Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Spisane będą czyny i rozmowy, cz. I

Od 16 lat Sosnowcem rządzi Sojusz Lewicy Demokratycznej, który "dochował się" w tym czasie dwóch prezydentów miasta: Michała Czarskiego, który sprawował ten urząd przez dwie kolejne kadencje, w latach 1994-2002 oraz Kazimierza Górskiego, który również "zaliczył" dwie kadencje, w latach 2002 - 2010 i aspiruje do dalszego sprawowania tego zaszczytnego urzędu. Ponieważ rolą opozycji jest wytykanie rządzącym wpadek i błędów, pozwolimy sobie przypomnieć te najbardziej znane i zapamiętane, poprzez popublikacje archiwalnych tekstów na ten właśnie temat w cyklu "Spisane będą czyny i rozmowy". Zaczniemy od "Przedwyborczej świnki" z 2002r. opublikowanej w Superekspresie. Zapraszamy do interesującej lektury.Przedwyborcza świnka :-)Sosnowiec był zawsze kojarzony z wielkim przemysłem. A może by wziąć się za hodowlę trzody - rzuca pomysł władza. Na spotkaniu wiceprezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej z mieszkańcami sosnowieckiej dzielnicy Porąbka, władza przedstawiła ludziom pomysł: a może tak zajmiecie się w mieście produkcją świń?
Mieszkańcy dzielnicy, większość to właściciele małych domów jednorodzinnych albo lokatorzy starych kamienic, ze zdziwienia otwierają buzie.

- Rolników to u nas może z dwóch jest, co świnie hoduje. To niby co, teraz mamy wszyscy chlewnie stawiać? - zastanawia się starsza kobieta w miejscowym "spożywczaku", bo "świński hit" szybko obiegł dzielnicę. Mężczyźni, którzy stoją przed sklepem, są bardziej dosadni w wyrażaniu własnych odczuć.

- Komuś chyba od... ło! W Sosnowcu, przemysłowym mieście, wieprzki hodować? Kto to ma robić? Górnicy, hutnicy? Bo rolników, to u nas, jak na lekarstwo - śmieją się.>Blisko do odbiorcy

Pomysł przedstawiono na spotkaniu wiceprezydenta Kazimierza Górskiego z mieszkańcami Porąbki. Spotkanie organizował SLD. Kazimierz Górski:

- To tylko pomysł, a już tyle sensacji? Sosnowiec zawsze kojarzony był z wielkim przemysłem, z górnictwem i hutnictwem. A te gałęzie przemysłu, jak wszyscy wiemy, powoli upadają. Nasze miasto nigdy natomiast nie było kojarzone z produkcją mięsa. Tymczasem jesteśmy znaczącym producentem żywności. Żeby wspomnieć chociażby zakłady mięsne "Duda". Produkcja trzody chlewnej, to jedna z wielu możliwości, jakie pojawiają się przed miastem - mówi wiceprezydent.

Zakłady mięsne "Dudy", należą do największych w kraju. Ich wyroby znają od gór po morze.

- I właśnie na otwarciu zakładu "Dudy" w naszym mieście dowiedziałem się, że właściciel skupuje zwierzęta w całym kraju. A przecież mógłbym skupować od rolników z terenu Śląska i Zagłębia - tłumaczy wiceprezydent Górski.

Kto miałby świnie hodować? Byli górnicy, hutnicy?

- Nie. To propozycja skierowana do niewielkiej ilości rolników zamieszkujących wschodnią część miasta - tłumaczy wiceprezydent. Miasto by im pomogło, tak "na dobry początek"?

- Proszę panią, to wszystko, to na razie pomysł. Czekamy na inicjatywę samych rolników - odpowiada Kazimierz Górski.>Jak widzą przychód

Na spotkaniu w Porąbce rolników było niewielu. Andrzej Gajdzik, prezes zarządu wspólnot gruntowych w dzielnicy Porąbka relacjonuje:

- Pomysł był skierowany do mieszkańców dzielnicy. Ale nie sądzę, żeby mógł się udać. Trzeba by do tego jakiegoś scalenia gruntów, wybudowania chlewni, może utworzenia spółdzielni rolniczej. A gospodarzy, którzy zajmują się produkcją trzody chlewnej jest w naszej dzielnicy chyba dwóch - tłumaczy.

Jak mieszkańcy dzielnicy przyjęli pomysł wiceprezydenta? - Sceptycznie - ocenia ostrożnie.

Marian Duda, właściciel Zakładów Mięsnych "Duda" o tym, że wiceprezydent Górski rzucił wśród swoich wyborców pomysł produkcji trzody chlewnej w mieście Sosnowcu, nie miał zielonego pojęcia.

- Owszem wyszedłem do władz miasta z propozycją wybudowania w Milowcach (to dzielnica Sosnowca - przyp. redakcja) ubojni, ale kazano mi się wstrzymać z inwestycją przed wyborami - tłumaczy Marian Duda. Dlaczego?

Tego Marian Duda dokładnie nie wie. Ale, jak mówi, wszelkie gospodarcze inwestycje, zawsze budzą wiele emocji. I jak tu radni mieliby tłumaczyć wyborcom, żeby przerzucili się na hodowlę świń?

- Ubojnia dałaby miejsca pracy 10 tys. ludziom, głównie rolnikom i osobom zainteresowanym hodowlą. Oczywiście, na początku pomoglibyśmy, na przykład przy sprowadzaniu odpowiednich sztuk trzody - wyjaśnia.

Jego zdaniem pomysł hodowli świnek na Śląsku i w Zagłębiu może chwycić?

- Ludzie, jak widzą odpowiedni przychód, zaczynają działać - tak odpowiada.>Powrót do korzeni?

Mieszkańcy dzielnicy Porąbka póki co, wiedzą niewiele.
Zrozumieli jedno: Być może pomysłem na ich przyszłe życie, może być powrót do korzeni, czyli rolnictwa. Jeden z urzędników Urzędu Miasta Sosnowiec (anonimowo i całkiem poważnie):

- Górnicy i hutnicy, którzy stracili pracę wracają na wieś, tam skąd przyjechali. To wiadomo nie od dziś. Bez pracy nie mają pieniędzy na opłacanie mieszkań, na życie. A na wsi, zawsze jakoś przetrwają. To ludzie, którzy w wielu przypadkach wychowali się na gospodarstwie, potrafią chodzić przy inwentarzu. I na pewno umieliby hodować świnie!.źródło: Dorota Kowalska, Superexpress, wtorek, 24 września 2002r.
Autor: Redakcja | 24/09/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 25.09.2010 14:02
Ja był bym ostrożny bo w konsekwencji mogą nam odebrać prawa miejskie
#2 | anonim dnia 25.09.2010 09:30
Pogoni się czerwono-rózowego wieprza od koryta, a juz czeka niebiesko-czarny, i domaga sie aby koryto było jeszcze wieksze.
#3 | Głos Ludu dnia 25.09.2010 09:22
Tren I


Wielkieś uczynił szkody tem rządzeniem swoim
I swemi ministrami z towarzyszem Bonim
I swemi reformami co to cud dać miały
Okazałeś się kłamcą, kłamcą wcale nie małym!
#4 | !!!!!!!!!!! dnia 25.09.2010 09:03
W jakimś sensie ziścił sie plan Górskiego, może nie na masowa skalę , ale jednego wieprza uchowaliśmy na własnej piersi. Pora już go pogonić od koryta!
#5 | Ha-Ha-Ha dnia 25.09.2010 06:03
Świnki powinny być hodowane na Rudnej I. To odpowiedniejsze miejsce niż Porąbka!
#6 | ludek dnia 25.09.2010 05:45
Czy prezydent zrealizował swój pomysł ? Uważam ,że tak.Mieszkańcom Sosnowca zaczął podkładać świnie .
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney