Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Przedsiębiorcy poczekają rok?

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny obiecywano już cztery lata temu. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogą jednak korzystać z infrastruktury po byłej KWK Niwka-Modrzejów. Przystosowanie obiektów do potrzeb sektora biznesu ciągle pozostaje w sferze planów. Dlaczego? Inwestycje na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego realizowane są w ramach kluczowego projektu dla województwa śląskiego - Gospodarcza Brama Śląska, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego.Projekt składa się z czterech zadań, z czego trzy dotyczą właśnie SPNT. Obejmują one adaptację dwóch budynków do nowych funkcji oraz budowę drogi, która połączy teren SPNT z ulicami Wojska Polskiego i Orląt Lwowskich. Całkowite nakłady na te cele wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną mają wynieść 55.149.172 zł, w tym dofinansowanie wynosi 42.814.868 zł.


Misją Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego ma być przyciągnięcie do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przedsiębiorców, którzy wdrażają lub zamierzają wdrożyć nowoczesne technologie. Instytucja miałaby również za zadanie pobudzić lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji w stosowanych technologiach produkcji i, co za tym idzie, unowocześniania swoich wyrobów oraz usług.


-Pojawienie się na lokalnym rynku tego typu firm pozytywnie wpłynie na trwający proces restrukturyzacji gospodarki i lokalny rynek pracy, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc zatrudnienia - mówi Krzysztof Polaczkiewicz z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.


Aby tak się stało, już w II kwartale 2011 roku planowano oddać do dyspozycji przedsiębiorców wspomniane dwa budynki KWK Niwka-Modrzejów, adaptowane do nowej funkcji. Co dotychczas wyszło z tej adaptacji? -Aktualnie na terenach byłej kopalni hula wiatr i rosną krzaki. Ponadto może się okazać, że za kilka lat niestety nie będziemy już mieli szans na rozwinięcie tego tematu, ponieważ budynki pokopalniane ulegną zupełnej dewastacji. Już dzisiaj w obiektach przeznaczonych pod Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny wiele szyb zostało wybitych. Do tego przemakają stropy. Jeśli dewastacja będzie posuwała się w takim tempie jak dotychczas, to skończą one w taki sam sposób jak budynek dyrekcji KWK Sosnowiec. Ten ostatni niestety przez wiele lat po likwidacji kopalni ulegał stopniowej dewastacji, aby parę tygodni temu zostać zupełnie zrównanym z ziemią - mówi Mirosław Wolny, przedstawiciel jednej z większych firm działających na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.


Według niego szybkie uruchomienie SPNT stwarza ogromną szansę nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla studentów. - Bardzo często wokół parków technologicznych na świecie powstają również inkubatory przedsiębiorczości. Dają one szansę rozwoju młodym firmom, które właśnie w okresie zakładania potrzebują opieki ze strony miasta i otoczenia biznesowego. Wydaje się, że w mieście mającym ambicje akademickie, naturalną koleją rzeczy powinno być właśnie inwestowanie w infrastrukturę okołobiznesową oraz wspieranie młodych, innowacyjnych firm na ich starcie. W ramach parków raczkujące przedsiębiorstwa są bowiem w stanie uzyskać dostęp do tanich lokali, tanich usług doradczych oraz mogą korzystać z infrastruktury parku, co pozwala im przetrwać trudny okres rozpoczynania działalności. Z kolei młodzież studiująca i ucząca się w Zagłębiu otrzyma szansę na kontynuowanie kariery zawodowej w innowacyjnych branżach - uważa Mirosław Wolny.


Wszystko to musi jednak zaczekać. Obietnica sprzed czterech lat znajduje się bowiem jeszcze na etapie procedury merytorycznej w Urzędzie Marszałkowskim. - Gmina Sosnowiec podpisała już umowy o dofinansowanie zadań dotyczących adaptacji budynków, które mają pełnić nowe funkcje. Oba dokumenty parafowano w tym roku. Ocenę w Urzędzie Marszałkowskim przechodzi jeszcze trzecie zadanie, dotyczące budowy infrastruktury dla SPNT. Przewidujemy, że będzie on odpowiednio przygotowany na przyjęcie swoich pierwszych lokatorów w IV kwartale 2011 roku - informuje Krzysztof Polaczkiewicz.


Arkadiusz Kaczor, www.esosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 07/12/2010
Komentarze
#1 | rasowy czerwony piesek dnia 10.12.2010 17:46
Kundlu kup sobie przewodnik kynologiczny to dowiesz sie co robia pieski.
#2 | Bucowstwo dnia 10.12.2010 15:51
Bucowstwo do kwadratu w wykonaniu urzędników.Sad
#3 | Rasowy czerwony piesek dnia 10.12.2010 05:01
Czy rasowe czerwone piesi potrafią tylko szczekać i siusiać pod drzewem ..?
#4 | Rasowy czerwony piesek dnia 09.12.2010 18:00
Gdzie się podziali bojówkarze poszczególnych kandydatów na sprawdzonych gospododarzy? Kiedy przystąpią do sprzątania śmieci powyborczych? Panie Adamiec cała Pogoń zaśmiecona przez Pana wilczki. Dziwne że Panu Dudale estecie nie przeszkadza ten bałagan który pozostawili nasi radni , kandydaci na radnych i prezydenta. Panie red. naczelny do roboty.
#5 | @pytanie dnia 08.12.2010 23:56
prosta sprawa, trzeba częściej tu zaglądac to bys wiedzial o co chodzi.
Nick kelner zapytał czemu znowu jest tu stary kotlet ściągnięty z esosnowiec. Dudala odpowiedział że to On dawano zaczął ten temat zdjęciami, inny nick napisał że to lipa bo esosnowiec dało to jako własną robotę i nic od dudały nie ściągało. Redakcja tradycyjnie wykasowała co jej nie pasuje i jest jak zwykle.
Więcej dystansu do tego co tu widzisz i czytasz. Tu jest coraz bardziej nudno.
#6 | Pytanie dnia 08.12.2010 19:56
Droga Redakcjo - a do kogo jest skierowany i na co odpowiada post nr 3 ?
To jakiś błąd czy kolejne kpiny z internautów?
#7 | Dziady dnia 08.12.2010 15:59
Dziady i jeszcze raz dziady.
#8 | Szkoda dnia 08.12.2010 15:56
Szkoda słów na niemoc władzy, szczególnie tej sosnowieckiej.Shock
#9 | @kelner dnia 07.12.2010 22:17
temat zaczął się 14 listopada w serwsie sosnowiecfakty serią zdjęć Parku Naukowo-Technoligicznego! to jest jego kontynuacja, oni też zaglądają do innych serwisów :-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney