Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wszystko jest w idealnym porządku?!

W newsie 20 maja poinformowałem za stroną Urzędu Miejskiego, iż dzień wcześniej 19 maja w Pszczynie odbyły się uroczystości związane z 55-leciem działalności Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Sosnowcu oraz Święta Pracowników Gospodarki Komunalnej, w których wzięli udział Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski oraz zastępca prezydenta Witold Klepacz. Zadałem wtedy następujace pytania: Dlaczego w Pszczynie, a nie w Sosnowcu? Jakie były tego powody? Ile to nas* kosztowało?


*spółka jest w 100% własnością gminy, pytam jako mieszkaniec miasta i jedocześnie członek jednej ze Wspólnot Mieszkaniowych, którymi zarządza MZBM.Szybko zareagował Rzecznik Prasowy Urzędu, który 22 maja napisał do mnie:Panie Piotrze,Proszę wybaczyć, ale nie mogę ustosunkować się oficjalnie do tego tematu, gdyż nie jestem rzecznikiem MZBM. Proszę pamiętać, że jest to samodzielna spółka prawa handlowego, a 100% udziałów gminy Sosnowiec nie ma w tym przypadku nic do rzeczy. Spółka działa na własny rachunek, a miasto nie dotuje jej bieżącej działalności i nie ma wpływu na podobne decyzje Zarządu.


Władze miasta były zaledwie zaproszone na obchody jubileuszu MZBM.


Podkreślam - MZBM nie jest finansowany z budżetu miasta, w związku z czym podejrzenia o finansowanie jego jubileuszu są nieprawdziwe i krzywdzące.


Wszelkie pytania dotyczące Spółki proszę kierować na ręce jej Zarządu.Z poważaniem,


Grzegorz Dąbrowski


rzecznik prasowy UM w Sosnowcu


Tak też zrobiłem, wysyłając w dniu 22 maja br. maila na adres Prezesa Zarządu ww. spółki. Trochę dłużej należało poczekać na odpowiedź z MZMB Sp. z o.o. Otrzmałem ją z Sekretariatu MZBM mailem w dniu 4 lipca br. Chyba była dla mnie, bo została wysłana na mój adres mailowy. W tekście nie ma jednak wskazanego adresata. Przytaczam ją w całości. Wnioski pozostawiam Państwu.


W załączeniu przesyłam odpowiedź na Pana.


Jak już zauważył w korespondencji z Panem Rzecznik Prasowy UM, miasto nie dotuje działalności MZBM – TBS Sp. z o.o. ponieważ jako spółka prawa handlowego prowadzimy działalność na własny rachunek od Gminy niezależny. Także koszty, jakie ponosimy w związku z funkcjonowaniem Spółki nie mają nic wspólnego z pieniędzmi gminnymi, nie ma wiec żadnych podstaw do twierdzenia, że obchody Święta Pracownika Gospodarki Komunalnej finansowane były z kieszeni mieszkańców naszego miasta.
MZBM – TBS Sp. z o.o. prowadzi działalność, za którą otrzymuje wynagrodzenie na podstawie Umów zawartych z kontrahentami. Polityka wydawania a także kontrola tych wydatków należy do zakresu obowiązków organów Spółki.
Przekazuję powyższe wyjaśnienia tylko dlatego, by uspokoić te osoby, które mogły zostać zaniepokojone formą stawianych przez Pana pytań, ponieważ nie ma żadnych nieprawidłowości w działaniu naszej Spółki.


Pragnę także zapewnić Pana, że środki finansowe gromadzone przez Właścicieli na rachunkach bankowych którejkolwiek Wspólnoty Mieszkaniowej są wydatkowane wyłącznie na rzecz tej Wspólnoty i to zgodnie z przyjętym i zatwierdzonym planem gospodarczym.


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, chętnie udzielimy szczegółowych wyjaśnień.Prezes Zarządu


Mgr inż. Bogusław Kajdas


Autor: Piotr Dudała | 08/07/2006
Komentarze
#1 | lokator dnia 06.01.2009 17:53
Lokum - Chemiczna 12. Ludzie to jest dopiero porażka!
#2 | Deryl dnia 13.07.2006 16:02
Sztuka ściemniania na nic się nie przydała!
#3 | T dnia 13.07.2006 05:21
Szkoda, że pan Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu nie wie o tym, że w spółkach prawa handlowego zarząd jest wybierany przez właścicieli spółki i robi (albo powinien robić) tylko to na co właściciel mu pozwala. Radzę poczytać Kodeks Spółek Handlowych.
#4 | starababa dnia 11.07.2006 21:24
Informacje na temat kapitałów oparłam na zapisach ustawy o gospodarce komunalnej.
niestety nie wiem czy gmina podnosiła od czasu powstania spółki kapitał zakładowy.
w mojej wypowiedzi odniosłam sie tylko do opłat właścicieli na konto wspólnot, tu uzupełnię:
lokatorzy płacą czynsz do Gminy, a Gmina jako jeden z właścicieli wnosi opłaty do wspólnot.
nigdzie nie mówiłam, że spółka nie pobiera wynagrodzenia za zarządzanie wspólnotami.
to tyle
a jeżeli uznałeś(aś) to za bajery, trudno.
#5 | Do starej baby dnia 11.07.2006 19:37
Coś mnie się wydaje, że to nie było przedsiębiorstwo pańśtwowe a przedsiębiorstwo komunalne, więc to taka mała różnica. A tak poza tym to oba modele przedsiebiorstw powstawaly za pieniadze panstwa. Przy okazji to jesli posiada Pani taka dobra informacje to proszę powiedzieć czy na pewno od tego czasu Gmina nie podnosila kapitału zakładowego tej Spółki.
Po drugie, pieniążki lokatorów idą na konta wspólnot a z tych kont opłata za zarządzanie na konto MZBM-TBS. Więc proszę nie bajerować......
#6 | mieszkanka dnia 11.07.2006 12:46
Ciekawe co o tym wszytkim myślą ludzie którzy wpłacili pieniążki na mieszkania w MZBM TBS Sp. z o.o, a mieszkanie te mają być w remontowanym , a nie nowym budynku starego hotelu na Zgórzu mam nadzieję,że nasz TBS wybuduje też osiedla nowych budynków mieszkalnych tym bardziej, że chętnych na mieszkania nie brakuje ( może coś o tych planach wiecie), wtedy jubileusz będzie uzasadniony i nawet niech by był huczny.
#7 | starababa dnia 11.07.2006 08:57
odniosę sie do wypowiedzi Specjalisty:
1. na mocy ustawy o gospodarce komunalnej ( Dz. U. nr 9 z 1997 r.) MZBM przedsiebiorstwo państwowe zostało przekształcone w MZBM spółkę z o.o.
kapitały przedsiębiorstwa stały sie kapitałami spółki-też zgodnie z w.wym ustawą.
Zadne dodatkowe wpłaty Gimy (czytaj: podatników) nie zostały na kapitały spółki wpłacone.
2. Gmina jak każdy inny właściciel , na mocy ustawy o własności lokali przekazuje opłaty na konta bankowe wspólnot, nigdy na konto bankowe zarządcy, ktokolwiek by nim nie był.
3.uważam, że tych 8.800 ( płatnych z funduszu socjalnego ?-myślę, że tak) nie zmarnowano. jak widzę z niektórych komentarzy dotyczących tematu obchodów, nadal jest to mile widziane przez załogę każdej firmy. Po prostu to cieszy ludzi.
pozostaję z szacunkiem.
anna
#8 | veto dnia 10.07.2006 21:42
Związki organizują... ale za czyje pieniądze? Jeśli ze składek związkowych, to w ogóle nie ma sprawy... Jeśli w ramach funduszu socjalnego, to w ogóle nie ma sprawy, gorzej jak z bieżącej działalności... Ciekaw jestem również, czy było przeprowadzone postępowanie przetargowe...
#9 | Piotr Dudała dnia 10.07.2006 20:40
Dzięki! Myślę, że następny okrągły jubileusz będzie zorganizowany na miejscu i będzie nieco skromniejszy, bo jakoś nie widzę powodów do świętowania przez tą firmę komunalną! Może za pięć lat będzie inaczej, a może już o wiele lepiej? Kto to wie?
#10 | Karol Winiarski dnia 10.07.2006 20:32
Kilka tygodni temu na prośbę Piotra skierowałem zapytanie do władz miasta w sprawie rocznicowej imprezy MZBM-u. Właśnie otrzymałem odpowiedź podpisaną przez wiceprezydenta Ryszarda Łukawskiego.
"Rok rocznie w miesiącu maju z okazji Święta Pracowników Gospodarki Komunalnej Międzyzakładowe Związki Zawodowe organizują spotkania dla załóg MZBM-TBS i MZZL-ZB. Przypadająca w bieżacym roku 55 rocznica powstania firmy MZBM została połączona z obchodami tego święta. Uroczystość odbyła się dnia 19 maja br. Koszt jubileuszu 55-lecia wyniósł 8.800,84 zł."

Karol Winiarski
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney