Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Program PO dla regionu pod znakiem kontynuacji inwestycji

Budowa Parku Nauki w chorzowskim parku, rozwój komunikacji publicznej, przygotowanie budowy trasy Racibórz-Pszczyna i kolejne odcinki Drogowej Trasy Średnicowej - to niektóre pomysły śląskiej Platformy Obywatelskiej na nową kadencję samorządu regionu.
Kontynuację dotychczasowych inwestycji i planowanie nowych pod kątem programowania środków unijnych na lata 2014-2020 - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej programu PO dla regionu, marszałek woj. śląskiego z ramienia tej partii Bogusław Śmigielski. Platforma obecnie dominuje w sejmiku i zarządzie woj. śląskiego.Marszałkowi wtórował szef śląskich struktur PO Tomasz Tomczykiewicz. „Najważniejsze, by dobrego rządzenia gwałtownie nie zmieniać. Jest przygotowany plan rozwoju województwa, który miesiącami był konsultowany z samorządami lokalnymi. Co kadencję nie powinno się tego zmieniać i absolutnie powinno się czerpać z tego, co zostało wcześniej przygotowane” - mówił.Hasło programu PO dla regionu to: „Nowoczesność. Rozwój. Z dala od polityki”. Jak wyjaśnił Śmigielski, ma to być „program kontynuacji rozwoju województwa”. Marszałek wskazał, że w upływającej kadencji samorządu do regionu napłynęły spore unijne środki - podstawowym celem kolejnej kadencji będzie ich właściwe wykorzystanie i przygotowanie planów przed pozyskaniem kolejnych.Sztandarowym, o ile wybory wygra PO, obszarem działań samorządu wojewódzkiego ma być należący do niego Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku na granicy Katowic i Chorzowa i mieszczący się tam przebudowywany obecnie pod kątem lekkiej atletyki Stadion Śląski. Jak zaznaczył marszałek, przejęty niedawno przez samorząd Park nie przynosi już strat.PO zapowiada, że w najbliższej kadencji przygotuje w Parku - prócz zaplanowanej już nowej kolejki linowej Elka - budowę Centrum Nauki na kształt mieszczącego się w Warszawie „Kopernika”. Koszt takiej inwestycji - prowadzonej przy merytorycznej współpracy śląskich uczelni - szacowany jest na 100 mln zł; 40 proc. miałoby pochodzić ze środków unijnych.Platforma chciałaby też rozwijać parkowe Wesołe Miasteczko - uruchamiając tam cztery strefy tematyczne i przygotowując - we współpracy z zagranicznym inwestorem - nowe atrakcje. Środki na ten cel miałyby pochodzić ze wspólnotowej Inicjatywy Jessica. Z kolei na Stadionie Śląskim miałoby powstać m.in. multimedialne Muzeum Sportu.

Śmigielski zaznaczył, że trwają już rozmowy na temat regionalnego ośrodka sportu, który miałby powstać - na bazie doświadczeń partnerskich regionów woj. śląskiego - wokół Stadionu Śląskiego.Za ewentualnych kolejnych rządów PO przygotowane ma zostać studium komunikacyjne dla woj. śląskiego - wskazujące m.in. jak koordynować transport publiczny i gdzie umiejscowić centra przesiadkowe dla aglomeracji. Dokończona ma zostać budowa aglomeracyjnej osi komunikacyjnej - Drogowej Trasy Średnicowej - na zachód do Gliwic; a do 2015 miałoby powstać jej przedłużenie na wschód - do Mysłowic.W nowej kadencji Platforma chciałaby też m.in. przygotować budowę odcinka DTŚ do Dąbrowy Górniczej, budować nową drogę wojewódzką na osi Pszczyna-Racibórz wraz z obwodnicą Pszczyny, modernizować drogi w północnej części regionu, a w Katowicach i Chorzowie zrealizować połączenie autostrady A4 ze Stadionem Śląskim.Wśród innych obietnic znalazły się: dokończenie Orlików, budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego (trwa procedura wyboru wykonawcy), dalszy remont Teatru Śląskiego, inwestycje w należące do samorządu szpitale, wspieranie rozwiązań prorodzinnych (żłobki i przedszkola w zakładach pracy), wsparcie budowy kampusu uniwersyteckiego w Katowicach i szersze zaangażowanie samorządu w inwestycje przeciwpowodziowe.Marszałek podkreślał w poniedziałek, że potrzebna jest ciągłość pracy samorządu - wyjaśniał, że większość planowanych inwestycji jest już na różnych etapach przygotowania. Zaznaczył, że zbliżająca się kadencja będzie czasem opracowywania strategicznych dokumentów dotyczących wielu dziedzin życia m.in. w związku z wykorzystaniem środków unijnych dostępnych w latach 2014-2020.źródło: (PAP)
Autor: Piotr Dudała | 24/10/2010
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney