Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Napisali: aferą był zabór majątków

Transfer majątku publicznego w ręce prywatne postkomunistów był największą aferą w najnowszej historii Polski – tak Wojciech Pięciak odpowiada na łamach najnowszego „Tygodnika Powszechnego” posłowi Kopycińskiemu, który stwierdził, że „wielkość przekazanego Kościołowi majątku jest największą aferą korupcyjną w historii Polski”.


A oto komentarz Wojciecha Pięciaka:Poseł SLD Sławomir Kopyciński złożył wniosek do prokuratury w sprawie kościelno-państwowej Komisji Majątkowej: chce, by zbadano wszystkie jej decyzje od 1989 r. W rozmowie z "Angorą" poseł ostrzegał: "Może się okazać, że dziś do Kościoła należy jedna czwarta Polski".A podczas konferencji prasowej oceniał: "Wartość i wielkość przekazanego [Kościołowi] majątku niestety zmusza mnie do postawienia takiej smutnej tezy, że mamy w tej sprawie do czynienia z największą aferą korupcyjną w historii Polski".10 lat temu, gdy SLD zagarniał coraz więcej władzy, Ewa Milewicz pisała w "Tygodniku", że Sojuszowi z racji historycznych "wolno mniej". Gdy upadał komunizm, 35-letni dziś Kopyciński kończył podstawówkę. Czy jemu dziś "wolno mniej"? Nie, od niego trudno wymagać takiego samoograniczenia. Również w kwestii Komisji Majątkowej. Jeśli były przestępstwa, trzeba to wyjaśnić -- i także politycy SLD mogą się tego domagać. Odmawianie im tego prawa przez wskazywanie na los Kościoła przed 1989 r. nie jest argumentem.Ale za to od posła SLD można oczekiwać intelektualnej uczciwości, zachowania proporcji oraz unikania ahistoryczności. Formacja, której prawnym spadkobiercą jest SLD, przez 45 lat prowadziła, jako partia dyktatorska, skrajnie niesprawiedliwą redystrybucję dóbr, a na koniec dokonała konwersji władzy politycznej na ekonomiczną, transferując majątek publiczny w ręce prywatne, tj. swych towarzyszy. Bez wątpienia skala tego, co Kościół odzyskał (podkreślmy: odzyskał) w minionych 20 latach, jest w ogóle nieporównywalna z tym, co 20 lat temu ukradli (to chyba najprostsze określenie) ludzie PRL-owskiego "obozu władzy". Była to największa afera w najnowszej historii Polski. Jest to również jedna z "białych plam" dwudziestolecia. Warto, by historycy w końcu opisali jej mechanizmy i aktorów. Również po to, aby dzisiejsi 35-latkowie wiedzieli, co mówią.
Autor: Wojciech Pięciak / KAIAutor: Redakcja | 12/10/2010
Komentarze
#1 | Andrzej dnia 15.10.2010 20:53
Chętnie poznałbym kilka pewnych przykładów tego jak to Kościół pełną garścią czerpie z publicznych środków .Datki wiernych i opłaty za czynności sakralne nie są przecież publicznymi środkami ! Poza tym w związku z faktem pewnej atencji dużej części sosnowieckiego kleru do władz miasta o wiadomym profilu ideologicznym przytoczone w powyższym kontekście prawo Kalego nie ma zastosowania. Nie sądżcie,bo będziecie sądzeni ! Pozdrawiam
#2 | strączkowstręt dnia 15.10.2010 07:43
No gościu.. z taką retoryką to daleko już nie zajedziesz. Ja mogę napisać,że znam wieluu b. działaczy, którym się nie przelewa i wielu księży co szastają forsą. Nie sprawdzisz tego. Więc nie chrzań. Prawo Kalego u Ciebie Andrzeju.. czy może ks. Andrzeju, rozwinęło się w nadmiernym stopniu. Jeżeli się nawołuję do umiłowania prawdy i postępowania prawego to nie można postępować na zasadzie czerwony to złodziej a ksiądz nawet złapany za rękę w cudzej kieszeni, to tylko człowiek, którego osądzi Najwyższy. Ateiści też mają prawo osądzać, na tacę nie dają wprawdzie ale płacą też podatki a Kościół pełną garścią czerpie z publicznych środków. Chłopie popatrz na kalendarz, XXI wiek, środek europy,demokracja. Można ICH sądzić, nie za to w co wierzą a zato jak postępują. Wielu z duchownych to istotnie wspaniali ludzie ale Kościół jako instytucja stał się w Polsce wezwzględnym kombinatorem
#3 | Andrzej dnia 14.10.2010 20:42
Powyższe już nie aktualne - "zapomniano" w SLD o denominacji złotego 1:10000 . Nie znam biednych dawnych działaczy komunistycznych władz ,a znam księży i siostry zakonne ,pracujących sumiennie od wielu lat z dziećmi i młodzieżą porzuconymi, lub z rodzin patologicznych będących czesto efektem społeczeństwa socjalistycznego .Ci księżą i te siostry żyją bardzo skromnie .A nawet jeśli części z nich dobrze się powodzi ,to są ludżmi takimi jak my wszyscy i mają do tego pełne prawo ! A jeśli grzeszą ,to odpowiedzą za to przed Bogiem . Nie nam ,-a zwłaszcza ateistom nie dającym na kościół ani złotówki ,ich osądzać !
#4 | anonim dnia 13.10.2010 21:10
Już nie aktualne...Zastąpiła tą aferę nowa, związana z Komisją Majatkową - ponad 10 miliardów złotych
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney