Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Z czego jestem dumni w Sosnowcu, a czego się wstydzimy?

Pytanie to postawiła niedawno red. Magdalena Nowacka na łamach Dziennika Zachodniego w artykule pt. "Sosnowiec: Moje miasto, moja duma?". Każdy z nas ma swoją własną listę "chwały" i własną listę "hańby", dotyczącą swojego miasta. Sądzę, że warto na ten temat podyskutować. Być może odkryjemy coś, czego nie zauważyliśmy do tej pory, a z czym mamy na codzień do czynienia, tylko nie zdajemy sobie sprawę z jego wartości?Moją listę "chwały" otwiera Sosnowiecka Starówka, czyli kwartał miasta wyznaczony ulicami Małachowskiego, 3 Maja Warszawską i Sienkiewicza. Jej osią jest oczywiście ul. Modrzejowska, nasz miejski deptak. Mimo pewnych niedociągnięć, psich kup, meneli, to serce tego miasta, z niepowtarzalnym klimatem, pięknymi kamienicami, ciekawą architektura, wieloma uroczymi podwórkami. Miejsce, gdzie można spędzić kulturalnie w dziesiątkach restauracji, pubów, klubów, kawiarni. Tam można iść do kina, czy na koncert do Art Cafe Muza. Jest to też handlowe centrum miasta.


Na Sosnowieckiej Starówce znajduje się też duchowe serce miasta, czyli Katedra Wniebowzięcia NMP. Jest to mój numer drugi na liście. Wciąż niedoceniana, wrosła w krajobraz miasta. To tu odbywały się ingresy biskupów sosnowieckich, tu gościli przyszli święci: Kardynał Stefan Wyszyński, Arcybiskup Karol Wojtyła, czy Matka Teresa Kierocińska. Katedra to matka kościołów. Nasza ma niepowtarzalne wnętrze ozdobione bezcennymi malowidłami Tetmajera i Uziembły


Na trzecim miejscu mojej listy wybrałem Trójkąt Trzech Cesarzy. To miejsce magiczne, oddziałujące na wyobraźnię. Tutaj stykały się trzy Cesarstwa, których granice sięgały obu oceanów.


Czwarte miejsce jest jak najbardziej współczesne. To Targi Expo Silesia - nasze okno na świat. Ich powstanie to wielki impuls do rozwoju miasta i... turystyki.


Na piątym miejscu jest u mnie nie nowoczesna Neofiolologia, ale "stary" zasłużony (ale nie wysłużony) Wydział Nauk o Ziemi UŚ przy ul. Będzińskiej. Mieści się on w ponoć najwyższym budynku akademickim na świecie, gdzie jest wykładana geografia, geologia i geofizyka. Niedawno przeszedł on lifting i prezentuje się naprawdę okazale. W środku rewalacyjne Muzeum Ziemi, Międzynarodowa Giełda Minierałów i Skamieniałości, piękna aula, wybitni naukowcy, nagradzani w Polsce i na Świecie i mnóstwo młodych, ciekawych świata ludzi, którzy dają temu perspektywy i energię.Czego się wstydzimy? Mnie najbardziej nie podobają się zdewastowane budynki w dzielnicy Pogoń w rejonie ul. Nowopogońskiej, Racławickiej i Rybnej.

Na drugim miejscu wymieniłbym zdewastowane i brudne przejścia podziemne w centrum miasta (np. koło poczty, przy "ślimaku"). Tu za nimi "fabryki widma", czyli dawną przędzalnię Politex oraz Zakłady Wanda, będące w kompletnej ruinie. Na czwartym miejscu mojej listy jest wciąż piekny, ale jakże zaniedbany Park Dietla. Przydałoby się odnowić alejki, oświetlenie, czy nowe ławki. Moją listę "hańby"
zamykają zniszczone przestanki, praktycznie w całym mieście. Inni jakoś sobie z tym poradzili. My wciąż niestety nie. Coś w końcu z tym trzeba jednak zrobić, bo nie może być tak, że wandale czują się praktycznie bezkarni. Zacząć zaś trzeba od egzekwowania zakazu naklejania reklam i...palenia papierosów.


Zapraszam do dyskusji
Autor: Piotr Dudała | 12/11/2010
Komentarze
#1 | @g; dnia 18.11.2010 09:37
Pan Dudała pewnie nawet nie wie, że istnieje taka dzielnica jak Ostrowy Górnicze. Liczy się tylko Osiedle Rudna, dla na szczęście niedoszłego prezydenta J. Pięty też by tak było.
#2 | g; dnia 15.11.2010 17:48
a ja zapraszam Pana redaktora do dzielnicy Sosnowca Ostrowy G., gdzie na ul. Gałczyńskiego zatrzymał się czas, co najmniej wiek temu.
#3 | odludek dnia 15.11.2010 17:25
lub dalszy ciąg mataczenia przez Górskiego - ludek to ty? Zmieniłeś nicka czy co? A może nie. To bleblanie ogólnikami, dużo spacji aby zajmowało miejsca, tonę banałów by wyglądało mądrze. PrOtektoriat Ci płaci za to chrzanienie?
#4 | anonim dnia 15.11.2010 16:22
Różowe świnki startują, bo "chcą do koryta"
#5 | anonim dnia 14.11.2010 11:00
Ależ my jesteśmy domni z p. Dudały. Wspaniały, inteligentny, kryształowy człowiek.
#6 | DeatheCancack dnia 13.11.2010 20:24
SOSNOWIEC jest jednym z niewielu miast w POLSCE gdzie po nie przejęło jeszcze władzy no i to niestety ich (czytaj po) bardzo boli - po prostu są za mali na to MIASTO. MIESZKAŃCOM SOSNOWCA BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TO ŻE NIE DAJĄ SIĘ NA po NABRAĆ
#7 | CZYŚCICH dnia 13.11.2010 18:46
@Śmieciarz
1.To co udawać ,że wszystko jest ok ?
Nie ujawniać prawdy(rzeczywistej prawdy), bo Górski i jego ,,mądrale i specjaliści r tej prawdy boją się ,gdyż działają na szkodę lokalnej społeczności ??

,, Tak to bywa gdy stawia się na eksponowanie błędów i braków u przeciwnika
zamiast na własne pomysły i program poprawy. r

2.Czy to jest eksponowanie błędów ,czy ujawnianie rozmyślnego działania szkodzącemu miastu i

Nawet w kłamstwie można znaleźć coś co posłuży prawdzie. ...

Tylko jechać prawdą po oczach !!! Smile)
#8 | Śmieciarz dnia 13.11.2010 18:42
Ja tez znalazłem na śmietniku cos tu skasowanego:
Pętla czyli Wąż Wyborczy | 13-11-2010 | 14:48
Takie zjawisko znane jest w nauce jako syndrom - "eating its own tail-looping". Chodzi o takie zapętlenie że zrzera sie własny ogon licząc że zagadany tłum nie zorientuje się w braku logiki działań. Tak to bywa gdy stawia się na eksponowanie błędów i braków u przeciwnika zamiast na własne pomysły i program poprawy.
Od roku starają się obrzydzić wszystko co jest w mieście, udowodnić że miasto nie ma żadnych szans, że jest biedne i zbankrutuje,że nic sie nie da juz zrobić, że tu same afery i nadużycia, że trzeba stąd wyjechać - słowem jedno wielkie dno. A jednoczesnie pchają się po trupach do wyborów aby zająć stołki po dzisiejszej "mafi" - by zapełnić je swoimi. (patrz 46 numer NIE)
#9 | anonim dnia 13.11.2010 18:31
Myślałby kto że Obłudek jaki wstydliwy. Nie wstydż się, ten portal to typowy magiel.A ty najlepiej maglujesz ozorem.
#10 | @ludek dnia 13.11.2010 18:31
Nie wstydź się, nie ma czego... przecież Ty "ludku" nigdy w miescie niczym nie administrowałeś... czyżbym sie mylił? Przy okazji podrzuć Dudale to co mu się niedokładnie skasowało z tego tematu:
trutnia | 13-11-2010 | 14:44
A co udaje szlachetnie urodzonego" albo "Panicza"?

Tomás de Torquemada | 13-11-2010 | 16:35
O ! Powyżej to się chyba sam Pan Dudała odezwał.
Nic człowiecze nie rozumiesz.
Anonimowym jechaniem po oczach na wszystkich forach to już na opinię u internautów zarobił sobie niejaki ludek. Patrząc na ten nick w nagłówku, nic dalej czytać nie trzeba bo widomo co będzie dalej.
Poczytaj trochę jak się buduje swój pozytywny wizerunek u wyborców, jest trochę o tym w necie, zacząć możesz nawet od Wikipedii i Google.
ps - a może byś Pan zamieścił tu jakiś kalendarz Pańskich spotkań z wyborcami, z ochotą przyjdę spojrzeć Panu w oczy i zadać kilka pytań.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney