Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Temat wciąż aktualny!

Ten tekst powstał na początku grudnia 2004 roku i został zamieszczony w serwisie sosnowiec.info. Jego tresć jest jednak wciąż aktualna. Niewiele się od tej pory zmieniło, a może jest jeszcze gorzej. Pozwolę więc sobie go przypomnieć. "Nie od dzisiaj wiadomo, że wielu mieszkańców Sosnowca pracuje lub studiuje (uczy się) w Katowicach. Ich liczba na pewno nie maleje, a sądząc z rozlicznych rankingów miast, odnotowywujących wysoką pozycję Katowic na mapie gospodarczej regionu (i Polski), pewno rośnie."
Dojeżdżam do pracy w centrum Katowic na godzinę 8.00 z dzielnicy Pogoń. Na podstawie codziennych obserwacji mogę powiedzieć, że również z tej dzielnicy jest to całkiem spora liczba ludzi. Rośnie ona wyraźnie wraz rozpoczęciem roku akademickiego. Z wielkim zdziwieniem przyjąłem więc zmianę rozkładu jazdy w godzinach porannego szczytu dwóch najbardziej popularnych linii autobusowych, obsługujących m.in. tą dzielnicę mianowicie 40 i 807.Zmiana była niewielka ale bardzo ważna. Polegała na tym, że zmniejszono po jednym kursie autobusów linii 40 i 807 w godzinach 7 - 8, (kursy te dodano w godz. 6 - 7). I tak aktualnie z przystanku przy ul. Grota-Roweckiego w godzinie szczytu przed godzina ósmą (wiele instytucji i zakładów rozpoczyna wtedy pracę) mamy o godz. 7.15 autobus linii 807, o. 7.27 linii 154, o 7.28 linii 40 i o 7.57 znowu 154. Pewnie chodziło o tzw. usprawnienie rozkładów jazdy i dopasowanie ich do potrzeb pasażerów? Ponieważ wypadł jeden kurs przegubowego 807 i jeden "krótkiej" 40, a dwa kursy są o tej samej porze (40, 154) zrobił się w tych autobusach spory tłok. Doświadczam tego codziennie. Komfort jazdy, prawie jak za komuny. Jakie więc rozwiązanie proponuję? Możliwosci jest klika - można wrócić do starego rozkładu jazdy, można wprowadzić jakąś nową, prywatną linię, można też "puścić" bardziej pojemny tabor np. niskopodłogowe autobusy Solaris. Ja byłbym za tym ostatnim rozwiązaniem.Piotr DudałaW drodze powrotnej jest jeszcze gorzej, zwłaszcza w autobusach 807.
Autor: Piotr Dudała | 09/01/2006
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 12.01.2006 20:47
Chyba będę musiał o tym pomyśleć!
#2 | Kinga dnia 12.01.2006 19:35
Mój codzienny dojazd do pracy w Katowicach Piotrowicach z Pogoni to koszmar, autobusy remonty na drogach, korki całkiem niezła wycieczka dletego chcąc dojechać na czas do pracy i wróci z pracy o normalnej porze przesiadłam się do samochodu i zmieniłam trasę. Gdy mijam autobus współczuję pasażerom. pozdrawiam
#3 | Piotr Dudała dnia 12.01.2006 18:59
Najlepiej nie robić nic, bo niby nie da się nic zrobić. To nieprawda. Napisałem ten tekst przeddzień wymiany taboru, jakiego od dawna w mieście nie było. W ciągu najbliższych 2 lat ma być zakupione 72 autobusy. Wciąż kupowane są "nowe" używane autobusy. Pogoń to duża i ważna dzielnica, dzielnica akademicka, wizytówka miasta. Jest tak samo ważna, jak inne dzielnice Sosnowca i innych miast. Nie rozumiem "pilki", dlaczego mamy być gorsi? Mamy prawo upominać się o lepszy standard usług komunikacyjnych! To, że u nas będzie lepiej wcale nie oznacza, że gdzieindziej ma być gorzej.Usługi komunikacyjne muszą odpowiadać określonym standardom. Wiele można tutaj zrobić i trzeba zrobić to jak najszybciej! To tyle!
#4 | pilka dnia 12.01.2006 18:47
Wg autora to wszystko takie proste. Liczba autobusów o zwiększonej pojemności jest ograniczona a Pogoń to nie najważniejsze przystanki na trasie wspomnianych autobusów. Jeżeli tu usprawnimy to gdzieś indziej się pogorszy ale cóż - nieważne.
#5 | dzidzia dnia 12.01.2006 16:56
Najlepiej jeździć własnym samochodem.
#6 | Janusz dnia 12.01.2006 10:42
Temat aktualny, tylko konia on obchodzi!
#7 | Tomek dnia 11.01.2006 14:24
Sardynki w puszce!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney