Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zapłacimy za oszustów ?

Zapewne każdy z nas czytając prasę, oglądając telewizję, idąc ulicą, załatwiając coś w biurze, będąc w pracy itd. itp.- te przykłady można mnożyć - pomyślał „ w jakim ja kraju żyję, przecież tu uczciwy człowiek nie ma szans, uczciwym być się nie opłaca”. Taka właśnie sytuacja mnie się przydażyła czytając dzisiejszy „Dziennik Zachodni”.Znalazłem w nim informację, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków, uczciwie płacący za wodę i ścieki będą musieli dopłacać do swoich rachunków, za wodę, która ginie pomiędzy wodomierzem zbiorczym, a wodomierzami indywidualnymi, a mówiąc wprost jest kradziona przez nieuczciwych lokatorów, bądź wycieka w wyniku awarii, czy nieszczelności.


Dziwić musi zachowanie spółdzielni, które zamiast chronić uczciwych lokatorów, ścigając złodziei poprzez kontrolę wodomierzy, bądź wymianę na nowe odporne na magnesy, idzie na skróty i wyznaje zasadę odpowiedzialności zbiorowej.


Spółdzielnie idą dalej, dyrektor Sosnowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej ma nadzieję, że taki sposób obliczania opłaty za wodę zmobilizuje uczciwych mieszkańców do szukania wśród swoich sąsiadów złodziei i do donoszenia na nich.

Już widzę nową modę, na odwiedziny sąsiedzkie, połączone z tajną kontrolą prawidłowości działania wodomierzy.


Czytając artykuł rodzi się również pytanie, czy czeka nas w przyszłości wprowadzenie dodatkowych opłat za czynsz, energię elektryczną i inne media, za osoby, które obecnie nie płacą za nie.


Można się domyślać, że sytuacje, gdy osoby uczciwe płacą za oszustów już występują w wielu innych dziedzinach życia. Czy na przykład płacąc za ubezpieczenie samochodu nie musimy pokryć strat powstałych w wyniku wypłat odszkodowania za fałszywe szkody. Czy w sklepach nie są poprzez wyższe marże pokrywane straty wynikłe z kradzieży. Takie przykłady można mnożyć, a są to wszystko przykłady na karanie ludzi uczciwych.


Arkadiusz Chęciński


Źródło: "Dziennik Zachodni"

Autor: Arkadiusz Chęciński | 10/01/2006
Komentarze
#1 | mmDpRra dnia 01.08.2014 21:25
-
#2 | Puszek dnia 12.01.2006 22:53
najlepszym rozwiązaniem to chyba byłoby zainstalowanie kamer....Pfft. A poważnie niestety SM mają ograniczone fundusze i przynajmniej u nas 2 lata temu wymieniali wodomierze - jak nie było jeszcze boomu magnesowego także z następnymi chwilę dobrą zaczekamy.
- Do Szarisza - niestety nic nie próbowałem przeforsować bo nie jestem członkiem spółdzielni - natomiast mam duży kontakt z administracją mojej spółdzilni i wiem, że tu robią dużo żeby to jakoś załatwiać - uważam, że są uczciwi - wiem ile osób tyle zdań - zawsze ktoś bedzie niezadowolony. ŻYCIE.
Ale da się sprawdzić jakie jest to pole magnetyczne - i w końcu co robił "mocny" magnes koło wodomierza??
#3 | szarisz dnia 12.01.2006 18:14
Oczywiście, że jedynym rozwiązaniem są wodomierze odporne na działanie magnesu. Są takie, niemieckie, ale mają wady: cena i gabaryty - są znacznie większe od normalnych, a zatem nie wszędzie uda się je zamontować bez przeróbek...
#4 | arek ch dnia 12.01.2006 16:58
a tak wogóle po dłuższym zastanowieniu po co nawet na chwilę może mieć styczność eodomierz z magnesem
#5 | arek ch dnia 12.01.2006 16:53
Więc należy wymienić je na wodomierze nowej generacji odpornych na działanie magnesów.
#6 | szarisz dnia 12.01.2006 16:50
- do puszek: nie ma dla mnie watpliwości, że zarzadzający MUSI zapłacić za całą zużytą wodę, ale powinien działając w imieniu członków spółdzielni dążyć do tego, aby niedopłata wynikała tylko z błędów pomiaru i drobnych nieszczelności. Natomiast SM najczęściej NIC w tym temacie nie robią ograniczając się jedynie do rozliczania wody na ludzi.
- do puszek i arek ch. - próbowaliście kiedykolwiek coś przeforsować na forum członkowskim? Tzw. "spółdzielnia" będzie głosować po swojemu. Praktyka eseldowska jest perfekcyjna... - do arek ch. - samo stwierdzenie, że wodomierz miał kontakt z magnesem jest niewystarczające. Styczność z magnesem mogła być krótkotrwała i nie stanowi dowodu kradzieży...
#7 | arek chęciński dnia 12.01.2006 15:30
Właśnie szkoda że ludzie nie uczstniczą w życiu spółdzielni. Spółdzielnie powinny sprawdzać liczniki, jest to możliwe, są urządzenia które wykrywają ze wodomierz miał kontakt z magnesem. Przecież wiadomo ile na osobę średnio zużywa sie wody, i gdyby tylko w społdzielnich chcieli to poprzez analizę zużyci można określić prawidłowość działania wodomierzy.
#8 | Puszek dnia 12.01.2006 12:49
Ale każdy może chodzić - tylko oczywiście po co....
#9 | Flanker dnia 12.01.2006 11:52
Puszek 100% racji, gdyby jeszcze spółdzielcy interesowali się tym co się dzieje w spółdzielni byłoby idealnie. A tak na zebrania i zgromadzenia chodzą tylko "zasłużeni" spółdzielcy...i mamy "zasłużonych" prezesów...
#10 | Puszek dnia 12.01.2006 10:05
Szarisz to nie jest tak jak mówisz - znaczy nie do końca. Spółdzielnie robią to co chcą... to nie tak spółdzielnia podpisuje umowę na odbiór wody - wody zużywa się teoretycznie 1000 m3 (wskazania licznika zbiorowego w bloku) a użytkownicy mją w sumie 960 m3 to kto ma za to zapłacić?? i tak my zapłacimy i tak, bo spółdzielnia mieszkaniowa to są wszyscy najemcy (prawie) - główni lokatorzy mieszkań w chodzący w zasoby mieszkaniowe spółdzielni - raz do roku członkowie spółdzielni wybierają zarzą, który kieruje spółdzielnią, a nad tym wszystkim czuwa rada osiedla i rada nadzorcza - wybierana znowu ze zwyklych mieszkańców. A wszystko to można znaleźć w prawie spółdzielczym. to tak krótko
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney