Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Otwarcie wystawy w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na otwarcie wystawy autorstwa pracowników naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach dr. Jarosława Nei oraz dr. Tomasza Kurpierza „Strajk – Porozumienia – Związek. 30. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność« w Hucie »Katowice«”, które będzie miało miejsce 5 października 2010 r. o godz. 12.00 w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Legionów Polskich 69.

Na 24 planszach zaprezentowano historię NSZZ „Solidarność” Huty „Katowice” w szerszym kontekście dziejów śląsko-dąbrowskiego ruchu solidarnościowego. Cezurą początkową wystawy są wydarzenia lat 70., które doprowadziły do zrodzenia się masowego ruchu społecznego, między innymi powstanie Wolnych Związków Zawodowych, które zapoczątkowały pracowniczy ruch opozycyjny oraz wybór Karola Wojtyły na papieża oraz jego pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny, która była katalizatorem polskiego „Sierpnia 80”. Na pozostałych planszach w przystępny i atrakcyjny dla odbiorcy sposób zaprezentowano najważniejsze wydarzenia z historii śląsko-dąbrowskich struktur NSZZ „Solidarność”.

Wystawa powstała przy współpracy Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach oraz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. – Dąbrowa Górnicza.źródło: IPN Katowice

Autor: Piotr Dudała | 03/10/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.