Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Społeczne konsultacje

10 lipca 2006 r. o godz. 10.00 w Sosnowcu przy ul Będzińskiej 60 w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbędą się konsultacje społeczne dotyczące doprecyzowania zapisów „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”. Spotkanie organizowane jest wspólnie dla Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic. Mogą w nim wziąć udział wszyscy, którzy w latach 2007-2013 zamierzają składać wnioski w celu uzyskania dofinansowania do swoich projektów.Już za pół roku Polska będzie mogła zacząć korzystać z 60 miliardów euro pomocy jakiej udzieli nam Unia Europejska w latach 2007-2013. Kilkanaście miliardów będzie rozdysponowanych za pośrednictwem Regionalnych Programów Operacyjnych. Każde województwo będzie miało swoją pulę środków i przeznaczy je na cele, które uzna dla siebie za najważniejsze i wskaże je w swoim Regionalnym Programie Operacyjnym.

Do końca lipca br. w województwie śląskim odbędą się spotkania konsultacyjne. Celem tych spotkań będzie doprecyzowanie zapisów Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Podręcznika wdrażania RPO w latach 2007-2013 oraz typów projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie z funduszy strukturalnych w najbliższej perspektywie finansowej.

Konsultacje pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, organizowane wspólnie dla Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic odbędą się w Sosnowcu w dniu 10 lipca 2006 r. o godz. 10.00 w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Będzińskiej 60 . Konsultacje przeznaczone są dla wszystkich , którzy w latach 2007-2013 zamierzają składać wnioski w celu uzyskania dofinansowania do swoich projektów (w tym projektów inwestycyjnych). Wśród uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie znajdują się m.in. : jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, samorządy gospodarcze i zawodowe, instytucje wspierające rozwój innowacyjny regionu, regionalne organizacje turystyczne, kościoły i związki wyznaniowe oraz inne organizacje.

W imieniu Pana Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydentów Sosnowca, Jaworzna i Mysłowic zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych . Zachęcamy również do zapoznania się z trzecią wersją Wstępnego Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz drugą wersją Podręcznika Wdrażania RPO, które są dostępne na stronie internetowej www.rpo.silesia-region.pl , przygotowania uwag, wniosków, ewentualnych pytań.

Bliższych informacji udziela Wydział Rozwoju i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, tel. /032/ 296-04-09, /032/ 296-04-10.

W programie:10.00-10.15 Rozpoczęcie konsultacji
10.15-10.45 Prezentacja trzeciej wersji „Wstępnego Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013”
10.45-11.15 Prezentacja podręcznika Wdrażania RPO
11.15-11.30 Prezentacja Bazy PARTNER
11.45-13.00 Dyskusja13.15-14.00 Konferencja prasowa

Autor: Piotr Dudała | 08/07/2006
Komentarze
#1 | mieszkanka dnia 19.07.2006 07:12
A poniżej do rozwagi naszych władz miasta przykład wykorzystania funduszy unijnych z Rudy Śląskiej,podobnie wykorzystano funusze unijne w Rybniku remontując "familoki" i zamieniajac je na mieszkania socjalne zgodne z wymogami unijnymi.
W naszym mieście nie narzekamy na nadmiar mieszkan więc może w tym temacie warto się zastanowić na wykorzystanie unijnych funduszy, bo skora Ruda Ślaka potrafi to dlaczego nie Sosnowiec.
Artykuł z dzisiejszej wyborczej poniżej.

"Oczyszczone familoki, wyremontowane kamienice. Osiedle robotnicze przy Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej pięknieje. W kolejnym remontowanym budynku powstanie świetlica terapeutyczna.Fot. MARCIN TOMALKA / AG
Po wyremontowaniu fasad familoków teraz pora na klatki schodoweW rok odnowiono elewacje ośmiu familoków. - To czerwona cegła i czerwone okna decydują o uroku kaufhausu. Osiedle uważano za brzydkie, a ono po prostu było brudne. Teraz, po oczyszczeniu budynków, widać, że jest tu dużo pięknej i wartościowej architektury - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej.

Oczyszczono cegłę familoków, uzupełniono ubytki. Nagle niewidoczne dotąd detale wyeksponowały swoje proste piękno. Z elewacji usunięto wszystkie kable, anteny satelitarne, by nie szpeciły wyglądu zabytkowej pierzei.

Gmina liczy na dodatkowe pieniądze z funduszy europejskich, dzięki którym ukończy swój ambitny, kompleksowy projekt rewitalizacji całej kolonii robotniczej. Mają jeszcze powstać nowe ulice, chodniki, place zabaw, zieleńce oraz kilka nowych budynków. - Powstaną w miejscu wyburzonych w latach 80. Nowe budynki będą nawiązywać skalą i materiałami do starych familoków - wyjaśnia Mercik.

W poniedziałek zakończył się remont trzech elewacji dawnego budynku piekarni. W monumentalnej kamienicy mieszkali urzędnicy, a na parterze działała piekarnia. To największy dom na całym osiedlu, górujący nad niższą zabudową. Zbudowano go na planie litery L. Podobno miał być częścią zamkniętego kwartału, ale kryzys lat 30. udaremnił dokończenie budowy.

- Budynek obok domu torowego, czyli kaufhausu, tworzył centrum usługowe osiedla. Odnowiliśmy na razie trzy elewacje, tylną zrobimy w przyszłym roku. Na parterze powstaje świetlica terapeutyczna - mówi Mercik.

Remont docenia Eugeniusz Kokoczka, mieszkający na osiedlu od dziecka. - W końcu familoki wyglądają czysto. Przez całe moje życie nie wyglądały tak dobrze jak teraz - mówi ze śmiechem. Jednak mieszkańców bardziej niż nowe elewacje interesuje remont klatek schodowych. - Mieszkam tu już 15 lat. W sieni jest strasznie. Nic tam nie robili od lat - mówi Elżbieta Duczkowska.

Urzędnicy zapewniają, że remont klatek rozpocznie się w przyszłym roku. - Dotychczas prace prowadziliśmy na zewnątrz budynków, by już teraz móc zmienić myślenie mieszkańców Rudy Śląskiej o tym fragmencie miasta. Oczyszczone budynki prezentują się efektownie i będzie łatwiej nam zdobyć pieniądze z Unii na dalsze remonty - zdradza Mercik.

Odczarowywanie kaufhausu już teraz przynosi widoczne efekty. Dotychczas familoki, jak na wszystkich starych osiedlach, stały wśród ubitej ziemi. Gdy budynki wyładniały, pojawiły się pierwsze przydomowe ogródki. Mieszkańcy sadzą kwiaty, sieją trawę. Coraz więcej młodych ludzi szuka tu mieszkań. Kaufhaus staje cię coraz modniejszy."


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney