Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


ZOT - ostatnia szansa ?

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego aktywnie uczestniczyło w dotychczasowych próbach powołania naszej własnej, lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Podczas kilku spotkań które miały miejsce w Wyższej Szkole Humanitas padały pozytywne deklaracje także z ust przedstawicieli sosnowieckich władz, zarówno urzędników jak i samorządowców. Ostatnia kampania wyborcza obfitowała w deklaracje poparcia dla idei powołania ZOT. Biorąc pod uwagę właśnie te wcześniejsze wyborcze deklaracje zwróciliśmy się do sosnowieckich urzędników i samorządowców z "listem otwartym" w którym jeszcze raz uzasadniamy potrzebę powołanie tej zagłębiowskiej organizacji.Uważamy i będziemy to ciągle powtarzać że inni zaczną nas jako region szanować dopiero wtedy kiedy sami nauczymy się go szanować. Wszelkie inicjatywy regionalne doskonale się w to wpisują a projekt powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej jest jednym z najważniejszych.

Poniżej prezentujemy tekst naszego pisma oraz wykaz osób do których zostało wysłane.

Szanowny Pan / Szanowna Pani

W ostatniej kampanii wyborczej wszystkie Komitety Wyborcze i wszyscy Kandydaci na stanowisko Prezydenta Miasta Sosnowca deklarowali poparcie dla idei powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Niektórzy z nich wpisali to nawet jednoznacznie do swoich programów wyborczych.

Tymczasem mijają kolejne miesiące po wyborach i nie tylko że nic w tej sprawie się nie dzieje to jeszcze pojawiają się sygnały że to poparcie jest już nieaktualne, że rodzą się całkiem nowe koncepcje mające na celu utrącenie idei powołania własnej zagłębiowskiej organizacji mającej promować nasz region. Należy zatem przypomnieć jeszcze raz w skrócie samą koncepcję i historię dotychczasowych i dotąd nie udanych prób powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej.

Ojcem tego pomysłu jest bez wątpienia Stanisław Czekalski, prezes sosnowieckiego oddziału PTTK, osoba kompetentna i doświadczona w tym temacie. Idea ta narodziła się podczas jego aktywnej działalności w Śląskiej Organizacji Turystycznej, organizacji wojewódzkiej wywodzącą swoją nazwę od „niezbyt szczęśliwej” nazwy województwa, co jest przyznawane coraz powszechniej.

W strukturach ŚOT działają zarówno pojedyncze gminy jak i Lokalne Organizacje Turystyczne. Z obserwacji Stanisława Czekalskiego wyniknęło jednoznacznie że najkorzystniejszą formą współpracy pomiędzy organizacją wojewódzką a poszczególnymi subregionami jest powoływanie lokalnych podmiotów (LOT-ów) zrzeszających grupy gmin, stowarzyszenia i przedsiębiorców działających w branży turystycznej niż współpraca tej wojewódzkiej organizacji z poszczególnymi gminami przystępującymi indywidualnie. Silne organizacje lokalne stają się solidnymi i cenionymi partnerami podczas gdy samodzielne gminy tak cennymi partnerami już nie są. Potwierdziła to jednoznacznie pani Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej uczestnicząc w spotkaniach mających na celu powołanie Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej i gorąco popierając tą ideę.

Tak więc dla Sosnowca nie powinno być dylematem czy przystąpić czy nie do organizacji wojewódzkiej ale jak zrobić to mądrze, czyli jak najtaniej i z jak największą korzyścią dla samego miasta jak i dla Zagłębia.

Powołanie lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej (współpracującej następnie z organizacją wojewódzką) to doskonałe narzędzie promocji naszego własnego regionu, to wreszcie sygnał dla „całego świata” że taki region w ogóle istnieje, co ma niebywałe znaczenie w czasach jego postępującej marginalizacji. Jeśli jednak nawet takie pojęcia jak „Zagłębie Dąbrowskie”, czy „tożsamość zagłębiowska” dla niektórych decydentów być może nie mają znaczenia to przy podejmowaniu swoich decyzji powinni się kierować prostą logiką i zwykłą umiejętnością liczenia.

Tak się bowiem składa że składka Lokalnej Organizacji Turystycznej, w naszym wypadku ZOT jest niższa niż składka płacona przez gminę wielkości Sosnowca gdyby ta zdecydowała się samodzielnie przystąpić do Śląskiej Organizacji Turystycznej. Suma składek poszczególnych zagłębiowskich gmin przystępujących indywidualnie do ŚOT-u będzie zawsze, jak by nie liczyć wielokrotnie wyższa niż gdyby do tego ŚOT-u przystąpiły wspólnie, skonsolidowane w ramach jednej lokalnej Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Łatwo więc można policzyć że tak jest nie tylko taniej ale że więcej pieniędzy zostaje w naszym własnym regionie aby go promować. Natomiast korzyści z współpracy z organizacją wojewódzką (ŚOT) są dokładnie takie same jakie otrzymują pojedyncze gminy. Można ubiegać o dofinansowania, można otrzymać zniżki w opłatach za udział w imprezach targowych, itd.

Powołując regionalną, Zagłębiowską Organizację Turystyczną uzyskuje się dodatkowo trudno wyliczalną ale bardzo realną wartość, zaangażowanie wolontariuszy, członków stowarzyszeń którzy społecznie i z pasją zabiegają o promocję naszego regionu. W przypadku indywidualnego przystąpienia Sosnowca do Śląskiej Organizacji Turystycznej ta wartość zostanie utracona i raczej trudno się spodziewać że promocją Sosnowca zajmą się śląscy społecznicy. Pozostanie wyłącznie praca urzędników, a wiec powrót w zasadzie do punktu wyjścia.

Biorąc to wszystko pod uwagę mamy wielką nadzieję że zarówno sosnowieccy urzędnicy jak i sosnowieccy samorządowcy pochylą się nad tą koncepcją raz jeszcze, że ją dogłębnie przeanalizują, skalkulują i podejmą słuszną decyzję. Liczymy bardzo że nadużywane często w mediach miano stolicy Zagłębia tym razem okaże się prawdą i miasto Sosnowiec da dobry przykład i stanie się inicjatorem powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej nie będącej w żadnym przypadku antagonistycznej do organizacji wojewódzkiej (ŚOT), a wprost przeciwnie silnie z nią współpracującej.

Niniejsze pismo kierujemy do wszystkich zainteresowanych stron traktując je jednocześnie jako „list otwarty” z możliwością jego publikacji na naszej własnej stronie internetowej jak i w innych mediach.

W imieniu stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego,

z poważaniem !

Dariusz Jurek


Lista adresatów powyższego pisma:

1. Kazimierz Górski - Prezydent Miasta Sosnowca
2. Agnieszka Czechowska-Kopeć z-ca Prezydenta Miasta Sosnowca
3. Arkadiusz Chęciński - Przewodniczący Rady Miasta
4. Maciej Adamiec - Wiceprzewodniczący Rady Miasta (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
5. Przemysław Wydra - Wiceprzewodniczący Rady Miasta (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
6. Jarosław Pięta - Poseł na Sejm RP (były kandydat na Prezydenta Miasta Sosnowca)
7. Tomasz Mędrzak - Przewodniczący Komisji Kultury i Sportu RM Sosnowiec
8. Mateusz Rykała - Przewodniczący Klubu Radnych PO RP
9. Tomasz Bańbuła - Przewodniczący Klubu Radnych SLD
10. Artur Szczepański - Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Turystki
11. Michał Kaczmarczyk - Dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego (gospodarz wcześniejszych spotkań)
12. Stanisław Czekalski - Prezes PTTK (pomysłodawca powołania ZOT)
 
www.fdzd.plAutor: Piotr Dudała | 03/03/2011
Komentarze
#1 | szkoda komentować kretyna :) dnia 04.03.2011 23:55
SmileSmileSmileSmile Kasa, stanowiska i zorientowany w temacie SmileSmileSmileSmile

Lokalne Organizacje Turystyczne to są stowarzyszenia i działają zgodnie z zasadami funkcjonowania każdego innego stowarzyszenia rejestrowego. Wszystkie funkcje są społeczne. To nie jest żadna synekura jakich w tym mieście jest moc. Jak widać w niektórych łbach nie mieści się że ktoś chce coś zrobić dobrego dla miasta i regionu i to bez kasy i bez stanowiska dającego korzyści finansowe.

Jak widać co niektórzy w Sosnowcu są przyzwyczajeni do innych zwyczajów panujących tu od dawna i innych mierzą swoją miarą. A może właśnie o to chodzi że może ZOT by już dawno powstał jakby się dało przy nim urządzić i ustawić?
#2 | Maria dnia 04.03.2011 23:10
nazywanie swoich przeciwników popaprańcami, to przykład wysokiej kultury politycznej zagłębiowskiej lewicy!
#3 | prezes dnia 04.03.2011 20:46
Czemu tak Panowie Jurek, Czekalski i Kaczmarczyk bardzo chcą powołania tej organizacji? Dla osób które nie są w temacie króciutkie wyjaśnienie. Chodzi jak zwykle o kasę i stanowiska. Panowie życzyliby sobie żeby miasta Zagłębia łożyli kasę na ZOT a oni już sobie funkcje prezesów podzielą między siebie. Ale wybory wygrała lewica, a trzej Panowie umoczeni po uszy w PO. Wiec kaski nie będzie i stanowisk też. Bo z tego co wiem to nikt nie da się w urzędach szantażować i płacić publiczne pieniądze na fanaberie kilku popaprańców.
#4 | Igor dnia 04.03.2011 14:09
po wstąpienu Dąbrowy Górnivzej do ŚOT-u marne szanse!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney