Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poseł SLD ROZMNOŻYŁ...

Kościół dostał nie 24 miliardy, ale 107 milionów zł odszkodowania za mienie utracone w PRL - podaje gazeta, dementując tym samym błędne informacje ogłoszone przez posła SLD Sławomira Kopycińskiego, który powoływał się na Komisję Majątkową napisała "Rzeczpospolita". A pomyłce winne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wyliczeniach resortu nie uwzględniono denominacji z 1995 r. w efekcie czego zsumowano nowe i stare złote. I stąd się wzięła astronomiczna kwota odszkodowań.

A w rzeczywistości do 31 grudnia 1994 r. wypłacono Kościołowi 21 odszkodowań. Ich wartość wyniosła 29 249 020 579 starych złotych, czyli niespełna 3 mln nowych. Natomiast od 1995 r. Skarb Państwa wypłacił 28 odszkodowań na 40,1 mln zł. Razem daje to ponad 43 mln zł.
W dokumencie nie uwzględnia się przyznanych cystersom w 2008 r. 60 mln zł oraz prawdopodobnie kilku mniejszych zadośćuczynień na sumę 4,5 mln zł. Ministerstwo Finansów podało bowiem, że z budżetu państwa wypłacono Kościołowi odszkodowania na sumę 107,5 mln zł. I tę liczbę potwierdza MSWiA.Oprócz tego komisja przekazała Kościołowi 60 771 ha ziemi oraz 490 budynków.
Leszek Szymański"Rzeczpospolita"Autor: Redakcja | 13/10/2010
Komentarze
#1 | anonim dnia 17.10.2010 02:25
Duchowni powinni żyć godnie, też mają do tego prawo!Też są ludzmi!Są elitą naszego społeczeństwa!A to zobowiązuje.
#2 | anonim dnia 16.10.2010 08:27
Znam osobiśćie kilku w sutannach z powiatu Będzinskiego,żyje im sie bbbardzo dobrze,laski,szmalu ogrom,a samochody z bardzo wysokiej półki.pytam za co? za szmal z tacki w niedziele?bez wsyydu.
#3 | anonim dnia 14.10.2010 18:16
Nic im nie musisz dawać, sami sobie wezmą, i to bez twojej zgody, a nawet wiedzy. Do tego zmierzaja rozwiazania prawne w Polsce.
#4 | kika dnia 14.10.2010 16:03
I dobrze ja bym im NIC nie dała i zgadzam się z "Nie Wiernym", choć osobiście wieżę w Boga to księży wręcz nienawidzę!! I to oni sprawiają że w kościele można spotkać coraz mniej wiernych, szczególnie młodych!
#5 | Nie Wierny dnia 14.10.2010 12:53
Patrzę na sosnowieckie parafie (parkowane pod nimi auta) i bieda aż bije po oczach. Bidule...
#6 | Idzienowe dnia 14.10.2010 11:53
24 października w Kościele katolickim w Polsce odbędzie się liczenie wiernych, zapowiada "Dziennik Polski". Wyniki posłużą do zbadania niedzielnych praktyk religijnych Polaków. Z poprzednich badań wynika, że spada liczba osób, które uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Rośnie natomiast liczba parafii. Wybór daty badania nie jest przypadkowy. Kwestia ta jest regulowana trudnym do zdefiniowania kryterium "niedzieli przeciętnej" wśród wszystkich niedziel roku liturgicznego. Zwykle liczenie wiernych odbywa się w jedną z niedziel październikowych lub listopadowych. W ub. roku liczenie wiernych odbyło się 11 października.
Ubiegłoroczne dane wskazują, że spada liczba osób, które uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Rośnie natomiast liczba przystępujących do komunii św. i... liczba parafii. Po podsumowaniu badań okazało się, że najwięcej wiernych - 70 proc. - chodzi na niedzielne msze św. w diecezji tarnowskiej. Najwięcej, bo aż 88,5 proc. regularnie praktykujących jest zaś w Ujanowicach na Sądecczyźnie. Wysoka frekwencja jest też w archidiecezji krakowskiej. Statystyki wskazują, że pomimo spadku liczby regularnie praktykujących, rośnie liczba parafii. W ciągu ostatnich 40 lat ich liczba w naszym kraju wzrosła niemal dwukrotnie. Jest ich 10 162. Badania prowadzone są od ponad 30 lat. Koordynuje je Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Więcej w dzisiejszym "Dzienniku Polskim".

#7 | Czytający ze zrozumieniem dnia 14.10.2010 10:46
Ten Poseł oparł się na oficjalnych danych wyliczonych i podanych przez Ministerstwo aktualnie urzędujacego Rządu, co MSWiA potwierdziło. Sama Komisja Majątkowa w swym oficjalnym oświadczeniu stwierdziła że NIE potrafi określić ile i jakie mienie odzyskała dla Kościoła, od początku swej szlachetnej działalności. Nie ma więc odpowiedzi na pytanie ile otrzymał Kościół tytułem rekompensat. Komisja nie wyjaśniła też dlaczego zwracano mienie zagarniete przed wojną i za czasów zaborów. Wszystko to jest ciemne, czarne i zagmatwane. Kto może znać prawdę? Więc czy jest sens sie tym tak podniecać?
#8 | Iwo dnia 14.10.2010 07:54
tak właśnie robi się komuś GĘBĘ! pomylił się o kikaset razy!
#9 | anonim dnia 14.10.2010 07:34
Ale się wzruszyłem...Zawsze wiedziałem, że kościół katolicki jest bardzo skromny, nie przywiązuje wagi do sprawa materialnych. I tak, wszystko co uzyska, oddaje biednym i potrzebującym.
#10 | anonim dnia 14.10.2010 04:57
NIE MA PRZYPADKÓW!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney