Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Liczba dnia: CZTERY

Podczas specjalnej konferencji przygotowanej w Katowicach przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego i Śląską Organizację Turystyki została ogłoszona lista 6 nowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wśród nich znalazły się trzy zagłębiowskie zabytki: Galeria Sztuki Wspołczesnej „Elektrownia w Czeladzi, Huta Szkła w Zawierciu oraz dąbrowska Sztygarka. Starania o rozszerzenie Szlaku trwała prawie dwa lata. Obecnie na 36 obiektów 4 pochodzą z Zagłębia, kiedyś był tylko jeden, sosnowiecki Dworzec...Przypomina o tym mój tekst z... 31 stycznia 2009r. pt. "Liczba dnia: 1". Mam nadzieję, że na tej "ćzwórce" się nie skończy!Liczba dnia: 1W ubiegły czwartek wraz z Gazetą Wyborczą można było otrzymać mapę przedstawiającą SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Z 31 "wybranych" obiektów techniki uwidocznionych na niej, tylko 1 , słownie "jeden" leży na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to Dworzec PKP w Sosnowcu przy ul. 3 Maja 16. Został on oznaczony nr 8.Zapraszamy do przeżycia wyjątkowej przygody, jaką jest podróż SZLAKIEM ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Tworzy go 31 wybranych obiektów, o wyjątkowych walorach historycznych i architektonicznych, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej - czytamy na stronie w zakładce szlak zabytków techniki na stronie www.silesia-region.pl.Zapoczątkowana w XVIII wieku industrializacja zmieniła oblicze Śląska - czytamy dalej, w którego krajobraz na stałe wpisały się wieże szybów kopalnianych, piece hutnicze, kominy elektrowni. Pamiątką po tamtych czasach są liczne zabytki techniki rozrzucone po całym województwie. Utworzony Szlak ukazuje ich turystyczną atrakcyjność.Nie do końca jest prawdą, że zabytki techniki rozrzucone są po całym województwie. Nie ma ich prawie w Zagłębiu. W związku z tym pojawiają się pytania: Dlaczego z Zagłębia jest to tylko jeden obiekt? Czy rewolucja przemysłowa i historia nie pozostawiły żadnych śladów na tej ziemi? Co jest tego przyczyną? Czy nie ma zabytków techniki w Zagłębiu Dąbrowskim? Kto wytyczył ten szlak w ten sposób, że ominął on Zagłebie? Co należy zrobić, żeby zmienić obecny stan? Zapraszam do dyskusji.Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 04/11/2010
Komentarze
#1 | A.S. dnia 08.11.2010 12:59
Piotrze (jesteśmy na "Ty"), bardzo łatwo sprawdzić dlaczego jest tak, a nie inaczej w sprawie SZT... nowe obiekty opiniował m.in. Dariusz Waleriański (do sprawdzenia w necie kto to), jeśli chodzi o sam SZT to włada nim Urząd Marszałkowski i ma co do tego produktu jasne plany - mają być na nim obiekty CZYNNE, w sensie do wykorzystania dla potrzeb kulturalnych, te miejsca mają żyć... nowe obiekty ten warunek spełniają, stare muszą się dostosować, inaczej wylecą... oczywiście są to informacje jawne, do sprawdzenia i zweryfikowania... po co od razu jątrzyć i wietrzyć spisek? w Zagłębiu jest wiele obiektów, które powinny być na Szlaku, ale ich nie ma, dlatego, że nie rokują dobrze na przyszłość... z tego samego powodu nie weszło wiele typowo śląskich obiektów (m.in. hałda w Rybniku), bo co z tego, że obiekt unikatowy, skoro się tam imprezy nie zrobi i samego miejsca nie ożywi? trzeba znać specyfikę SZT i plan marketingowy dla tego produktu... półprawdy i narzekać, że Zagłębie marginalizowane to akurat w tym wypadku mit... wszędzie indziej pewnie tak jest, ale tutaj kryteria są jasne i o wojnie śląsko-zagłębiowskiej nie ma sensu mówić Smile
#2 | Postulat do Radnego dnia 07.11.2010 11:25
Wpis dp rejestru zabytków Rudnej załatwi nasz przyszły Radny. Bedzie fajny powód do zamknięcia Górskiego i kolegów ludka z mzbeemu za naruszenie zabytku przez nadbudowe i ocieplanie budynków. Nasz kandydat od początku był przeciw nadbudowie (zajrzyj do archiwum portalu) bo już wtedy czuł że to naruszenie zabytku.
#3 | anonim dnia 07.11.2010 08:52
to prawda, w Nowej Hucie to budownictwo z tego samego okresu zostało uznane za zabytek!
#4 | J23* dnia 06.11.2010 22:43
Chodzi Ci o pracę przy rozbiórkach dla tzw złomiarzy czy dla stróży pilnujących ruin?
A czemu dotąd nie uznano za zabytek Rudnej, zabykowe budownictwo z epoki Gomółki przecież to ma już kupe lat.
#5 | anonim dnia 06.11.2010 12:16
zabytki to praca, o tym wiedzą na całym świecie!
#6 | do Szanownego Biznesmena dnia 06.11.2010 09:53
Panie Marian a masz może w Twej Wielkiej Firmie jakąś robotę dla kobiety po 50-ce zredukowanej po 30 latach pracy bo zakład splajtował? Jak będę miała jakieś sensowne środki na życie dla siebie i dwóch córek to możemy codziennie chodzić szlakami dowolnych zabytków i podziwiać. Na tą chwile to zabytki tak jakoś mniej mnie i mnie podobnym, mało interesują. Zresztą artykuł nie mówi o chronieniu zabytków tylko o wpisywaniu ich na szlak wycieczkowy. A głosować będę na takich co mowią o staraniach w kierunku powiększenia miejsc pracy dla starzejącego się społeczeństwa miasta. Młodzi to sobie łatwiej poradzą, mogą stąd wyjechać. Mnie nie interesują Radni którzy patrza tak wysoko i na tak wysokie cele że nie widzą biedy ludzi i dziur w drogach.
#7 | Marian dnia 06.11.2010 08:19
mów za siebie, wy komuchy wciąż myślicie tylko o bliżej nieokreślonej przyszłości i o pełnym brzuchu, historia was mało obchodzi, chyba że jest historiaklasy robotnicze, dlatego w Sosnowcu tyle zabytków bezpowrotnie zginęło i ginie!
chronienie dziedzictwa kulturowego jest bardzo ważne i dobrze, ze są tacy jak Pan Piotr, którzy się tym zajmują!
#8 | Ojciec dużej rodziny dnia 05.11.2010 23:04
Rzeczywiście ten problem z listą zabytków to aktualnie bardzo poważna sprawa. Pewnie nurtuje całe rzesze mieszkańcow nie tylko Pogoni i Milowic ale pewnie też Maczek i Ostrów. To teraz wręcz priorytetowe zadanie dla kandydatów których bedziemy wybierać w nadchodzących wyborach. Dzisiaj wieczorem gdy z rodziną jedliśmy kolacje to mimo że erzac jedzenie kupujemy tylko w Biedronce, wszystko wszystko zaczęło bardzo nam smakować bo poinformowalem rodzinę o staraniach w tej sprawie robionych przez naszego kandydata. Mistrzu D opamiętaj się, chwalebne Twoje starania ale nie tego oczekujemy od Radnego.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney