Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


NOCNY CHAOS W STOLICY EGIPTU

Korzystając z chaosu, jaki zapanował w Kairze, szabrownicy w nocy plądrowali tam nie tylko sklepy i biura, ale także szpitale. Zaatakowana i kompletnie ograbiona została m.in. klinika onkologiczna w egipskiej stolicy. W stolicy cywile zorganizowali nawet specjalne patrole, które miały wystraszyć rabusiów. Na gorącym uczynku policja złapała kilkudziesięciu mężczyzn, którzy okradali domy i obiekty publiczne.Rabusie za cel wzięli nawet szpitale. W klinice w dzielnicy Abbasija lekarze musieli przygotować butelki z benzyną do obrony przed szabrownikami, bo nie wszędzie policja jest w stanie pilnować bezpieczeństwa. Wszystkie siły mundurowych przerzucono w miejsca, gdzie odbywały się demonstracje.

"Brakuje policji"

Mieszkańcy wielu osiedli w Kairze w sobotę wieczorem poprosili wojsko o ochronę przed szabrownikami. Na wielu ulicach w dzielnicach mieszkaniowych pojawiły się czołgi i pojazdy opancerzone, aby chronić je przed rabusiami chcącymi skorzystać z chaosu. Pojazdy wojskowe stanęły również przed luksusowymi hotelami zajętymi przez cudzoziemców.

- Tam nie ma w ogóle policji - skarżą się jednak świadkowie, cytowani przez Reutera.


Malują okna i ukrywają zawartość

Mieszkańcy miejsc zagrożonych kradzieżami sami wzięli się do ich obrony. Uzbroili się w noże oraz kije i patrolują okolice. Z kolei właściciele sklepów pomalowało witryny wystawowe na biało, aby zakryć zawartość i zniechęcać do grabieży.

Nie wszędzie organizującym się w komitety mieszkańcom udało się zapobiec kradzieżom. W ciągu dnia splądrowano hipermarket sieci Carrefour i kilkadziesiąt innych placówek handlowych w Kairze.

Od czasu rozpoczęcia demonstracji w stolicy Egiptu policja aresztowała 470 osób pod zarzutem grabieży, podpaleń i uszkodzenia mienia publicznego.

5 dzień demonstracji Ulice pustoszeją. Rabusie korzystają z chaosu

Sobota była piątym demonstracji w Egipcie. Mieszkańcy tego kraju domagają się ustąpienia sprawującego władzę od 30 lat prezydenta Hosniego Mubaraka. Zgromadzenia nie ustały mimo obowiązywania w Kairze, Aleksandrii i Suezie godziny policyjnej.

Władze przedłużyły w sobotę obowiązywanie godziny policyjnej w tych trzech miastach od godz. 16 do godz. 8 rano w niedzielę (od godz. 15 do godz. 7 czasu polskiego). Wojsko ostrzegło demonstrujących, że wszyscy, którzy naruszą godzinę policyjną, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.


W trwających od wtorku demonstracjach zginęło w Egipcie kilkadziesiąt osób. Agencja Reutera, powołując się na źródła medyczne podaje prowizoryczny bilans: 74 ofiar śmiertelnych - a ok. 2 tys. odniosło obrażenia.

Według przedstawicieli egipskich służb bezpieczeństwa w trwających do pięciu dni demonstracjach i zamieszkach zginęły co najmniej 102 osoby.

źródło: TVN 24Autor: Redakcja | 30/01/2011
Komentarze
#1 | Zorientowany dnia 30.01.2011 19:04
Wiązanki można złożyć pod biurami podróży!
A to czy w Egipcie zostanie obalony Mubarak i władzę przejmie Bractwo Muzułmańskie wbrew pozorom dla Polski jest ważne!
#2 | Nie zorientowany dnia 30.01.2011 12:10
Gdzie w Sosnowcu jest jakaś placowka dyplomatyczna Egiptu? Chcieliśmy złożyć pod nią wiazankę kwiatów

A może ktoś wie gdzie w naszym mieście jest siedziba społeczności egipskiej, egipskiej grupy grupy etnicznej i narodowościowej? Gdzie spotykają się nasi sosnowieccy egipcjanie?

To nie głupie pytania - przecież musi być jakiś powód uzasadniający fakt serwowania przez portal newsów o wydarzeniach egipskich. Przecież tu nic nie dzieje się przypadkowo
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney