Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Oto najlepsi samorządowcy woj. śląskiego LISTA

Podczas burzliwych obrad nasi eksperci nie ograniczyli się tylko do wypunktowania samorządowców. Przyznali czerwoną kartkę, anty-Oskara, a na wielu nie zostawili suchej nitki. O naszym plebiscycie pisze Agata Pustułka.

Papryczka chilli przy naszej kapitule smakuje jak woda mineralna. Przekonaliśmy się o tym podczas obrad jury, które w miniony wtorek ustaliło ostateczną kolejność w wielkim samorządowym konkursie Dziennika Zachodniego. Było więc ostro i głośno, bo każdy bronił swoich racji, a jak wiadomo głośny rację ma częściej.



W siedzibie Dziennika Zachodniego zjawili się poproszeni przez nas eksperci z UniwersytetuŚląskiego, politolodzy i socjologowie - dr Małgorzata Myśliwiec, dr Marek Mazur, dr Marcin Gacek i dr Tomasz Słupik. Wszyscy w bojowych nastrojach. Przygotowani do znęcania się nad kandydatami. Przystąpili do akcji.



Kopel z zastrzeżeniami

Na pierwszy ogień poszli prezydenci miast. Głosami Czytelników wygrał prezydent Chorzowa, czyli Marek Kopel, ale jury miało duże wątpliwości, czy w pełni zasłużył na takie wyróżnienie. Chorzowianka, dr Myśliwiec chwaliła, ale... wiceprezydenta Chorzowa, czyli Joachima Otte. - Edukacja i ochrona zdrowia w mieście są dobrze zorganizowane, a to poprawia jakość życia - przekonywała.



Dobór współpracowników to jednak plus dla samego szefa! - Ale estakada nieprzebudowana - budził wątpliwości Słupik. - To, co osiągnął, to dobre, ale jak na jedną kadencję, lecz nie na 19 lat, a tyle właśnie Kopel jest prezydentem - bezlitośnie wyliczał Mazur. Ostatecznie eksperci zdecydowali, że przeważy głos ludu, choć Gacek stanowczo domagał się zaprotokołowania swojego votum separatum. - Moim zdaniem Kopel nie zasługuje na pierwsze miejsce - twardo podsumował.



Zdecydowanie mniej kontrowersji wzbudziło drugie miejsce. Kapituła orzekła, że Małgorzacie Mańce-Szulik można śmiało przyznać miejsce na podium za najlepszy debiut minionej kadencji władz samorządowych. Opinii eksperckiej w tej kwestii udzielił nasz fotoreporter Arek Gola, zabrzanin. Argument o przebudowie kanalizacji wzmocnił kandydatkę.



Kompletowanie dziesiątki było żmudną robotą. Dla Marka Mazura najistotniejsza była kwestia pozyskiwania i wydawania unijnych środków. - To ich suma świadczy dziś o przydatności i kompetencjach prezydenta - wyjaśniał. Pod tym względem na jego nagrodę zasłużył Jacek Krywult, mocny człowiek z Bielska-Białej, który ściąga do miasta euro niemal jak magnes. Kapituła zgodziła się, że w tej konkurencji równie skuteczny jest Adam Fudali, prezydent Rybnika. Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, dostał wsparcie od Słupika, za w miarę niezły całokształt.



Eksperci byli wyjątkowo zgodni w dwóch sprawach. Jednogłośnie przyznali czerwoną kartkę prezydentowi Mysłowic Grzegorzowi Osyrze, a anty-Oskara prezydentowi Siemianowic Jackowi Guzemu, który w wyborczym klipie zaprezentował swoje stalowe mięśnie i nagi niemal tors. - Jednym słowem wzniósł się na szczyt lansu - śmiał się Słupik.




Mała piękna ojczyzna

Kolejność wśród najlepszych burmistrzów i wójtów wzbudziła mniej emocji, zwłaszcza tych negatywnych. - Nasze małe ojczyzny pięknieją - przyznali członkowie kapituły. Dr Myśliwiec, która jak lwica broniła parytetów, zachwalała burmistrza (burmistrzynię?) Rydułtów Kornelię Newy. - Ta kobietaumie zdobywać środki unijne. Jej gmina wypada imponująco - przekonywała. Burmistrzowi Pszczyny dostało się za to, że nie wykorzystuje w pełni uroków swojej historycznej gminy.
- Park, pałac, żubry to samograje - mówił Gacek. - Dlatego trzeba docenić tych, którzy nie mają takich atutów, a sobie świetnie radzą - dodawał.



Na tym tle zyskali bardzo burmistrzowie: Gabriel Tobor z Radzionkowa, który zachwyca świeżością, oraz Wiesław Janiszewski z Czerwionki- Leszczyn, bo mimo balastu przeszłości potrafili znaleźć się w nowej rzeczywistości i pozytywnie zaistnieć. Zdaniem szanownego jury na pochwałę zasługuje też Marek Balcer z Mikołowa, który staje się z roku na rok najchętniej zasiedlanym miasteczkiem. - Miejscem dobrym do życia - podkreślił Mazur. Achy i ochy naszego jury rozlegały się głośno, gdy pod lupę braliśmy Marklowice, Ornontowice i rozwijające się Boronów oraz Herby, choć w tym wypadku wójt Roman Banduch dostał minus za brak odpowiedniej komunikacji z radnymi.



Będziemy kontrolować
- Ranking rankingiem, ale po wyborach warto skontrolować naszych samorządowców, by nie osiedli na laurach - ocenił dr Słupik i zaproponował stały monitoring realizacji obietnic wyborczych. Redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg poparł propozycję.
Nasza kapituła zbierze się i ponownie oceni nowych samorządowców. Pierwsza przymiarka już w maju. Tak, tak drodzy kandydaci-laureaci, nie zaznacie spokoju, bo nie zamierzamy spuszczać was z oczu. Sprawdzimy, czy realizujecie programy, czy nie mamicie swoich wyborców.



Prezydent
1. Marek Kopel, Chorzów
Sposób na długie rządzenie to przede wszystkim odpowiedni dobór współpracowników oraz nieskładanie bezsensownych obietnic wyborczych, bo mieszkańcy natychmiast wystawią rachunek. Chorzów zmienia się na lepsze i mam nadzieję, że w kolejnej kadencji będę mógł udowodnić jak jeszcze się zmieni.
2. Małgorzata Mańka-Szulik, Zabrze
3. Jacek Krywult, Bielsko-Biała
4. Adam Fudali, Rybnik 5. Zbigniew Podraza, Dąbrowa Górnicza 6. Stanisław Korfanty, Piekary Śląskie 7. Radosław Baran, Będzin 8. Jacek Guzy, Siemianowice Śląskie 9. Paweł Silbert, Jaworzno 10. Grzegorz Osyra, Mysłowice.



Burmistrz
1. Gabriel Tobor, Radzionków
Trzeba mieć wizję gminy, jaką chcemy zrealizować, ale stawiać sobie konkretne i realne plany. Oparte na możliwościach. Wiedza, doświadczenie i współpraca to słowa dla samorządowca najważniejsze. Mniejsze gminy mają w sobie wielką energię, a mieszkańcy mnóstwo świetnych pomysłów.
2. Wiesław Janiszewski, Czerwionka -Leszczyny
3. Marek Balcer, Mikołów.
4. Antoni Szlagor, Żywiec 5. Zdzisław Banaś, Siewierz 6. Kornelia Newy, Rydułtowy 7. Edward Maniura, Lubliniec 8. Krystian Szostak, Pszczyna 9. Ludwik Jagoda, Bieruń 10. Marek Śliwa, Poręba.



Wójt
1. Tadeusz Chrószcz, Marklowice
Naszą gminę budowaliśmy od podstaw. Wiedziałem, że nie mogę zawalić. Postawiliśmy budynek urzędu, salę gimnastyczną, a niedawno oddaliśmy przedszkole. W tym roku inwestujemy 40 mln zł. Recepta na sukces? To słuchanie ludzi i ich postulatów. W małych gminach radni nie mogą być anonimowi.
2. Kazimierz Adamczyk, Ornontowice
3. Roman Banduch, Herby
4. Rufin Majchrzyk, Boronów 5. Krzysztof Kanik, Goczałkowice-Zdrój 6. Piotr Tyrlik, Węgierska Górka 7. Grzegorz Gryt, Lyski 8. Barbara Prasoł, Wyry 9. Leonard Fulneczek, Krzyżanowice 10. Marian Szczerbak, Poraj




Nasi Czytelnicy chwalili samorządowców także po... rosyjsku




Do redakcji Dziennika Zachodniego trafiło wiele tysięcy kuponów z nazwiskami samorządowców, którzy przez dwa miesiące walczyli o tytuł najskuteczniejszego prezydenta, burmistrza i wójta. Większość kuponów, które przysłano do redakcji obok nazwiska kandydata zawierała uzasadnienie wyboru. Czasem było to jedno zdanie,
a czasem długie listy.



Wśród tej niezwykłej korespondencji znalazły się nawet pochwały w językach obcych - m.in. po rosyjsku. Oto kilka przykładów dlaczego, zdaniem naszych Czytelników, warto poprzeć konkretne osoby.
Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, według jednego z głosujących zasługuje na głos, bo dba o drogi. - To fajna babka - napisał inny zabrzanin.



Kazimierz Adamczyk, wójt Ornontowic, dostał poparcie za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych. - Miejscowość bardzo zmienia się na korzyść - napisał jeden z Czytelników.
Edward Maniura, burmistrz Lublińca, według naszych Czytelników i pewnie swoich wyborców zmienił oblicze miasta.
Prezydent Będzina Radosław Baran to bardzo dobry gospodarz, skuteczny w pozyskiwaniu środków unijnych - ocenił jeden z głosujących.
Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, też dostał niezłą laurkę. - To wspaniały gospodarz miasta, w pełni zasługujący na uznanie, liczący się z głosami wyborców - czytamy w uzasadnieniu.
Może się też cieszyć Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich, którego pochwalono za wymianę kanalizacji. Jacek Krywult z Bielska-Białej został doceniony za wszechstronność.
- Pod jego rządami miasto się rozwija - stwierdził jeden z głosujących.
Skuteczny prezydent na czasy kryzysu - tak oceniali Czytelnicy Adama Fudalego z Rybnika.
Roman Banduch, wójt gminy Herby, według wyborców zasłużył na wyróżnienie, bo dba o równomierny rozwój gminy. Jedna z niewielu kobiet na stanowisku samorządowym - Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów, jest najskuteczniejsza, bo, jak napisano w uzasadnieniu, wybudowała wspaniały dom kultury, w którym odbywają się wspaniałe imprezy. AGA





sosnowiec.naszemiasto.pl



Autor: Bartosz Górski | 29/11/2010
Komentarze
#1 | Nie ma Kazia i Pięty dnia 29.11.2010 17:20
Smutno tu jakoś ostatnio - pośmiejcie się trochę, na innych potralach weselej - cytat:

Ha Ha Ha, zamieszczono: 29-11-2010 17:39
Dzisiaj na konferencji prasowej Adam Gierek poparł Kazimierza Górskiego
...................................................................................
@Ha Ha Ha, zamieszczono: 29-11-2010 18:10
Przestań dowalać Adamcowi, to nieludzkie jeśli prawda z tym Gierkiem.
Przecież On może teraz z rozpaczy wypisać się z Instytutu razem z gronem niezależnych. Oni teraz mieli chodzić po domach i namawiać do głosowania na Piętę - przecież w tej sytuacji ktoś może im krzywdę zrobić.
Wieszczę tragedię - Pisalski zostanie sam i Instytut padnie.
Ale nie tylko w Sosnowcu rzeczy dziwne i niespodziewane - W Katowicach BUZEK zabronił i nie pozwala aby PO robiło koalicje i współpracowało z RAŚ-em (w zeszłych wyborach "Rasiowcy" kandydowali z list PO)
MY CHODZIMY DO URN I WRZUCAMY GŁOSY - a za sznurki pociągają inni, wielcy ha ha ha ha ha ha!
Wesołej Zabawy!
#2 | Natan dnia 29.11.2010 13:44
nie ma tam Kazia G.?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney