Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Spisane będą czyny i rozmowy, cz. II

wywiad rzeka z Hogi z Kazimierzem Górskim kandydatem na prezydenta Sosnowca - Hipermarketów nie będzie

moderator_polityka: Witamy na spotkaniu z Panem Kazimierzem Górskim kandydatem na prezydenta Sosnowca. Dzień dobry Panie Kazimierzu!

Kazimierz_Górski: Serdecznie witam Wszystkich połączonych z nami.

nie_dokazuj: Czy zgodzi się Pan ze mną, że sporą część głosów w wyborach będzie Pan zawdzięczał faktowi posiadania takiego samego imienia i nazwiska jak słynny polski trener?

Kazimierz_Górski: Każdy głos jest cenny, szczególnie jeśli pochodzi z tak związanego z sukcesem Polski nazwiska.

lubie_cie: Czy zna się Pan na piłce nożnej i czy nią interesuje?

Kazimierz_Górski: Tak, znam się i interesuje się. A mój dziadek wyglądał identycznie jak trener Górski.

lelum_polellum: Czy Pana kontrkandydat, Winiarski, może Pana pokonać w wyborach?

Kazimierz_Górski: Nie widzę takiej możliwości przy tak kiepskim programie.

buziaczki: Jak Pan wpadł na pomysł by Sosnowiczanie hodowali świnie?

Kazimierz_Górski: To nie był w ogóle pomysł wyborczy, była to rozmowa z rolnikami wschodnich terenów Sosnowca. Zebranie prowadziła Wspólnota Gruntowa. Sosnowiec ma 1000 ha gruntów rolnych, tuczy obecnie 250 świnek, a w czasach kiedy byłem w Radzie Pracowniczej Dąbrowskiego Gwarectwa Węglowego na Ostrowach, w istniejącej jeszcze tuczarni, produkowano 2500 ton mięsa rocznie. Wykorzystano zebranie sprzed wielu miesięcy do kampanii wyborczej, naigrywając się z ciężko pracujących rolników i bezrobotnych górników. Dlatego nie widzę sukcesu dla takiej kampanii.

Pervers_Musharaf: Zapowiedział Pan przyjęcie świnki po zakończeniu wyborów. Co wówczas Pan z nią zrobi?

Kazimierz_Górski: Zapowiedziałem również, że zaproszę kontrkandydata do rozmowy o przyszłości miasta. Ponieważ przypuszczam, że sprawy miasta również dla moich przeciwników są bardzo ważne.

science_fiction: Czego dokonał Pan będąc wiceprezydentem Sosnowca i radnym?

Kazimierz_Górski: Stworzyłem własny model działania na moim stanowisku, nazywam to „obrotowym” w drużynie Michała Czarskiego. Wykorzystując wszystkie możliwości miasta, czyli: grunty, plan zagospodarowania przestrzennego, setki mądrych ludzi współpracujących z urzędem, udało nam się, co widać gołym okiem, w ciągu zaledwie 4 lat zmienić oblicze miasta. Co dostrzegli inwestorzy krajowi, zagraniczni, również specjaliści, ponieważ miasto uzyskało kilkanaście cennych nagród w tej kadencji. Najbardziej znanymi programami, które opracowywałem i wdrażałem, to: rozszerzona przebudowa Centrum, „Bezpieczne miasto”, „Tęczowe miasto”, strefy ekonomiczne. 20% terenu miasta ma po tej kadencji ma zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego.

makabreska: Sosnowiec wygrywa z innymi gminami pod względem liczby bezrobotnych, czy ma Pan jakiś plan na wypadek napływu nowych zwalnianych z hut i kopalń?

Kazimierz_Górski: 30 tys. miejsc pracy utraciliśmy w samym górnictwie, 50 tys. – łącznie z innymi przemysłami ciężkimi. Bezrobocie oscyluje w tej chwili około 20 tys. i jest mniejsze od wielu miast śląskich, w których nie likwidowano kopalń. Obecnie kończymy budowę 5 zakładów pracy, które zatrudnią ponad 1000 osób. W przygotowaniu są kolejne inwestycje, które stworzą nowe miejsca pracy. Sosnowiec ma największy wyż demograficzny wchodzący w dorosłe życie – ponad 3000 młodzieży rocznie. Nasza szczupłość powierzchni miasta zmusza nas do dywersyfikacji gospodarki w innych kierunkach, nawet w mało znanych dziedzinach. Jesteśmy np. 3 producentem mięsa w kraju.

oligocenski_tyran: Proszę przedstawić o jakie inwestycje dla Sosnowca będzie Pan zabiegał, gdzie będą źródła ich finansowania oraz co one dadzą miastu.

Kazimierz_Górski: Zabiegamy szczególnie o inwestycje produkcyjne. Chcemy jak najszybciej zagospodarować tereny pokopalniane, jest to blisko 400 ha. Interesujemy się terenami kopalni Maczki-Bór (160 ha aktualnie zrekultywowanych przy trasie DK1). Rozpoczynamy budowę kina regionalnego na 1200 miejsc. Rozpoczynamy budowę kolektora Bobrek za kwotę 100 mln zł. Rozpoczyna się budowa fabryki Caterpillar. Szykują swoje inwestycje firmy: Vitrum, Ev-El, kończy inwestycje Daimler-Chrysler. Rozbudowuje zakład światowy producent łożysk Timken. Rozpoczynają swoją inwestycję na Jęzorze Anglicy. Liczymy również na wiele programów unijnych, gdzie mamy złożonych 16 projektów.

Rafa: Czy orientuje się Pan dlaczego na placu budowy Aquaparku i Plaza Center nic się nie dzieje. W tym momencie zakwalifikowanie tych inwestycji do sukcesów obecnej władzy jest sprawa sporna.

Kazimierz_Górski: Plaza Center rozpocznie swoją budowę w marcu. Opóźnienie było związane ze sprawami własnościowymi. Aqua-Park ze względu na stosunki wodne na ul. Kresowej przeprojektował inwestycję i będzie ona posadowiona 5 m wyżej. Rozpoczną budową 5 listopada br.

panoramiks: Czy przebudowa centrum miasta dała spodziewane efekty w formie np. przyciągnięcia inwestorów zewnętrznych, czy zachęciła ich np. do wynajmowania powierzchni biurowych?

Kazimierz_Górski: Sosnowiec, również w Warszawie, kojarzony jest dzisiaj z najładniejszym dworcem kolejowym, co najmniej na Śląsku. Inwestorzy przysyłają przed ostatecznymi decyzjami developerów przyjeżdżających pociągami Intercity. Dzięki temu o wiele więcej osób zajmujących się inwestycjami w naszym kraju odwiedza Sosnowiec. 90% pow. przebudowy Centrum jest wynajęte. W budynku biurowym wolne jest tylko I piętro, ze względu na to, że chcielibyśmy mieć tam szczególnego kontrahenta.

Sosnowiczanin: Czy byłby Pan skłonny dołożyć pieniędzy podatników do usypania kopca pod stok narciarski na Zagórzu?

Kazimierz_Górski: Stok narciarski jest kolejnym elementem współpracy z likwidowanym przemysłem górniczym. Kopalnia Maczki-Bór, która przechodzi poważną transformację w kierunku transportu kolejowego ma 900-osobową załogę i zaległości płatnicze względem miasta. Pakiet socjalny zabezpiecza załogę, a sypanie wzgórza daje możliwość logicznego i perspektywicznego dla miasta zatrudnienia, co nie kosztuje podatników.

_BOSS_: Czy nie obawia się Pan że stok narciarski z wyciągami, wieżą widokową, polem golfowym i kortem na Zagórzu pozostanie obiektem zamkniętym dla mieszkańców z powodu cen za te przyjemności?

Kazimierz_Górski: Takie stoki narciarskie są już wybudowane w Polsce. Sam obiekt będzie inwestycją nie finansowaną przez gminę. Nieufni takiej inwestycji mogą przekonać się, oglądając taki stok w bratnim górniczym mieście Bytomiu. Ceny zawsze w gospodarce rynkowej są zależne od podaży i popytu.

sporysz: Czy w Sosnowcu planowane są kolejne hipermarkety?

Kazimierz_Górski: Nie, nie ma planowanych wielkopowierzchniowych sklepów typu hipermarkety.

morderca myszy: Co może być Pana zdaniem wizytowką Sosnowca, czym możnaby się pochwalić przed obcokrajowcami?

Kazimierz_Górski: Na początku mijającej kadencji miałem zadanie wydrukować folder o mieście. Niestety, po głębokim namyśle, oddaliliśmy pracę nad tym wydawnictwem. Po prostu nie było co sfotografować. Wyburzony pomnik – symbol dawnego Sosnowca – został w mijającej kadencji zastąpiony, z dużym sukcesem, pomnikiem Kiepury, przebudową centrum miasta, obiektami wyremontowanego Pałacu Schoena, Zamku Sieleckiego, Komendy Powiatowej Policji (nagroda architektoniczna) i wieloma innymi obiektami, które zostały uwiecznione już w kilku albumach fotograficznych.

niezbyt urokliwy: Czy miasto w pełni wykorzystuje osobę Kiepury do swojej promocji?

Kazimierz_Górski: Oczywiście, nie w pełni. Zamierzamy to zmienić. Po wybudowaniu kina regionalnego chcemy, aby obecne kino „Muza” pełniło rolę sali koncertowo-kinowej. Mamy zaplanowaną jej przebudowę. Reszty dopowiadać nie trzeba.

krisek44: Czy przewiduje Pan reorganizację Urzędu Miejskiego po wygranych wyborach?

Kazimierz_Górski: Pewną reorganizację – na pewno, ponieważ sytuacja akcesu Polski do UE już obecnie wymogła pewne zmiany. Również miasto, zmieniając swoje oblicze i przyjmując coraz więcej obowiązków, wymaga od swoich urzędników ciągle nowych działań.

jazzlover: Czy ma Pan pomysł na wykorzystanie unijnych pieniędzy, jeśli tak to jaki?

Kazimierz_Górski: Ten pomysł mieliśmy już w mijających 4 latach, korzystając z największej liczby programów unijnych w Zagłębiu. Wcześniej wspomniałem, że mamy złożonych następnych kilkanaście wniosków. Najpoważniejszym jest kolektor Bobrek.

moczar: Dzielnice Sosnowca pozostają daleko w tyle za wyremontowanym centrum, są szare, brzydkie, zaniedbane. Co by Pan z tym zrobił?

Kazimierz_Górski: Wszyscy wiemy, że centrum jest własnością wszystkich mieszkańców, jest również ich wizytówką. Mając już tę wizytówkę rozpoczniemy poszerzanie nowoczesnego Sosnowca we wszystkich kierunkach, szczególnie wschodnim. Mamy plan wykorzystania trasy DK1, terenów i obiektów w dzielnicach Kazimierz, Maczki, Jęzor i Niwka. Przejmujemy obecnie obiekty i przygotowujemy dokumentację.

SSpiSSand: Jestem z Zagórza gdzie systematycznie niszczone są przystanki, światła uliczne... Czy jest tu planowany jakiś monitoring tak jak w centrum Sosnowca?

Kazimierz_Górski: Tak. Obecnie trwa montaż urządzeń w całym Śródmieściu, który zakończy się do 15 grudnia br. W nadchodzącej kadencji chciałbym przynajmniej doprowadzić do monitorowania całej ul. Br. Mieroszewskich. Myślę, że stać nas na więcej, jak finanse pozwolą.

stratocaster: Czy jest jakaś szansa że na ulicach miasta pojawi się więcej policjantów i że normalni ludzie nie będą musieli uciekać przed kibicami piłkarskimi?

Kazimierz_Górski: Niestety, patrząc z punktu widzenia samorządowca, dewastacje są największą plagą, z którą zwykli mieszkańcy i władze nie mogą sobie poradzić. Z kibicami policja sosnowiecka, której składam podziękowanie, już sobie poradziła, współpracując z klubami kibica (pozdrowienia dla fanów Zagłębia), których proszę o spokój również na innych stadionach. Najważniejsza jest świadomość, że to co w młodości zniszczą, w dorosłym życiu będą musieli odpracować.

Sir_Lancelot: Czy w swojej kampanii zmieścił się Pan w kwocie 20 tys. zł jak Pan zapowiadał? A może coś pan zaoszczędził i – tak jak Pan zapowiadał – przekaże Pan pozostałe pieniądze potrzebującym??

Kazimierz_Górski: Widzę, że każde słowo w mojej kampanii jest mi pamiętane. Cieszę się z takiego zainteresowania moją osobą. Ze względu na bardzo dużą kampanię moich kontrkandydatów przekroczyłem, aczkolwiek nieznacznie, tę kwotę. Mimo to już wysłałem pieniądze na pomoc potrzebującym. Między innymi pozdrawiam fundację Pomoc Dzieciom Śląska. Pozdrawiam również panią Żanetę, życząc jej zdrowia.

beznadzieja: Kto posprząta po Pańskiej kampanii: aktywiści czy może wynajmie Pan firmę?

Kazimierz_Górski: Nie kleiłem plakatów w miejscach niedozwolonych. Może zdarzyć się, że zerwany plakat złośliwie zostanie przyklejony gdzie indziej, za co z góry przepraszam. A posprzątają na pewno aktywiści, których mam setki.

mierzeja wislana: Co Pan sądzi o Edwardzie Gierku? Czy zalicza się Pan do osób, które go hołubią?

moderator_polityka: Nasz czas dobiega końca; prosimy o ostatnie pytania.

Kazimierz_Górski: Dzisiejsza „Trybuna Śląska” drukuje moją opinię – Edward Gierek to mąż stanu, których niewielu mieliśmy w swojej historii, a kwota kredytów w stosunku do inwestycji, które za jego przerwanej dekady powstały w całej Polsce, przez historię będzie mu wybaczona. Szczególnie porównując to z obecnym długiem Polski.

piechniczek: Czy zrobi Pan coś by pomóc ludziom chcącym założyć w Kazimierzu teatr dla młodzieży z marginesu? Nie mają nawet małej sali do odbywania prób.

Kazimierz_Górski: Jest Dom Kultury w Kazimierzu. Rozmawiałem w zeszłym tygodniu z dyrektorem kopalni – myślę, że mamy wspólny pomysł na ten obiekt. Obecnie zapraszam do parku w Kazimierzu, gdzie na pewno właściciel mistrzowskiej grupy kolarskiej „Weltour” użyczy jednej z wyremontowanych sal do momentu naprawienia dachu DK Kazimierz. Jutro zapraszam młodzież na film o godz. 18.00 w tym DK.

zlotoglowa: Nie ma za wielu kin w Sosnowcu, proszę mi powiedzieć w jakimś mieście korzysta Pan z kina?

Kazimierz_Górski: Potwierdzam, że nie ma zbyt wielu. Liczę, że po nadchodzącej kadencji będzie 1 kino i 2 mulitikina.

moderator_polityka: Panie Kazimierzu! Dziękujemy za udział w spotkaniu.

Kazimierz_Górski: Serdecznie dziękuję wszystkim Internautom i zapraszam do udziału w wyborach. Październik, wg tradycji, jest miesiącem oszczędzania, więc oszczędnie gospodarujcie głosem. Nie zmarnujcie go głosując na nieodpowiedniego kandydata. Do zobaczenia przy urnach wyborczych.Autor: Redakcja | 24/09/2010
Komentarze
#1 | xxx dnia 26.09.2010 14:46
"stosunki wodne" Smile) i pewnie organizacja pląsów drogowych, gospodarzenie komunalne i małomiasteczkowe
#2 | Górski won za Brynicę ! dnia 25.09.2010 19:20
"Kazimierz_Górski: Sosnowiec, również w Warszawie, kojarzony jest dzisiaj z najładniejszym dworcem kolejowym, co najmniej na Śląsku".
"Mimo to już wysłałem pieniądze na pomoc potrzebującym. Między innymi pozdrawiam fundację Pomoc Dzieciom Śląska".
A to szuja wchodząca hanysom do doopy i to bez mydła i usiłująca od lat zrobić z Sosnowca śląskie miasto.
Na zagłębiowskiego renegata i zaprzańca nie głosujemy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney