym celem będzie zwrócenie się do SARP o rozpisanie konkursu na pomnik Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy.
Zwracamy uwagę, że o wybudowanie takiego pomnika apeluje również Prezydium Episkopatu Polski. Forma i rozmiary pomnika powinny odpowiadać randze tragedii jaka miała miejsce. Jesteśmy przekonani, ze powinien on powstać przy Pałacu Prezydenckim, naprzeciw Kościoła Karmelitów.
Uważamy jednocześnie, ze w miejscu gdzie stoi dziś Krzyż powinna zostać umieszczona znacznych rozmiarów widoczna tablica wmurowana w podłoże, która będzie upamiętniać miejsce w którym modliło się setki tysięcy Polaków. Komitet podejmie też dalsze przewidziane prawem działania zmierzające do realizacji przedstawionego wyżej zamysłu.Stanisław Mikołajczyk
Autor: Przemysław Szałański | 13/08/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 16.08.2010 20:40
Rządowy scenariusz zakłada: pamięć o tej katastrofie ma być pogrzebana jak najszybciej i jak najgłębiej, a wspomnienia o jej ofiarach unicestwione tak jak ich zmasakrowane ciała.
#2 | Do !!!!!!!!St. Iż. dnia 16.08.2010 11:04
Efekt takich działań jest taki, że zarówno w Rosji jak i na Litwie zaczęto powoli likwidować miejsca pamięci poświęcone polskości, na zasadach wzajemności.Nawet dzisiaj, może poza Wilnem, lepiej nie manifestować polskości na ulicy - można narazić sie na wulgarne zaczepki ze strony Litwinów. Od pewnego czasu podobnie jest we Lwowie.
#3 | anonim dnia 14.08.2010 22:30
Zawiązał się społeczny komitet na rzecz budowy pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 ofiar katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem. Jak poinformowano w komunikacie Prawa i Sprawiedliwości członkowie komitetu postulują, aby monument wznieść naprzeciw kościoła Karmelitów na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie a na miejscu krzyża umieścić tablicę pamiątkową.
#4 | anonim dnia 14.08.2010 16:59
ale wstyd!
#5 | !!!!!!!!!!!!!!! dnia 14.08.2010 15:17
Co tam Prezydent Kaczyński, co tam 95 innych, wybitnych obywateli Polski, Komoruski jutro w Ossowie odsłoni pomnik poległym bolszewikom z najeżdżczej armii czerwonej. On woli swoich uhonorować. Co teraz macie do powiedzenia elyto z bronkomanii?
#6 | Waria dnia 14.08.2010 14:04
rzeczywisty spór jest o pamieć Prezydenta Kaczyńskiego, a nie o krzyż, on tylko tę pamięć symbolizuje
#7 | Bronko dnia 14.08.2010 11:47
poza tą nędzną tabliczką nic więcej nie będzie!
#8 | Pastel dnia 14.08.2010 09:25
obecna tablica nie jest ku czci prezydenta Kaczyńskiego, ale tylko sygnalizuje wydarzenia po katastrofie przez Pałacem!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney