Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Najniższe wydatki na administrację - sukces czy porażka?

Jak podaje sosnowiecki Urząd, po raz kolejny został on uznany za najtańszy w Polsce wśród miast na prawach powiatu. W rankingu wydatków na administrację, który zorganizowało opiniotwórcze pismo Samorządu terytorialnego "Wspólnota" Sosnowiec zdobył pierwsze miejsce. Utrzymanie administracji samorządowej w ciągu roku kosztuje każdego mieszkańca 110,83 zł. Czy należy się z tego powodu cieszyć, bo jest to sukces miasta, czy jest to raczej powód do wstydu i porażka, tym bardziej, że Sosnowiec należy do najbiedniejszych miast w Polsce? Zapraszamy do dyskusji!Dla porównania w Dąbrowie Górniczej ten koszt wynosi ponad 315 zł na mieszkańca, w Sopocie ponad 312 zł a Koninie 205,43. Zestawienie obejmuje tylko wydatki bieżące.


Zestawienie obejmuje tylko wydatki bieżące, czyli wszystkie wydatki związane z utrzymaniem administracji miejskiej. Są to nie tylko pieniądze na płace dla urzędników i pracowników magistratu, lecz także koszt remontów budynków urzędów, pieniądze przeznaczane na zakup materiałów kancelaryjnych czy komputerów i sprzętu biurowego, rachunki za energię elektryczną itd.


źródło: UM Sosnowiec, DZAutor: Redakcja | 25/06/2006
Komentarze
#1 | Analityk dnia 16.07.2010 08:51
No dobra A ILE WYNOSI ŚR. WSKAŹNIK NA POTRZEBY LIKWIDACJI BEZROBOCIA? Pewnie poniżej 10 gr. ...

A wiadamo, że zjawiska bezrobocia nie można bagatelizować, bo świadczyło by to o głupocie.
#2 | mieszkanka dnia 21.07.2006 10:07
Gminy spisały się na medal


Ćwierć wieku czekaliśmy, żeby samorządność w Polsce się sprawdziła. Mamy ją dzięki państwa pracy - mówił do laureatów Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" 2006 prof. Jerzy Buzek.

A jak tam nasz samorząd w Rankingu samorządów
poniżej artykuł z dziesiejszej Rzeczpospolitej,jak sie u nas inwestuje i wykorzystuje unijne dotacje i możliwoście które dają ?

"Laureatom Rankingu Samorządów rRzeczpospolitejr1; 2006 wręczyliśmy wczoraj dyplomy
(c) JAKUB OSTAŁOWSKI
Były premier jest szefem kapituły, która wybrała najlepsze samorządy w Polsce. - Promowaliśmy tych, którzy dbają o jakość życia mieszkańców i bezpieczeństwo finansowe. Ocenialiśmy ostatnie cztery lata działalności samorządów i dynamikę zmian. Nie chcemy jednak, by był to ranking przedwyborczy - mówił podczas wczorajszej uroczystości wręczenia dyplomów. - Ten ranking udowadnia, że samorządność jest największym osiągnięciem transformacji w naszym kraju - ocenia redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Grzegorz Gauden.

Najlepszy Rybnik
W wypełnionej po brzegi sali warszawskiego hotelu Bristol przedstawiciele zwycięskich samorządów odbierali gromkie brawa. W kategorii gmin miejskich najwięcej było tych z województwa lubuskiego - aż siedem w pierwszej dziesiątce. W tym zwycięzca, czyli gmina Międzyrzecz, która wyprzedziła Żary (Lubuskie) oraz Puławy (Lubelskie). Międzyrzecz okazał się także najlepszy w dwóch innych kategoriach: inwestowania w ochronę środowiska i skutecznego pozyskiwania środków unijnych.

W kategorii gmin wiejskich wysoko ocenione zostały gminy z Małopolski, jak choćby plasująca się na drugiej pozycji Mszana Dolna i na trzeciej - Dębno. Pierwsze miejsce przypadło jednak gminie Andrespol z Łódzkiego. - Recepta na najlepszy samorząd? Zgodna Rada Gminy i profesjonalni pracownicy urzędu. Następnie szukanie pieniędzy na inwestycje tam, gdzie tylko się da. Nam się udało - mówi wójt Andrespola Dariusz Kubus.

Najlepsze miasta w naszym rankingu pochodzą głównie ze Śląska, tak jak tegoroczny numer jeden - Rybnik. W ubiegłorocznym rankingu miasto zajęło drugą pozycję. 140-tysięczny Rybnik wyprzedził dużo większe Kraków i Toruń. Wygrał, bo jego władze dużo inwestują i systematycznie przekształcają miasto w edukacyjno-usługowe centrum regionu. - Wyróżnienie to dla nas szansa na przyciągnięcie do miasta nowych inwestorów. W tej chwili inwestycje zewnętrzne dają nam trzy tysiące miejsc pracy - powiedział "Rz" prezydent Rybnika Adam Fudali.

Trzeba walczyć o pieniądze
- Ranking daje samorządom szansę porównania się z innymi. Pokazuje, co robią dobrze, a co muszą poprawić, żeby nie zostać w tyle - mówi "Rz" wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego i członek kapituły Mirosław Czekaj. - Z podsumowania widać wyraźnie, że skończyły się czasy równego finansowania samorządów. Muszą one teraz walczyć o pieniądze i pozyskiwać je do swoich budżetów ze wszystkich możliwych źródeł. To klucz do sukcesu - ocenia.

Tegoroczny ranking samorządów jest już szóstym i drugim przeprowadzonym w nowej formule. W pierwszym etapie wytypowaliśmy 450 gmin, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2002 - 2005 i jednocześnie najlepiej inwestowały. Później wysłaliśmy do tych samorządów szczegółowe ankiety. Na ich podstawie oceniliśmy jakość życia mieszkańców i skuteczność zarządzania. Laureatami we wszystkich kategoriach jest 175 samorządów.

Kapituła rozważa zmianę kryteriów rankingu w przyszłym roku. Najprawdopodobniej więcej osiągnięć samorządów będzie ocenianych w przeliczeniu na pojedynczego mieszkańca.

KATARZYNA OSTROWSKA, GRZEGORZ PRACZYK"
#3 | kika dnia 01.07.2006 11:30
Czy w ciągu tych 2 lat, o których pisze pan Karol Winiarski samorządy terytorialne nie zostały zmuszone do przejęcia części kompetencji od wojewodów, czyli administracji rządowej? Jeśli tak, to nic dziwnego, że i wydatki na administrację lokalną musiały wzrosnąć.
#4 | fokus dnia 28.06.2006 19:28
Proponuję, aby wynagrodzenie prezydenta miasta sosnowiec ustlali mieszkńcy ,to być może będzie on działał w sposób pożyteczny dla nich a nie iluzoryczny.
#5 | Karol Winiarski dnia 28.06.2006 12:20
Zestawienie opracowane przez "Wspólnotę" obejmuje rzeczywiście wydatki bieżące, ale wbrew temu co pisze "Zdolny" zaliczane do nich są również płace urzędników. Nie ma natomiast wydatków inwestycyjnych. Wynikałoby z tego, że koszty obsługi kredytu zaciągniętego przez poprzednie władze Dąbrowy Górniczej na budowę nowego ratusza nie były brane pod uwagę, a tak tłumaczy Prezydent Talkowski "zwycięstwo" tego miasta w rankingu.
Zamiast komentarza zacytuję opinię autora zestawienia red. Pawła Swianiewicza "Jak wszystkie zestawienie raningowe,lista najmniej i najwięcej wydających na administrację bywa traktowana jako ocena działana, sprawdzian oszczędności. Trzeba zawsze przypominać, że to uproszczenie. Czasami warto więcej wydawać, jeżeli skutkiem jest lepsza jakość obsługi obywateli, komputerzacja umożliwiająca szybsze podejmowanie decyzji, większa skuteczność w pozyskiwaniu dotacji unijnych itp. Pozycja w rankingu jest więc ważnym materiałem do autorefleksji, ale nie cenzurką wystawioną władzom STJ."
Od siebie dodam, że niepokojąca jest inna bardzo wyraźna tendencja - wydatki na administrację rosną w tempie o wiele szybszym niż inne wydatki jednostek samorządu terytorialnego. Jeszcze dwa lata temu Sosnowiec wydawał na ten cel niewiele ponad 90 zł. Teraz jest to ok. 20% więcej. Podobnie, a niekiedy jeszcze gorzej, wygląda to w innych miastach. Jak widać mimo kolejnych zapowiedzi budowania "taniego państwa" mamy do czynienia z sytuacją dokładnie odwrotną.

Karol Winiarski
#6 | spakowany dnia 27.06.2006 05:24
Wzsyscy powinni zarabiać więcej od Prezydenta RP zacząwszy a na sprzątaczce skończywszy, jesli tak dalej będzie to nie tylko młodzi ale i starsi wyjadą z tego kraju, tylko kto wtedy będzie pracował na emerytów ? Daje to pod rozwagę nie tylko rządzącemu PIS, Prezydento miast, ale nam wszystkim
#7 | Robert dnia 26.06.2006 22:11
To rzeczywiście jest skandal!
#8 | Matty dnia 26.06.2006 22:06
Te zarobki to jest calkowita porażka Górskiego. Naczelnikom i kierownikom referatów jeszcze płaci jako tako, ale zwykłym urzędnikom to już grosze. Skarżą się oni b. często na te niskie pensje!
#9 | Tyler Durden dnia 26.06.2006 21:43
Jezeli piszesz o faktach to powinienes dodac - W klasyfikacji: miasta na prawach powiatu. Dlaczego nieuprawnione. Ja nikomu nic nie wmawiam, ja tylko sugeruje. To dyskusja...
#10 | Master dnia 26.06.2006 21:31
sukces czy porażka? - z pytajnikiem jest zaproszeniem do dyskusji, nic poza tym
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney