Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


40 lat od gierkowskiego "pomożecie?"

25 stycznia mija 40 lat od spotkania Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku, podczas którego I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zwrócił się do robotników ze słynnym pytaniem;No, więc jak ; pomożecie? ;.
Gromka odpowiedź brzmiała: „Pomożemy!;. Słowa te przez wiele następnych lat wykorzystywała rządowa propaganda, ale też trafiły one do masowej wyobraźni i znalazły zastosowanie jako jeden z przewrotnych bon motów PRL, ośmieszających komunistyczne władze. Edward Gierek kierował rządzącą PZPR przez blisko 10 lat.

Objął to stanowisko 20 grudnia 1970 roku po strajkach i masakrze robotników na Wybrzeżu i dymisji Władysława Gomułki. W styczniu 1971 roku znów stanęły pochylnie w Szczecinie i Trójmieście, a I sekretarz pojechał na rozmowy z robotnikami. Stoczniowcy domagali się między innymi, cofnięcia podwyżek cen artykułów spożywczych, wzrostu wynagrodzeń i legalizacji związków zawodowych. 24 stycznia w Szczecinie Edward Gierek po wielogodzinnej dyskusji z robotnikami, skłonił ich do przerwania strajku i poparcia nowego kierownictwa partii. Następnego dnia w Gdańsku w podobnej sytuacji zapytał: ;Pomożecie? ; a zebrani odpowiedzieli chórem: ;Pomożemy! ;. Strajki zakończyły się jednak dopiero w połowie lutego, gdy władze wycofały się z grudniowych podwyżek.

Edward Gierek został zmuszony do dymisji po protestach społecznych w sierpniu 1980 roku. Rok później wykluczono go z PZPR. Zmarł w 2001 roku. Okres jego rządów nazwany epoką gierkowską, charakteryzował się początkowo dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski, kosztem zaciągnięcia ogromnych kredytów na Zachodzie, by później przerodzić się w kryzys, który w efekcie doprowadził do upadku ekipy Gierka.

Gierek, który przez ponad 30 lat mieszkał we Francji i Belgii, znacznie różnił się stylem sprawowania władzy od swego poprzednika Władysława Gomułki. Starał się przybliżyć Polskę do wzorców zachodnich, nie naruszając pryncypiów ustroju komunistycznego i zależności kraju od Związku Sowieckiego. Pierwszy sekretarz dbał o to, by gazety i telewizja pokazywały go jako dobrego gospodarza kraju, spotykającego się z robotnikami, ludźmi kultury, dziećmi lub rolnikami. Ten populistyczny styl uzupełniał się z propagandą sukcesu, dzięki której ekipa rządząca kreowała sztuczną rzeczywistość gospodarczą. Dekada gierkowska została zapamiętana jako okres względnego dobrobytu, dostępnego przeciętnemu Polakowi, jak dobrze zaopatrzone sklepy, a także skok cywilizacyjny, jak wielkie budowy ; autostrady, Trasa Łazienkowska i Dworzec Centralny. Mity epoki natomiast, jak na przykład nieistniejące bezrobocie, Polacy kwitowali własnymi bon motami ;Czy się stoi, czy się leży, 200 złotych się należy.źródło: www.dziennik.comAutor: Bartosz Górski | 25/01/2011
Komentarze
#1 | H.K. dnia 27.01.2011 20:30
To był jeden z najlepszych przywódców mojego kraju. W latach 70-tych w mojej miejscowości ludziom najlepiej się żyło.Dzisiaj tylko w T. proboszcz jest bardzo bogatym człowiekiem.
#2 | Janek dnia 27.01.2011 17:04
cały ten Gierek, to jedna wielka ściema!
#3 | ciekawski dnia 26.01.2011 22:03
a co to ma wspólnego z Edwardem Gierkiem? Frown
#4 | PAWLO dnia 26.01.2011 21:42
wiadomość z ostatniej chwili. CYPR ukarał dwóch PiS tuków, "Czerwonego nosa", imć KARSKI i drugiego pijaczyne, za zniszczenie mienia w hotelu. Kurde takich "praworządnych posłów"???Co na to imć KACZOREK? "ruscy" maczali palce, ich wina?
#5 | PAWLO dnia 26.01.2011 21:33
Z Nonsensopedii, polskiej ency długo nad tym idiotyzmem myślałeś?! Chyba jesteś Katolikiem!? No, zresztą tak jak PiS tuki ( Psychole i Sklerotycy). Oni nic mądrego nie mogą wymyślić, ale co zrobić, głupich nie sieją, sami się rodzą!!! Nie mają innych tematów, Gierek i Smoleńsk,
#6 | Mariola dnia 26.01.2011 21:30
I znowu cała Polska będzie się z nas śmiać!
#7 | Wiadomość z Raju dnia 26.01.2011 18:29
Polacy są zbyt biedni, by jeździć na wakacje
, co piątego z nas nie stać na jedzenie mięsa lub ryb co drugi dzień. Podobny odsetek Polaków nie stać na samochód
czy na wystarczające ogrzanie mieszkania. Wszystkiemu winne są zatrważająco niskie zarobki
– podaje "Tygodnik Solidarność".
Zdaniem GUS średnia pensja w gospodarce narodowej wynosi 3203,08 zł brutto (2300 zł na rękę), wydaje się to całkiem przyzwoitą kwotą. W Polsce mamy jednak do czynienia z gigantyczną rozpiętością zarobków. 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków zarabia
o 800 proc. więcej niż 10 proc. osób z najniższymi dochodami.
Średnia pensja windowana jest więc przez najlepiej zarabiających. W rzeczywistości ponad 65 proc. Polaków zarabia mniej niż średnia pensja, a więc co miesiąc dostają poniżej 2300 zł. 9 proc. pracowników otrzymuje pensję dwa razy niższą od średniej. Do najsłabiej zarabiających należą nauczyciele, których w Polsce
jest około 600 tys. oraz pielęgniarki, które mogą liczyć na pensję o 1000 zł niższą niż średnia krajowa.
Warto też podkreślić, że w Polsce mamy bardzo niską płacę minimalną, wynosi ona 1386 zł brutto. Tymczasem ustawowa granica ubóstwa dla czteroosobowej rodziny
to 1404 zł. Efekt? Rodziny, w których pracuje jedna osoba za płacę minimalną tkwią w biedzie. 54 proc. młodych małżeństw nie ma swojego mieszkania. Prawie 30 proc. z nich wynajmuje lokal, a ok. 18 proc. mieszka u rodziców lub krewnych.
Jeśli porównać
zarobki warszawiaków (uchodzą w kraju za świetnie zarabiających) i nowojorczyków, okazuje się, że Polacy zarabiają jedynie 23,7 proc. tego, co Amerykanie.

A Ty ile zarabiasz, Trenerze?
#8 | Jurek dnia 26.01.2011 17:34
Z punktu widzenia historii Polski Edward Gierek był szefem satelickiego reżimu działającego w granicach przyzwolenia Moskwy.
#9 | Z Nonsensopedii, polskiej ency dnia 26.01.2011 17:20
Polska jeszcze pięć lat temu stała nad przepaścią, ale poczyniliśmy krok w przód.

Edward Gierek o swojej polityce
Gierek podzielił wszystkim równo, Ruskim wszystko, Polsce gówno.

Polacy o RWPG
Nie ma mięsa, nie ma serka, wyrzucili z partii Gierka. Raz, dwa, trzy, sekretarzem będziesz Ty!
#10 | Karol dnia 26.01.2011 17:17
czerwone trolle czuwają!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney