Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Otwarcie wystawy „1966 - Milenium kontra Tysiąclecie” – Myszków, 5 listopada 2010

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na otwarcie wystawy „1966 - Milenium kontra Tysiąclecie”, które odbędzie się 5 listopada 2010 r. o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie (ul. 3 Maja 15).W trakcie uroczystości Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice) wygłosi odczyt pt. „Sytuacja kościoła katolickiego w PRL”.

Wystawa „1966 – Milenium kontra 1000-lecie. Obchody Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego” przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce dnia 25 kwietnia 2006 r. w gnieźnieńskiej Katedrze na Wzgórzu Lecha. Wystawa towarzyszyła odbywającej się w Gnieźnie konferencji „Obchody Milenium Chrztu Polski”. Wystawa koncentruje się na przedstawieniu realizowanego przez Kościół w latach 1956–1966 programu uroczystych obchodów 1000. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa i zestawia go z zaplanowanym przez władze partyjne i państwowe na lata 1960–1966 programem obchodów tysiąclecia polskiej państwowości. Autorzy wystawy przy pomocy fotografii i merytorycznego komentarza przybliżają widzom podstawowe problemy, jakie komunistyczna władza sprawiała organizatorom i uczestnikom religijnych uroczystości, a także wysiłki, jakie podejmowała, by przyćmić wszelkie inicjatywy kościelne w tamtym okresie. Szczególnie poruszającym elementem wystawy są fragmenty „Zapisków milenijnych” kardynała Wyszyńskiego, które stanowią smutne memento konfliktu katolickiej duchowości i zasad komunistycznej walki o „rząd dusz”.

Wystawa będzie eksponowana do końca listopada br.

Serdecznie zapraszamy!

Autor: Piotr Dudała | 03/11/2010
Komentarze
#1 | Prośba dnia 05.11.2010 18:10
Bardzo proszę o informacje gdy IPN urządzi podobna imprezę z wykładem jakiegoś uczonego pt Sytuacja i majątek kościoła katolickiego w RPr1;.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.