Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Coraz goręcej w Egipcie. Tłum niesie ciało zabitego. ElBaradei uwięziony przez słuźby

Tysiące osób starły się w piątek z siłami bezpieczeństwa w Kairze i kilku innych miastach Egiptu. Policja użyła kul gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. W "piątku gniewu" uczestniczył noblista i najbardziej znany egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei, który został umieszczony w areszcie domowym. Protesty się zaostrzają - giną kolejne osoby, tłum niesie ciało jednej z ofiar, a policja wycofuje się z centrum Kairu. Niespokojnie tez jest w innych państwach muzułmańskich. Protesty zaczynają ogarniać Jordanię.Przedstawiciele egipskich sił bezpieczeństwa poinformowali, że osadzili w areszcie domowym Mohameda ElBaradei, który wzywał do ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka - poinformowała agencja Associated Press.


Funkcjonariusze policji, znajdujący się przed domem ElBaradeia na przedmieściach Kairu, powiadomili go, że nie może opuszczać domu, po tym jak wcześniej w ciągu dnia przyłączył się do wielotysięcznych demonstracji.


Tłum niesie ciało zabitego


Uczestnicy antyrządowych protestów w Suezie niosą ulicami zwłoki jednego z demonstrantów, który - jak twierdzą świadkowie - zginął podczas starć z policją.

Reuters pisze, że policja wycofała się z centrum miasta, pozostawiając protestującym kilka głównych ulic.


Co najmniej trzech uczestników antyrządowego protestu zginęło w pobliżu placu Tahrir w Kairze - poinformowała agencja EFE, powołując się na siły bezpieczeństwa. Jako przyczynę zgonu podano rany od gumowych kul.


ElBaradei bierze udział w pokojowym marszu


Znany egipski opozycjonista i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei, który wzywał w piątek prezydenta Hosniego Mubaraka do ustąpienia, przyłączył się do pokojowego marszu w Kairze - poinformowali świadkowie.


Wcześniej po zakończeniu przed jednym z meczetów piątkowych modlitw, w których wraz z 2 tysiącami ludzi uczestniczył ElBaradei, manifestanci starli się z policją.

Protestujący, zgromadzeni wokół ElBaradeia, obrzucili policję kamieniami, deptali plakaty z wizerunkiem prezydenta po tym gdy siły bezpieczeństwa użyły armatek wodnych.

- To jest pokojowy, to jest pokojowy marsz - krzyczeli później niektórzy uczestnicy wiecu. Kilku protestujących podawało ręce policjantom.

Według świadków, wiele osób zostało rannych podczas dzisiejszych starć w Kairze. Obrażenia odniósł Ajman Nur, główny rywal prezydenta Hosniego Mubaraka w wyborach prezydenckich w 2005 roku - podała telewizja Al-Dżazira.

Czterech dziennikarzy francuskich, zatrzymanych w piątek rano w stolicy Egiptu, zostało zwolnionych - poinformował dziennik "Le Figaro".

Protestujący, którzy czwarty dzień z rzędu domagają się ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka, zebrali się w co najmniej sześciu miejscach w Kairze, m.in. przed pałacem prezydenckim. Dziesiątki tysięcy Egipcjan protestowały także w wielu innych miastach, m.in. w Aleksandrii, Suezie, Al-Mansurze i Asuanie - podały media.


Według agencji AFP, protesty objęły cały Kair. Na placu Tahrir w centrum stolicy protestujący skandowali: "Ludzie żądają upadku reżimu". Winą za szerzące się ubóstwo, bezrobocie i wysokie ceny jedzenia manifestujący obarczają ponad trzydziestoletnie rządy Mubaraka.

źródło: www.onet.plAutor: Piotr Dudała | 28/01/2011
Komentarze
#1 | k. dnia 29.01.2011 15:16
Jeżeli prezydent przegra walkę z ulicą, powstanie kolejne fundamentalne państwo islamskie. No i skończą sie wyjazdy do Egiptu na wakacje.Poczytajcie o Bractwie Muzułmańskim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney