Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Grają dla Pięty? - felieton Arkadiusza Kaczora

Taki wniosek można wysnuć po ostatnich doniesieniach z obozu Partii Obrońców Krzyża, której kandydatem na urząd prezydenta Sosnowca został podobno Przemysław Wydra. Jeden z wiceprzewodniczących sosnowieckiej Rady Miejskiej zamknąłby tym samym stawkę pretendentów do stołka gospodarza magistratu. I to nie tych liczących się, bo w nadchodzących wyborach kandydatowi PiS-u przypadnie jedynie rola statysty-pozoranta.

Trudno spodziewać się czegoś innego. Powtarzanie po raz kolejny mojej tezy o stopniu spolaryzowania sosnowieckiej sceny politycznej byłoby niczym innym, jak malowaniem trawy na zielono. Wszyscy to wiedzą. Tak samo jak wiedzą, że na tej scenie liczy się jedynie dwóch aktorów: Kazimierz Górski i Jarosław Pięta. Tylko, że to kolejny truizm. Tym razem taki, że ziemia jęczy. Pora więc na coś nowego. A przynajmniej na kolejny odcinek z cyklu: „wyborcze gdybanie".

Z ostatnich doniesień o kandydaturze Przemysława Wydry najbardziej powinien się cieszyć Jarosław Pięta. Zakładając pewną wyborczą logikę głosujących, zgodną z ich poglądami i polityczną ideologią (wiem, że w Sosnowcu trudno sobie coś podobnego wyobrazić), lider sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej nie ma na prawicy konkurenta, który mógłby skutecznie odbierać mu głosy. No bo niby kto? Przemysław Wydra? Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza, jest mniej więcej na poziomie szans trafienia „szóstki" w totolotka.Wystarczy zerknąć na poprzednie wybory i na to, jak rozkładały się głosy sympatyków prawicy. Startowali Jarosław Pięta, Karol Winiarski i Krzysztof Haładus. Każdy z nich uzyskał wynik powyżej 10 proc. Pięta i Haładus mieli odpowiednio 18 proc. i 16 proc. To w sumie daje zdrowo ponad 30 proc. Do tego wynik Karola Winiarskiego i już coraz bliżej 51 proc., które uzbierał Kazimierz Górski. W tym roku musimy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Cztery lata temu obecny prezydent nie miał żadnego lewicowego konkurenta. Trudno bowiem za takiego uznać Damiana Grzegorzewskiego, który uzyskał marginalny wynik nieco ponad 1 proc. W listopadzie natomiast podgryzać prezydenta będzie Maciej Adamiec, który nie zaprzecza, że wystartuje. I wcale nie musi być statystą-pozorantem.Na tym tle Przemysław Wydra prezentuje się wyjątkowo biednie. Ewa Malik w wywiadzie udzielonym e-sosnowiec.pl zapewniała, że kandydat jej partii będzie dobrze przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta. Tylko czy ktoś, kto tłumaczy stanowisko klubu w sprawie nie udzielenia poparcia dla budżetu miasta między innymi tym, że nie budowano boisk do siatkówki plażowej, ma do tego odpowiednie kompetencje?Jest jeszcze jeden powód tego, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie ma najmniejszych szans w wyborach. Czysto techniczny. Na Wydrę nie będzie miał zwyczajnie kto głosować. Wszyscy ortodoksyjni katopolacy z Sosnowca wyjechali bowiem bronić krzyża pod pałac prezydencki do Warszawy. A wiadomo jak to jest z polskim piekiełkiem. Dopóki ktoś tam nie odbezpieczy skutecznie granatu, to cała ta szopka będzie trwać i trwać. Trudno w takim przypadku oczekiwać, że zaciekli w swojej zajadłości i uporze „prawdziwi Polacy" wrócą nagle do Sosnowca, żeby oddać głos na swojego kandydata w lokalnych wyborach. Oni wybiorą wyższe dobro. Żeby nikt im nie ukradł krzyża.Arkadiusz Kaczor, źródło: www.e-sosnowiec.pl

Autor: Redakcja | 23/08/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney