Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Droga do nikąd

Budowa nowoczesnych, czteropasmowych i w dodatku oświetlonych dróg zawsze jest dobrą informacją dla kierowców. W Sosnowcu byłoby podobnie, gdyby takie drogi nie urywały się w... szczerym polu. Odcinek drogi, mający połączyć ulicę 11 Listopada z drogą ekspresową S-1 już powstał. Nie ma jednak węzła, który obiecała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ten jest bowiem dopiero w planach.16 milionów złotych wydał Sosnowiec na budowę drogi, chodników, odwodnienia, odpowiednią przebudowę ronda przy 11 Listopada, przebudowę linii tramwajowych i oświetlenia. Wszystko po to, by połączyć ulicę 11 Listopada z drogą ekspresową S-1. Ma to udrożnić i zintegrować układ komunikacyjny miasta oraz regionalny układ transportowy. Problem w tym, że nowo wybudowana droga w pewnym momencie się urywa. Samym połączeniem jej z drogą ekspresową miała się zająć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale do budowy łącznika jeszcze daleko.

- Największym błędem sosnowieckich władz było przyjęcie za pewnik budowy łącznika z drogą S-1, który miała wykonać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tym wypadku obietnica okazała się pusta. Łącznika póki co nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie. Miasto natomiast wydało mnóstwo pieniędzy na czteropasmową drogę, która się urywa i prowadzi donikąd. Lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie tej inwestycji od ulicy Jedności. W tej chwili może się okazać, że miasto będzie musiało na własny koszt poprowadzić dalszy ciąg drogi razem z samym połączeniem jej z drogą S-1 - mówi Daniel Miklasiński z sosnowieckiej Platformy Obywatelskiej.

Według niego to nie pierwszy raz, kiedy miasto przejechało się na obietnicach. - Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku sali muzycznej przy Muzie. W tej chwili wszystko stoi, ponieważ zabrakło pieniędzy z dofinansowania. Stąd postanowiono przenieść priorytet na salę koncertową przy Zespole Szkół Muzycznych, bo tam są już środki zewnętrzne. W przypadku drogi na Dańdówce mamy do czynienia dokładnie z taką samą sytuacją. W dzisiejszych czasach nie można podejmować konkretnych działań w oparciu jedynie o czyjeś obietnice - uważa Miklasiński.

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego jednak uspokajają. -Trwa właśnie przetarg, który wyłoni wykonawcę połączenia drogi w kierunku S-1 z ulicą Jedności w Sosnowcu. W jednym z warunków jest mowa o wykonaniu takiego połączenia w ciągu ośmiu miesięcy od rozstrzygnięcia przetargu. Inwestycja powinna się zatem zamknąć w przyszłym roku - wyjaśnia Dariusz Pieczka z Wydziału Inwestycji sosnowieckiego magistratu. Na pytanie, co z samym połączeniem z S-1, odpowiada: - Z naszych informacji wynika, że do końca tego roku mają się zakończyć prace projektowe. To jednak leży już w gestii GDDKiA. My ze swojej strony zamkniemy to, co jest w naszym zakresie.

Kiedy zatem możemy się spodziewać połączenia sosnowieckiej inwestycji z drogą ekspresową i czy w ogóle takie połączenie zostanie wykonane? Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego Oddziału GDDKiA odpowiada: - Miasto Sosnowiec w uzgodnieniu z tutejszym oddziałem GDDKiA, budując odcinek ul. 11 Listopada, winno było również wybudować relacje prawoskrętu, czyli zjazdu z S-1 w kierunku północnym na ulicę 11 Listopada oraz z 11 Listopada na S-1 w kierunku południowym. Obecnie realizowana jest dokumentacja dla budowy odcinka drogi łączącego terminal w Sławkowie z DK 94 oraz z S-1. Budowa węzła jest również zaplanowana, ale tak, by wykorzystać elementy, które zadeklarowało wybudować miasto Sosnowiec w ramach posiadanego uzgodnienia. Jednak do chwili określenia przez Ministra Infrastruktury kategorii drogi, trudno mówić o ramach czasowych realizacji przedsięwzięcia - tłumaczy rzeczniczka.

Arkadiusz Kaczor

Napisz do autora: redakcja@e-sosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 23/11/2010
Komentarze
#1 | mieszkaniec Jedności dnia 28.11.2010 18:08
Jestem mieszkańcem ul. Jedności i z utęsknieniem czekam na otwarcie drogi dojazdowej do strefy ekonomicznej. Od kiedy wybudowano szereg zakładów mieszkanie przy tej ulicy stało się nie do zniesienia. Natężenie ruchu jest duże zarówno w dzień i w nocy. W ulicy powstało wiele dziur a przejeżdżające tiry powodują drgania budynków.
#2 | Flash dnia 26.11.2010 08:30
Straszne spać chyba nie będę mógł..
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney