Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dzisiaj byłbym zadowolony, gdyby była choć jedna...

Do trwającej dyskusji na temat pewnej marginalizacji Zagłębia, chciałbym dorzucić jeszcze jeden ważny aspekt: instytycje kultury. W Zagłębiu, jak do tej pory nie ma regionalnych, finansowanych z budżetu województwa, instytycji kultury. Wśród 19 jednostek organizacyjnych województwa śląskiego, wymienionych w zakładce KULTURA, na jego stronie internetowej urzędu marszłkowskiego www.sielesia-region.pl NIE MA ŻADNEJ ze słowem Zagłębie w nazwie lub leżących w Zagłębiu Dąbrowskim. To po prostu skandal! Temat ten po raz pierwszy poruszyłem w 2007r.

Przykro stwierdzić, ale do dzisiaj w tej sprawie nic się nie zmieniło. Tak więc nadal mamy 11 instytucji ze słowem Śląsk w nazwie, a do tego 6 kolejnych na Ślasku leży. W sumie więc aż 17 z 19 instytucji kultury finansowanych z budżetu województwa ślaskiego, a więc również z naszych "zagłębiowskich" podatków, to instytucje śląskie lub na Śląsku. Po upływie tych 3 lat nadal uważam, że jest to skandal i należy te proporcje zmienić.Trzy lata temu napisałem też, co należy zrobić. Zapropnowałem, żeby podjąć przemyślane, długotrwałe i skordynowane działania by na tej liście znalazły się przynajmniej instytucje kultury z Zagłębiem w nazwie, czyli: Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia i Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Dla tej akcji potrzebne jest wsparcie społeczności lokalnych miast, gmin i powiatów Zagłębia, mediów, w tym internetowych i polityków, zarówno tych lokalnych, wszystkich szczebli samorządowych oraz naszych parlamentarzystów. Dzisiaj byłbym zadowolony, gdyby na tej liście znalazła się choć jedna zagłębiowska instytucja kultury.Piotr Dudała, www.silesia24.pl

Autor: Piotr Dudała | 16/10/2010
Komentarze
#1 | :/ dnia 24.10.2010 12:43
Dzisiaj podpisuje się jako pan rRomanr1;, za kilaka godzin lub w następnym już dniu użyje innego podpisu..///// po co ? r11; skoro i tak jest doskonale rozpoznawalny --- nie potrzeba nawet internetowego grafologar30;
Aby przeżyć życie z honorem, lub nie dostać ataku epilepsji r11; radze mniej jadu w komentarzachr30; więcej serca, dobroci i dostrzegania tez swych wadr30;
#2 | :-) dnia 17.10.2010 21:52
dzisiaj mówi się, że jest ktoś elastyczny!
#3 | Roman dnia 17.10.2010 21:03
smutne jest to co piszesz, niestety prawdziwe, brak tożsamości jest chyba głównym mankamentem Prezydenta, jego partia walczy z kościołem, a on buduje Barę dla Papieża Polaka, raz jest Ślązakiem, a raz Zagłębiakiem, z jednej strony dba o Sosnowiec, a z drugiej ogląda się na Matropolię Silesia, dawniej należał do totalitarnego PZPR, teraz do "demokratycznego" SLD, odciął się od komuny, ale Gierka kocha i docenia. I tak by można wymieniać i wymieniać. Kim jest Kazimierz Górski?
#4 | "u nas na Śląsku" dnia 17.10.2010 18:33
Problemem podstawowym jest brak prawdziwych i patriotycznych elit zagłębiowskich. Skoro ktoś kto piastuje urząd prezydenta miasta Sosnowca (Dąbrowy Górniczej zresztą też) twierdzi na każdym kroku że jesteśmy częścią Śląska to logiczne jest że nie widzi potrzeby upominania się o zagłębiowską kulturę, a śląska jak wiadomo czerpie pełnymi garściami z budżetu całego województwa. Ale tak to właśnie jest jak w Zagłębiu rządzą nie Zagłębiacy a zagłębiowscy renegaci. To nie kto inny jak sam Górski powiedział kiedyś że zagłębiowska tożsamość jest drugorzędna. Jeśli tożsamość jest drugorzędna to i kultura tej społeczności jest drugorzędna, więc po co taką kulturę dofinansowywać? Lepiej tą kasę przeznaczyć na śląski elementarz i naukę języka śląskiego.
#5 | ludek dnia 17.10.2010 14:54
,,Dla tej akcji potrzebne jest wsparcie społeczności lokalnych miast, gmin i powiatów Zagłębia, mediów, w tym internetowych i polityków, zarówno tych lokalnych, wszystkich szczebli samorządowych oraz naszych parlamentarzystów. "

Przecież to takie proste ?! Jakiś problem ?!
#6 | S..... dnia 17.10.2010 12:11
Panie Piotrze, proszę zebrać kilka osób z PO na Rycerzy Kolumba. Bardzo pilna sprawa.Kontakt ze Sławkiem lub ks. Kowalskim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney