Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tablica na pamiątkę milenium z łańcuchami

Po miesiącach starań wreszcie jest tablica na sosnowieckiej katedrze, która przypomina uroczystości Milenium Chrztu Polski z 1967 roku. Obecni byli na nich m.in. kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. W rocznicę wyboru Wojtyły na Papieża, 16 października poświęcił tablicę bp Grzegorz Kaszak. Obecny był pomysłodawca całego wydarzenia, Piotr Dudała, proboszcz katedry, Jan Gaik i prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski.Kazanie w czasie Mszy św., która poprzedziła uroczystość poświęcenia tablicy, wygłosił ks. dr Mariusz Trąba, historyk. W 2007 roku wydał m.in. książkę „Kościół nie da się zagrozić łańcuchami”. Tytuł nawiązuje do łańcuchów, które powieszono przy wejściu do dzisiejszej katedry, aby utrudnić wiernym dostęp na liturgię.Uroczystości Milenium Chrztu Polski odbyły się w Sosnowcu 21 maja 1967 roku. Były to obchody diecezjalne, dla diecezji częstochowskiej. Pierwotnie miały odbyć się 28 sierpnia 1966. Jednak po ostrym sprzeciwie władz wojewódzkich, obchody przeniesiono na kolejny rok.Gośćmi sosnowieckiej uroczystości byli m.in. kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, abp Karol Wojtyła, arcybiskup krakowski oraz 28 biskupów diecezjalnych, przełożeni zakonów oraz wykładowcy katolickich uczelni. W dzień poprzedzający wydarzenie odbyło się powitanie gości oraz sesja naukowa na temat Zagłębia.20 maja w świątyni i przykościelnym cmentarzu zebrało się ok. 16 tys. wiernych. Wieczorem w Częstochowie kardynał Wyszyński poprowadził Apel Jasnogórski w intencji "prześladowców sosnowieckich". Jako wotum w klasztorze jasnogórskim złożono łańcuch ze świątyni w Sosnowcu, którym próbowano zagrodzić drogę do kościoła.Do wydarzenia przygotowywały, choć w szczególny sposób, także władze państwowe. Z ustaleń ks. Trąby wynika, że opracowano specjalny dokument, zatytułowany "Plan przeciwdziałania imprezie religijnej w Zagłębiu". W ramach tej strategii zamknięto przykościelną bramę, blokowano dostęp do kościoła wiernym i biskupom, likwidowano dekoracje religijne domów, czynnie atakowano wiernych podążających na nabożeństwa, w trakcie których wznoszono m.in. okrzyki: "Precz z Wyszyńskim"."W czasie uroczystej procesji oraz powitania Prymasa i biskupów przez wiernych, (…) przez cały czas spod głównej bramy wejściowej prowadzącej na teren kościoła rozlegały się gwizdy i krzyki: "Precz z Prymasem Wyszyńskim!" "Precz z Kominkiem!". Chóralnie natomiast skandowano: "Precz! Precz!". Wznoszeniem okrzyków tego typu kierowały w tłumie "partyjnego aktywu" dwie kobiety pochodzące z Milowic" - czytamy w książce.ks. Jarosław Kwiecień, www.diecezja.sosnowiec.pl,

Autor: Piotr Dudała | 27/10/2010
Komentarze
#1 | Rolnik polski dnia 03.10.2016 08:53
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłu****e, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności”
-ks. dr. Mariusz Trąba??? Ten pedał który był rektorem Seminarium Sosnowieckiego i które przez niego przeniesiono do Częstochowy ??????
https://www.youtu...awldALbSNk
#2 | Łysy dnia 29.10.2010 23:30
Kiedyś w końcu IPN znajdzie papiery w tej sprawie, a wtedy bezpieka robila dość dokłane dokumentacje. Oj, niektórym będzie wtedy bardzo łyso. Komuchy robiły zadyme na Kościelnej to fakt, robiono imprezy w mieście aby odciagnąć ludzi z Kościelnej to fakt, były przepychanki od Kościelnej i Kowalskiego to też fakt, były rozruby w Obywatelskiej na rogu Koscielnej to też fakt ale z tymi łańcuchami to nadęte pierdoły, to nie te łańcuchy i nie te kłódki, jeszcze żyją tacy co pamietają. Fałszujecie historie i tyle.
#3 | anonim dnia 29.10.2010 15:17
Mylisz się. W mojej sprawie do zbyteczne.Obejdzie sie.
#4 | anonim dnia 29.10.2010 15:09
a ja proponuje, żeby ktoś za ciebie się modlił! Bo właściwie dlaczego nie?
#5 | ludek dnia 29.10.2010 13:55
Ks.Kardynał Stefan Wyszyński to IKONA PRAW CZŁOWIEKA I NARODU POLSKIEGO !!
#6 | anonim dnia 29.10.2010 11:38
Proponuje jeszcze postawic pomnik biskupa Śmigielskiego. Będzie wspaniale.Najlepiej na Patelni, taki ogromny, przynajmniej na 10m wzwyż.A każdy ksiadz katolicki z Sosnowca, który zmarł, powinien mieć obligatoryjnie własna ulicę. To powinno działać z automatu.Bo właściwie dlaczego nie?
#7 | anonim dnia 29.10.2010 10:09
to świetny pomysł, sądzę, że jest to zadanie dla Rycerzy Kolumba!
#8 | zyga dnia 29.10.2010 09:07
nie ma sprawy !
#9 | Sławek dnia 29.10.2010 07:57
Zyga - co sądzisz o pomniku Kardynała Wyszyńskiego? Będziesz nas wspierać duchowo i finansowo. Bo za kilka dni zaczniemy ostro działać w tej sprawie!!!
#10 | zyga dnia 29.10.2010 07:27
Dzięki staraniom p.Dudały- czerwoni padli na kolana przed Ks.Kardynałem Stefanem Wyszyńskim .
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney