Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


150 osobom grozi utrata pracy

Najstarsza sosnowiecka piekarnia chce ogłosić upadłość. Pracę straci ponad 150 osób. - Mamy dzieci, za co będziemy żyć? - martwi się Ewa Komar, pomocniczka piekarza.Historia sosnowieckiej piekarni przy ul. Kotlarskiej, gdzie wypiekano najsmaczniejsze pieczywo w mieście, sięga okresu przedwojennego. - Nasze wypieki znał cały Sosnowiec, a ciemny chleb, nasz sztandarowy produkt, był po prostu rozchwytywany - wspomina stare czasy Adam Kowalczyk, który przy Kotlarskiej przepracował ponad 26 lat. - I co, nagle ludziom przestało smakować? - denerwuje się mężczyzna.


Wczoraj pod siedzibą spółki ESPECE, która jest właścicielem piekarni, zebrali się jej pracownicy. Chcieli się dowiedzieć, jaka przyszłość czeka firmę. - Od początku czerwca cała załoga jest na urlopach. Nie wypłacili nam pensji za maj, jeśli stracimy pracę, o ustawowej trzymiesięcznej odprawie możemy chyba tylko marzyć. Mamy dzieci, za co będziemy żyć? - martwiła się Ewa Komar, zatrudniona jako pomocniczka piekarza.


Pracownicy wyliczyli, że gdyby dostali odprawy wraz z zaległym wynagrodzeniem, wyszłoby po ok. 5 tys. zł dla każdego. - Oni pewnie chcą, żebyśmy się sami zwolnili i machnęli na te pieniądze. Ale one się nam należą, bo o tym, że wylądujemy na ulicy, dowiadujemy się dopiero teraz. Jak mamy żyć, zanim nie znajdziemy innej pracy?! - niepokoi się Kowalczyk.


O kłopotach finansowych piekarni pracowników nikt nie informował. Produkcja szła pełną parą, dopiero niedawno pojawiły się pogłoski, że ludzie mogą stracić pracę. - Wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami, nawet nie wiemy, kto odpowiada za upadek tak dobrze prosperującego zakładu - denerwowali się ludzie.


Obawy pracowników potwierdził ks. Jarosław Wolski, którego załoga uważała za większościowego udziałowca w spółce ESPECE. Ksiądz jest znaną w mieście osobą. W parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana jest proboszczem, w komitecie budowy pomnika Jana Pawła II w Zagórzu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.


- Proszę księdza, za co mam nakarmić dzieci? Skąd mam brać pieniądze? - pytała księdza Danuta Kośmider.


- Od lutego o wszystkim decyduje Wojciech Piekarski, to on jest teraz właścicielem. On miał też realizować program naprawczy - tłumaczył zdumionym ludziom ks. Wolski.


Wojciech Piekarski, dostarczyciel mąki do piekarni przy Kotlarskiej, za długi przejął większościowe udziały księdza. Jak mówił, część należy jeszcze do Wolskiego.


Ksiądz Jarosław Kwiecień, rzecznik sosnowieckiej kurii: - Trudno mi się wypowiadać w tej sprawie, ale z tego co wiem, ksiądz Wolski przekazał swoje udziały rodzinie. Zalecenia Kościoła są takie, by księża jako osoby prywatne nie prowadziły działalności gospodarczej.


Wspólnicy spółki podjęli wczoraj decyzję o złożeniu do sądu wniosku o upadłość. Jaki będzie dalszy los piekarni? - Zarząd, a także udziałowcy poszukują inwestorów, którzy będą zainteresowani ponownym uruchomieniem produkcji. Zapewne też ograniczona zostanie wielkość zatrudnienia - nie ukrywa Piotr Chudzia, od lutego prezes ESPECE.


Po południu prezes zaproponował pracownikom porozumienie: zwolnienia grupowe z końcem miesiąca z winy pracodawcy. Ludzie otrzymają miesięczną odprawę, a o dwumiesięczne odszkodowania wystąpią do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wiekszość pracowników przystała na tę propozycję.


Źródło : Jacek Madeja "Gazeta Wyborcza"Autor: Arkadiusz Chęciński | 12/06/2006
Komentarze
#1 | Aunjummahgal dnia 15.08.2017 01:31
Four to five glasses of this fruit juice should be consumed per week to find the desired result. However, it is important to obtain the doctor's opinion first before taking these oral medications as these could have gloomy effects about the body.
#2 | aga dnia 28.03.2014 00:33
mało tego, że ksiądz Wolski miał udziały do tego miał pół etatu w dziale marketingu i był przewodniczącym rady nadzorczej, razem z Panią B doprowadzili Spółkę do upadłości
#3 | pracownik ESPECE dnia 14.01.2007 21:23
Podobno już jest ogłoszona upadłość oficjalnie.Ciekawe co teraz z naszymi pieniędzmi?!
#4 | również zainteresowany dnia 11.01.2007 17:46
Czy są jakieś nowe informacje na temat Espece? Upadłość jest już oficjalna?
#5 | zainteresowany dnia 31.08.2006 11:44
Czy są jakieś nowe informacje na temat ESPECE?
#6 | mikol dnia 08.07.2006 12:34
ta piekarnia to
#7 | Baros dnia 17.06.2006 16:47
Postawienie przez duet Górski-Kabała na ścisłą współpracę z klerem i zrobienie z Sosnowca klerykalnego miasta to może być samobój w najbliższych wyborach samorządowych!
#8 | anonim dnia 16.06.2006 18:00
i koniecznie choć maleńka lustracja!
#9 | retorka dnia 16.06.2006 07:12
A może rzecznik sosnowieckiej kurii zechce powiedzieć do jakich to czynności duszpasterskich potrzebne sa księżom udziały w spółkach?
#10 | Stafanno dnia 15.06.2006 11:09
Pzreciez on był w SLD...kosiaoł sie komproptmituje..
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney