Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co się zmieniło na korzyść w Sosnowcu w XXIw. ?

Każde miasto ma swoje plusy i minusy, dobre i złe strony. Podobnie jest z naszym miastem. Kilka tygodni temu pewna dziennikarka jednej z codziennych loklanych gazet poprosiła mnie, żebym napisał, co zmieniło się w Sosnowcu na korzyść w XXI wieku. Miałem przedstawić 5 najważniejszych spraw. Muszę powiedzieć, że długo się nie na tym nie zastanawiałem i dość szybko przygotowałem swoją "piątkę". Przedstawiam ją poniżej. Myślę, że każdy z nas taką własną "piątkę" mógłby przygotować. Zachęcam do przedstawienia Państwa propozycji!Najważniejsze zmiany w XXI w. w Sosnowcu

Serce miasta. Odmłodniała i nabrała życia sosnowiecka "starówka", czyli obszar miasta umownie wyznaczony ulicami Małachowskiego, 3 Maja i Sienkiewicza. Przebudowano Plac Stulecia z pomnikiem Jana Kiepury, Dworzec PKP, powstało Centrum Filmowe Helios i sosnowiecka Plaza. Wyremontowano wiele kamienic, oficyn, podwórek, powstało wiele nowych sklepów, restauracji, pubów. Dawny blask odzyskuje Katedra Wniebowzięcia NMP. Sosnowiecka "starówka"jest to prawdziwe serce miasta, z niepowtarzalnym klimatem, gdzie można mile i kulturalnie spędzić czas.

Miasto akademickie. Sosnowiec to dziś miasto uniwersyteckie, z bogatą bazą dydaktyczno-naukową. Dziś kształci się tu ponad 20 tys. Studentów, zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. W ostatnim dziesięcioleciu było kilka ważnych inewstycji. W 2004r. na Wydziale Nauk o Ziemi przy ul. Będzińskiej 60 powstała Centralna Międzywydziałowa Aula, mogąca pomieścić 500 słuchaczy. W 2006r. powstało Centrum Dydaktyczno-Naukowego Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego. To jedna z największych w historii miasta inwestycji. Jej koszt przekroczył 60 mln zł. Na ten cel udało się pozyskać 31 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W 2007r. odnowiono elewację popularnej "Żylety", najwyższego budynku akademickiego w Polsce. Dynamicznie rozwija się Wyższa Szkoła Humanitas. W budynku uczelni powstała nowoczesna aula wykładowa na 250 osób wyposażona w sprzęt multimedialny i komputerowy. Przebudowano także sale dydaktyczne, rozbudowano bibliotekę, zmodernizowano holl, wyremontowano elewację.

Nowe miejsca pracy. Na pewno sukcesem jest zagospodarowanie Sosnowiecko-Dąbrowskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Sosnowcu znajduje się 5 obszarów Podstrefy – Milowice, Dańdówka, Narutowicza, Zaruskiego i Mikołajczyka – o łącznej powierzchni 95 ha. Zagospodarowanych przez inwestorów zostało 76 ha, co stanowi 80 % powierzchni. Zagospodarowano tereny poprzemysłowe, powstało wiele nowych miejsc pracy. Przyjemne zakupy. Duże i widoczne zmiany nastąpiły w sosnowieckim handlu. Powstało kilka nowych, dużych centrów handlowych m.in. Fashion House Outlet Centre, Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu, czy wspomniane centrum handlowe Plaza oraz mnóstwo mniejszych, osiedlowych sieciowych marketów. Wciąż buduje się nowe. Niektórzy mówią, że jest ich już za dużo.

Otwarcie na świat. Bardzo ważnym dla rozwoju miasta faktem było powstanie Targów Expo Silesia. To dzisiaj wizytówka miasta, nasze okno na świat, a jednocześnie wielki impuls do dalszego rozwoju miasta, handlu, turystyki i kultury.

Piotr DudałaAutor: Piotr Dudała | 17/02/2011
Komentarze
#1 | @ KTO??? dnia 20.02.2011 19:46
Bardzo istotne pytanie. Towarzysze z Wydziału Propagandy KC zawsze zwracali na to uwagę. Najważniejsze jest KTO !!!
#2 | KTO ??? dnia 20.02.2011 18:57
Jest właścicielem tej strony ?
#3 | Newsiarz dnia 20.02.2011 17:43
Dużo się mówi że lada dzień ruszy nowy sosnowiecki portal miejski. Ciekawie zapowiadają się archiwalne zakładki dotyczące - co i komu kto obiecywał przez ostastnie osiem lat. I nie tylko co obiecywał ale też komu i czym kto groził.
Jest tam też replika strony Strączka tzn ilustrowany indeks spraw które odpuściła i zaniedbała sosnowiecka opozycja.
Sądząc po stronie próbnej beta, udostępnionej na razie wąskiemu gronu - zapowiada się niezła zabawa.

Niestety, strona i forum będzie dostępna wyłącznie po indentyfikacji chętnych i zalogowaniu. Anonimowym dowcipnisiom internetowym pozostanie ten portal i esosnowiec. Choć wyraźnie widać że dyskusje przeniosły się stąd do studentów co zrozumiałe, mało kto lubi być na siłę ubogacany religijnie.
#4 | gdyby........ dnia 20.02.2011 15:20
Strączek nie był takim leniem ,jakim JEST,to prowadzenie takiej strony miałoby sens.
Dzięki publikacji niektórych zdjęć ,,sprawdzony gospodarz" pogonił towarzycho do roboty i efekty były widoczne.
#5 | Ogi dnia 20.02.2011 14:40
Ta strona to kompromitacja... jej autorów. Nasrać, zrobić zdjęcie i powiedzieć że jest brudno- to żenada ale i prowokacja. Ponadto o tej "akcji" powszechnie wiadomo że przedstawia to co do gminy nie należy (prywatne kamienice, tereny itd.). Stronka ta to wizytówka- nie władzy jak chciał Strącze ale mieszkańców (a raczej części Sosnowiczan- flejtuchów i bałaganiarzy)
#6 | Ogi dnia 18.02.2011 08:17
Brawo- odrobina obiektywizmu w tym skrajnie subiektywnym serwisie.
Warto jeszcze uzupełnić informacje pod czyim zarządem Sosnowiec się znajdował:
do 2002 r. Prezydent Michał Czarski rekomendowany przez SLD
od 2002- nadal Prezydent Kazimierz Górski rekomendowany przez SLD.
Skład RM do 2008 (rozpad koalicji SLD-PO) zdominowany przez klub SLD.
Ciekawe czy druga dekada XXI w. pod rządami dziwnej hybrydy PO-PiS-Niezależni będzie równie błyskotliwa. "Pocięcie" jak na razie budżetu wskazuje że okres prosperity dobiega końca na niekorzyść mieszkańców Sosnowca.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney