Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Edward Gierek: Idee Lenina wiecznie żywe!Autor: Redakcja | 04/09/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 09.09.2010 21:29
IPN na razie milczy?
#2 | anonim dnia 09.09.2010 10:06
Dekada Edwarda Gierka

Tragiczne wydarzenia na wybrzeżu w grudniu 1970 r. doprowadziły do upadku ekipy Władysława Gomułki i przejęcia rządów w PRL-u przez Edwarda Gierka i jego popleczników. Nadzieje, związane z dojściem do władzy nowego pokolenia partyjnych aparatczyków okazały się bezpodstawne. Lata 70-te XX wieku to dalszy ciąg polityki ateizacji społeczeństwa, zwalczania Kościoła oraz dyskryminacji katolików.

Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński mówił w 1974 roku: rW ojczyźnie naszej do ostatniej niemal chwili nie brak oznak nadużywania władzy przeciwko człowiekowi wierzącemu tylko z tego tytułu, że on pełniąc obowiązki zawodowe, kulturalne czy społeczne, został gdzieś, kiedyś, przez kogoś rozpoznany jako wierzący i praktykujący katolik. Rosną u nas akta świadczące o wielkiej liczbie ludzi zalęknionych, zastraszonych, którym mimo wszystko upominają się o swoje prawa, o to, aby mogli bez przeszkód przyjąć sakrament małżeństwa, ochrzcić swoje dziecko, towarzyszyć mu przy I Komunii świętej, brać udział w pogrzebach chrześcijańskichr1;.
Alojzy Szablewski przekonywał 28 sierpnia 1980 roku delegację rządową w stoczni gdańskiej: rW naszej ojczyźnie ludzie wierzący są jednak dyskryminowani, a osoby zajmujące stanowiska oraz wszyscy wojskowi, milicjanci muszą ukrywać swoje przekonania religijne, a gdy nieopatrznie zdradzą się z tym, są usuwani ze stanowisk i pracy. (...) Żona moja, ceniona lekarka, pracowała w tutejszym szpitalu MSW i była ciągle prześladowana za swoje poglądy religijne. Aż wreszcie w 1978 roku zwolniono ją z pracy, kiedy mój syn poszedł do seminarium duchownegor1;.
Polscy biskupi pisali w 1974 roku: rksiążki i publikacje, czasopisma, emisje radiowe i telewizyjne stoją zawsze (...) do dyspozycji treściom laickim, ateistycznym, niejednokrotnie wręcz antyreligijnym czy też antykościelnym (...) natomiast tych samych środków odmawia się lub też udziela w minimalnym zakresie, gdy chodzi o treści i wartości chrześcijańskier1;.
W notatce z konferencji urzędników cenzury z kwietnia 1976 roku czytamy: rZakazowi publikacji podlegają: Wszelkie dokumenty kościelne, bez względu na czas powstania. (...) Informacje o rniekonwencjonalnychr1; formach działalności Kościoła, jak: wystawy, sacrosongi, opieka nad turystami itp. (...) Informacje o zamierzonych lub podjętych procesach beatyfikacyjnych Polaków. (...) W zakresie historii nie należy publikować materiałów wskazujących na narodowo- i państwowotwórczą rolę Kościołar1;.

Ateizacja młodzieży
W celu oderwanie młodzieży od Boga, utrudniano jej spełnienie praktyk religijnych. Tak było m.in. w internacie Zespołu Szkół Zawodowych w Barlinku w 1972 roku, co tak opisali polscy biskupi: rNikomu z młodzieży nie pozwala się wychodzić w niedzielę w godzinach odprawiania Mszy św. Odważniejszego ucznia, który wystąpił w imieniu grupy młodzieży z prośbą o pozwolenie na wyjście do kościoła, ukarano usunięciem z internatu i odebraniem stypendium, co pozbawiło go środków do życia i mieszkaniar1;.
Starano się również ograniczać zasięg katechizacji. 12 sierpnia 1974 roku zniszczono wyremontowany ganek - salkę katechetyczną w domu księdza w Szklarach koło Olkusza. Niewielkie pomieszczenie zburzyli kilofami i młotami przywiezieni autokarem robotnicy oraz spychacz. Osłaniający akcję milicjanci użyli gazów łzawiących i pałek przeciwko protestującym mieszkańcom. Wielu pobitych trafiło do szpitala.
Aby zniechęcić kleryków do kapłaństwa, powoływano ich do wojska. Jak ocenia historyk Antoni Dudek: rBył to raczej rodzaj obozów reedukacyjnych, które nakłonić miały alumnów do rezygnacji z powrotu do seminariumr1;. Specjalnie dobrana kadra, program i totalna inwigilacja okazywały się najczęściej nieskuteczne.

Utrudnianie kultu
Chcąc zniechęcić ludzi do udziału we Mszy św., odmawiano zezwoleń na budowę kościołów. Np. w 1971 roku na 680 kościelnych wniosków budowlanych wydano tylko 28 zezwoleń, z czego zaledwie 2 dotyczyły budowy nowych kościołów. W tej sytuacji wierni bez zezwolenia wznosili prowizoryczne kaplice. Odpowiedzią władz były zmasowane represje. Ich ofiarą padł m.in. Michał Piekarz, ojciec ośmiorga dzieci w wieku od 1 do 17 lat. Najpierw zwolniono go z pracy, potem nieznani sprawcy podpalili mu dom, w końcu sąd skazał go na 130000 zł grzywny i 2 lata więzienia.
Władze zakłócały także przebieg uroczystości religijnych. Kard. Karol Wojtyła informował wiernych 25 sierpnia 1974 roku: rW rocznicę śmierci bł. Maksymiliana Kolbego (...) czciciele Błogosławionego wraz z Biskupem przybyli do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, ażeby śladem poprzednich lat modlić się na miejscu Jego męczeńskiej śmierci (...) zastali zamknięty obóz oraz plac przy celi śmierci bł. Maksymiliana, na którym przez lata były odprawiane nabożeństwa w tym dniu. Stało się to mimo uprzedzenia odnośnych czynników i wyraźnej prośby o udostępnienie miejsca śmierci bł. Maksymilianar1;.

Inwigilacja i represje
W latach 70-tych XX wieku nasilono inwigilację Kościoła. Bp Ignacy Tokarczuk odkrył w styczniu 1975 roku 8 mikrofonów podsłuchowych umieszczonych m.in. w jego gabinecie, kancelarii kurii, sali konferencyjnej, jadalni.
Pragnąc doprowadzić do konfliktów w Kościele powołano w 1973 roku, w ramach IV departamentu SB, grupę specjalną rDr1;, której program przewidywał: rPogłębienie i inspirowanie nowych rozdźwięków między Wyszyńskim a biskupami oraz między biskupami, stosując takie środki, jak tajni współpracownicy, kontakty i rozmowy operacyjne oraz listy autoryzowane, anonimy i kombinacje operacyjner1;. Do działań specjalnych stosowanych przez grupę rDr1; należały: pobicia, uszkodzenia mienia, uprowadzenia, groźby, odurzenia, napady na mieszkania i podpalenia. Ofiarami tych akcji byli wierni wznoszący nielegalnie kościoły, gospodarze udzielający gościny oazom oraz niepokorni kapłani tacy jak ks. Roman Kotlarz, uczestnik protestów w Radomiu w czerwcu 1976 roku, zmarły 18 sierpnia 1976 roku w skutek pobicia przez esbeków.
Polak - papieżem
Gdy 16 października1978 roku kard. Wojtyła został wybrany papieżem, przerażone władze PRL postanowił nie dopuścić, aby przybył do Polski. Nieustępliwość Kościoła i rosnąca presja społeczna zmusiły Gierka do zmiany stanowiska. W toku negocjacji wymuszono jednak przesunięcie terminu pielgrzymki z maja na czerwiec oraz rezygnację z wizyty w Piekarach Śląskich i we Wrocławiu.
Wiosną 1979 roku uruchomiono armię funkcjonariuszy SB i tajnych współpracowników, aby wykorzystać pielgrzymkę do rozbicia jedności Kościoła. Szef wydziału IV SB w Krakowie ppłk Józef Biel instruował: rW związku z przyjazdem do Polski papieża Jana Pawła II planuje się zrealizować następujące działania specjalne, których celem byłoby - ukazanie Janowi Pawłowi II różnych konfliktów i kontrowersji oraz niedowładu kierowniczych ogniw w diecezji krakowskiejr1;. W tym celu m.in.: rTw. ps. napisze list, w którym przedstawi negatywne zjawiska w Kościele krakowskim po wyjeździe kard. Wojtyły do Rzymur1;.
Wysiłki agentów spełzły na niczym. Pielgrzymka pokazała jedność polskiego Kościoła oraz jego silne zakorzenienie w społeczeństwie. Historyk Wojciech Roszkowski oceniał: rW ciągu owych , społeczeństwo oklaskami dopowiadało myśli, których nie wymówił papież oraz deklarowało swą wolę godności, suwerenności i przywiązania do tradycji chrześcijańskiej (...) Wynosząc z tego spotkania niezwykłe doświadczenie owocujące w następnych latachr1;.

#3 | anonim dnia 09.09.2010 08:13
Przeciez to w latch 70-tych wybudowano w Polsce najwięcej kościołów - nie mówiąc już o plebaniach. A wwszystko za zgoda ówczesnych władz, nie pie...prz, koleś.
#4 | Tradycjonalista dnia 08.09.2010 20:16
Gierek przez całe woje życie walczył z Kościołem, z naszą Wiarą i tradycją, był komunistą, czyli nie był Polakiem, tylko sowieckim pachołkiem.
#5 | anonim dnia 08.09.2010 14:29
To wszystko jest razem mały pryszcz, w porównaniu z działalnością tzw. Komisji Majątkowej, aferą Stella Maris w Gdańsku, czy afera salezjanów w Oświęcimiu...
#6 | loodek dnia 08.09.2010 13:36
aaa dlatego z S-ca uciekają komuchy w Beskidy-np.aferał b/dyr.SPPZOZ Zagórze Marek S.(i Sp-ka z teściową DanutkąJ.)sądzony za łapownictwo i przestępstawa fałszowania dokumentów
#7 | anonim dnia 08.09.2010 11:14
Niestety, takie posty sa usuwane. Nie może...
#8 | anonim dnia 08.09.2010 11:07
patrz a tutaj możesz!
#9 | anonim dnia 08.09.2010 09:51
Aby mnie obwołali komunistą i Żydem, o skłonnościach masońskich? W Polsce nie wolno nie tylko krytykować, ale nawet oceniać postępowania duchownych katolickich.
#10 | anonim dnia 08.09.2010 09:40
na co czekasz, sam możesz wysłać, będzie sprawiedliwie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney