Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czyj to chodnik?

Brodzenie po kostki w śniegu i dobra koordynacja ruchowa to dla mieszkańców ulicy Niepodległości w Sosnowcu smutna konieczność. Pukają się w głowę i mają dość tego, że nikt przez lata nie przyznaje się do fragmentu chodnika, który ciągle jest nieodśnieżony. Wcale nie lepiej mają ci, którzy są zmuszeni korzystać z ulicy ks. Włodzimierza Sedlaka, gdzie alternatywą dla nieodśnieżonego chodnika jest droga, po której jeżdżą samochody.

 - Problem istnieje już od kilkunastu lat. Za każdym razem, gdy tylko spadnie śnieg, chodnikiem wzdłuż boiska przy ulicy Niepodległości w żaden sposób nie można przejść. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że jak kończy się boisko, chodnik jest już utrzymany we właściwym stanie. Widać więc, że nikt nie chce się przyznać do tego kawałka drogi, z którego przecież korzysta sporo ludzi, zwłaszcza starszych, którzy chodzą tamtędy do pobliskiego kościoła - tłumaczy jeden z interweniujących mieszkańców. Według niego piesi mają zawsze do dyspozycji jedynie wąską, wydeptaną ścieżkę. - Sytuacja powtarza się za każdym razem. Nie mamy nawet co marzyć, żeby posypano chodnik zwykłym piaskiem. Wszyscy oszczędzają - dodaje.


Nie lepiej jest przecznicę dalej. Idący chodnikiem wzdłuż ulicy ks. Włodzimierza Sedlaka mają wybór: albo brodzić po kostki w śniegu, albo iść jezdnią, po której jeżdżą samochody. - I co ja mam zrobić?! Jak pójdę chodnikiem gdzie pod śniegiem jest lód, ryzykuję upadek. Z kolei jak skorzystam z wyjeżdżonej ulicy, to narażam siebie i kierowców na niebezpieczeństwo. Komuś przydałoby się nieco więcej wyobraźni, bo o ile zwykły pieszy może zacisnąć zęby i iść chodnikiem, o tyle wózkiem nie ma szans tędy przejechać - denerwuje się kolejny z przechodniów.


Sprawdziliśmy jak wyglądała sytuacja przy Niepodległości. Faktycznie, chodnik po stronie boiska treningowego dawno nie widział szufli do odśnieżania. O tym, że jest uczęszczany świadczą pojedyncze ślady na głębokość kostek. W żaden sposób nie jest również posypany piaskiem, mimo że zaledwie kilka metrów dalej, na wysokości ulicy Sportowej, intensywnie odśnieżali pracownicy sosnowieckiego MZBM. - I robimy tak w każdym przypadku, jeśli danym terenem administrujemy. Odcinek chodnika przy Niepodległości od Al. Mireckiego do ul. Sportowej nie należy do nas - twierdzi Marek Karnaus, prezes MZBM.

Do kogo zatem? - Zarówno ulica ks. Włodzimierza Sedlaka, jak i odcinek Niepodległości są utrzymywane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Ulica ks. Sedlaka utrzymywana jest w tzw. wyższym standardzie, dokładnie tak samo jak główna droga. Natomiast ulica Niepodległości w tzw. III, podwyższonym standardzie. Z naszych informacji wynika, że MZUiM w pierwszej kolejności zajmuje się odśnieżaniem dróg, po których porusza się komunikacja miejska. Pozostałe drogi są odśnieżane sukcesywnie - informuje Anna Jasikowska - Bożyk z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

- Ale tylko ulica, bo chodniki do nas już nie należą - uzupełnia Grzegorz Barczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - Jeśli chodnik przylega bezpośrednio do posesji, to za jego odśnieżanie odpowiada administrator. Jeśli nie, bywa z tym różnie. Nie wiem, kto odpowiada za utrzymanie chodnika przy Niepodległości i Sedlaka. MZUiM generalnie od kilku lat nie zajmuje się chodnikami - dodaje.


Szukamy dalej właściciela feralnych chodników. - Jeśli chodnik nie przylega do posesji, to odpowiada za niego miasto - informuje Agnieszka Kowalska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Miasto jest podzielone na 11 stref, w których za czystość i odśnieżanie odpowiadają poszczególne firmy zewnętrzne. Zwrócimy uwagę na chodniki przy ul. ks. Włodzimierza Sedlaka i Niepodległości, żeby w przyszłości do takich sytuacji nie dochodziło - zapewnia.


źródło: Arkadiusz Kaczor, Napisz do autora: redakcja@e-sosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 05/01/2011
Komentarze
#1 | jon dnia 06.01.2011 12:09
kiedy wreszcie Pan Pięta posprząta ten bałagan, i smietnik jaki pozostawił biedaczek na każdym słupie? I po co mu to było? Partia Oszustów nigdy nie wygra w Zagłębiu
#2 | Mądrala dnia 05.01.2011 17:57
Chodnik jest tych, co po nim chodzą. Niech sobie go odśnieżą!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney