Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Arcybiskup Cieplak wciąż spoczywa w miejscu swojego pochówku w Katedrze Wileńskiej

Powoli kończy się nasze dziennikarskie śledztwo, dotyczące pośmiertnych losów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej, pierwszego Arcybiskupa Wileńskiego, Sługi Bożego ks. dr Jana Cieplaka. Nie było łatwo i pewno nadal nie będzie, żeby sprawę doprowadzić do końca, ale naszej grupie, w skład której wchodzi ks. Andrzej Stasiak, Ks. Marek Maziarz, Katarzyna Maciejewska, Zygmunt Motyl, Jerzy Jarosz oraz Piotr Dudała, udało się ostateczanie ustalić, gdzie znajdują się dokumenty procesu beatyfikacyjnego Arcybiskupa oraz gdzie, w którym miejscu, w Katedrze Wileńskiej spoczywają Jego doczesne szczątki. Pisze na ten temat Zygmunt Motyl w mailu, który publikujemy poniżej. Ponadto pragnę poinformować, że Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak wyraził zgodę na sprowadzenie trumny z ciałem Arcybiskupa do Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, do jego rodzinnej Dąbrowy.WitamŚpieszę poinformować, iż po wielokrotnych rozmowach telefonicznych i wymianie korespondencji, nareszcie doczekałem się niniejszej odpowiedzi z Biura Zamówień Biblioteki Narodowej, po uruchomieniu kwerendy w zbiorach BN oraz procedury realizacji zamówienia, w formie przesłania drogą elektroniczną, zeskanowanej strony z czasopisma "Kurier Wileński", nr 138 z 16.07.1994r., artykułu „Profanacja grobu biskupa”, autor: Henryk Siemak, Sygnatura BN : P.101.197 II egz.Treść artykułu nie pozostawia już złudzeń, co do miejsca spoczynku relikwii Sługi Bożego, Kandydata na Ołtarze Abp Jana Cieplaka, które usytuowane jest, tak jak ostatnio przypuszczaliśmy, w krypcie grobowej pod popiersiem i epitafium bł. Jerzego Matulewicza ! (Jurgisa Matulaitisa)Po analizie dotychczasowego naszego śledztwa dziennikarskiego i przeglądzie zdjęć z Katedry Wilna, przekazuję w załączeniu spostrzeżenia. Oto wniosek:Trumna z doczesnymi szczątkami Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka, znajduje się w swoim pierwotnym miejscu, po lewej stronie wejścia do zakrystii we wnęce nawy bocznej Katedry Wileńskiej, poniżej usuniętego grobowca pierwszego arcybiskupa wileńskiego. Tam też w krypcie złożone są Jego relikwie.PozdrawiamZygmunt Motyl vel CieplińskiAutor: Redakcja | 08/09/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 10.09.2010 20:30
Ignacy Skorupka (1893 - 1920), który od 1914 r. studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu i 26 stycznia 1916 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. arcybiskupa Cieplaka.
#2 | anonim dnia 10.09.2010 20:18
jest jeszcze błogosławiony Narcyz Turchan czy kandydatka na ołtarze Marcjana Grzanka!
#3 | anonim dnia 10.09.2010 12:33
Diecezja Sosnowiecka utworzona w 1992 r. z trzech diecezji: częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej to w dużej mierze ziemia ludzi ciężkiej pracy. To także ziemia ludzi świętych. Z nią powiązać można błogosławionych: Świętosława Milczącego r11; rodem ze Sławkowa, ks. Ludwika Rocha Gietyngiera i ks. Maksymiliana Binkiewicza r11; pracujących w Zagłębiu i zamordowanych w obozie koncentracyjnym w Dachau. To także zastęp oczekujących na wyniesienie do chwały ołtarzy Sług Bożych, a wśród nich: Matka Teresa Janina Kierocińska zwana przez ubogich rMatką Zagłębiar1;, pierwszy metropolita wileński abp Jan Cieplak r11; pochodzący z Dąbrowy Górniczej oraz mistyczka Wanda Malczewska r11; mieszkająca w Sosnowcu. Nie sposób pominąć wielkich społeczników i budowniczych świątyń jak ks. Franciszka Raczyńskiego - Dyrektora Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu, ks. Dominika Rocha Milberta r11; budowniczego kościoła katedralnego oraz ks. Grzegorza Augustynika r11; założyciela Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich.
#4 | anonim dnia 10.09.2010 10:32
ciekawa historia!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney