Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W setną rocznicę urodzin stadion im. Witolda Dobrowolskiego!

Z Sosnowca wywodzi się wielu wybitnych komentatorów sportowych. Urodził się tutaj wszystkim znany Jan Ciszewski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja oraz jeden z najpopularniejszych po wojnie sprawozdawców sportowych, dzisiaj prawie zapomniany, red. Witold Dobrowolski. Trzy lata temu, w 95 rocznicę jego urodzin, napisałem: Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obecnie MOS) przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Zostały jeszcze 2 lata...Przypomnijmy, że obecnie Stadion ten nosi imię Stefana Płatka, byłego Wiceprezydenta Sosnowca. W latach 1984-1989 był I sekretarzem Komitetu Środowiskowego PZPR Nauczycieli w Sosnowcu. Zaliczał się do założycieli SdRP, a następnie SLD.Urodzony w 15 listopada 1912 r. w Sosnowcu, przyszły dziennikarz i publicysta, Witold Dobrowolski pochodził z bardzo znanej i cenionej za patriotyczne tradycje rodziny. Pracował przez wiele lat w polskim radiu i telewizji. Znany był ze świetnych komentarzy, m.in. z tras Wyścigu Pokoju i... mówienia przepiękną polszczyzną. O tym, jak dobrym dziennikarzem i mówcą był Witold Dobrowolski, niech świadczy wypowiedź prof. Jana Miodka, znanego i wybitnego językoznawcy, zamieszczona w 2001 r. w miesięczniku Arkusz. Na pytanie: „Co by Pan poradził tym, którzy chcieliby mówić poprawnie?” odpowiedział: „Nie można nie mówić dobrze swoim językiem. Natomiast są wśród nas większe i mniejsze talenty oratorskie. Ludzie atrakcyjni stylistycznie i ludzie mniej atrakcyjni stylistycznie. Wśród moich przyjaciół są tacy, których uwielbiam, ale których mówienie mnie męczy, bo są nudni. Ale czy ja ich zmienię? Wydaje mi się, że wszystko zależy od empatii. Od dzieciństwa miałem zdolności parodystyczne, umiałem naśladować ludzi. W związku z tym zawsze się w kogoś zapatrzyłem, w kogoś, kto był jednocześnie świetny językowo. To byli Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski – znani sprawozdawcy sportowi. Później we Wrocławiu usłyszałem doc. Berezę, w kościele ks. prof. Juliana Michalca, niezwykłego kaznodzieję. I dziś, patrząc na siebie, w geście, w sposobie artykulacji pewnych głosek, nawet w takim szczególe widzę ich, tych moich ideałów językowych. Powiedziałbym więc tak: jeśli masz zdolność empatii, to zapatrz się w kogoś, kto jest dobry językowo, niech to będzie Papież, nauczyciel, kaznodzieja lub dziennikarz – to przyniesie owoce”.


Dobrowolski, pracując na początku lat 50. w Polskim Radiu Katowice, jako jeden z pierwszych dostrzegł talent młodego wówczas Janka Ciszewskiego, który właśnie wtedy debiutował w zawodzie dziennikarza. Później ich drogi się rozeszły, ale obaj byli uważani w swoim czasie za najlepszych i najbardziej popularnych sprawozdawców sportowych w Polsce.


Witold Dobrowolski zmarł 14 lipca 1975 r. w Warszawie. Pochowany jest na cmentarzu w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Zuzanny. Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obcecnie MOS)przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Osoba ta w pełni na to zasługuje.


Piotr Dudała, 13 listopada 2007r.


Zostały jeszcze 2 lata...Autor: Piotr Dudała | 28/09/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 02.10.2010 08:19
dobra, dobra, wydawało ci się!
#2 | Jacek dnia 01.10.2010 16:48
Dobrowolski chyba nie był wyznania katolickiego, coś chyba gdzies czytałem na ten temat. Zastanowiłbym sie nad tą propozycją, chyba nie jest dobra.
#3 | anonim dnia 01.10.2010 12:42
I tak jestem zaskoczony propozycją...Czyżby w mieście lub okolicy zabrakło duchownych katolickich, jeżeli nie ma biskupa, to chociaz jakis ksiadz. Zasługi zawsze można stworzyć.
#4 | @anonim dnia 01.10.2010 10:04
ale za to nagroda jest...w niebie :-)
#5 | anonim dnia 01.10.2010 08:07
Nie można mierzyć wszystkich jedną miarą ,to że był a strukturach PZPR nie oznacza ,że był złym człowiekiem.
#6 | rob dnia 30.09.2010 20:13
jestem ZA !!!!!
#7 | Bronisław dnia 30.09.2010 20:10
Za "patrona" nie wolno wybierać kogoś aż tak kontrowersyjnego! To nie powinna być osoba o dwuznacznej przeszłości ani tak sobie zasłużona, ale taka, która cieszy się powszechnym uznaniem. Żadnego z tych kryteriów nie spełnia ś.p. Stefan Płatek. To całkowita kompromitacja ekipy Górskiego!
#8 | www.jaskiernia.pl dnia 30.09.2010 09:24
14.XII 1985- W I LO im. Roździeńskiego w Sosnowcu odbyła się Sesja Młodzieżowa z okazji 37 rocznicy powstania PZPR.Sesję prowadził Sekretarz Komitetu Zakładowego PZPR nauczycieli Stefan Płatek.cd. |

24.II 1989 - Na Plenum KM PZPR w Sosnowcu nowym sekretarzem KM PZPR wybrano Stefana Płatka, dotychczasowego I Sekretarza KZ PZPR nauczycieli.
#9 | Napisano, ale czy naprawdę to były ogromne zasługi dnia 30.09.2010 07:35
Ogromne umiejętności i godna podziwu pracowitość uwidaczniała się w postaci kolejnych realizowanych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych. Osobiście uczestniczył w pracach przygotowawczych wielu projektów m.in. Międzynarodowego Sportowego Turnieju Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sportach Zimowych, Sosnowieckiej Spartakiady Szkół Specjalnych, Sportowego Turnieju Miast i Gmin r12; napisano w uzasadnieniu wyboru patrona.
#10 | Ojciec założyciel! dnia 29.09.2010 22:09
...w latach 1984-1989 był I sekretarzem Komitetu Środowiskowego PZPR Nauczycieli w Sosnowcu. Zaliczał się do założycieli SdRP, a następnie SLD.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney