Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pisarze bronią poety przed wydawcą "Gazety"

Pokaźna grupa pisarzy poparła w liście swojego kolegę po fachu - znanego poetę Jarosława Marka Rymkiewicza w jego sądowym sporze z Agorą S.A., wydawcą m.in. "Gazety Wyborczej". - Stanowczo sprzeciwiamy się próbie ograniczenia w Polsce wolności słowa - czytamy w liście otwartym.

Agora S.A. żąda od Rymkiewicza przeprosin i 10 tys. zł na cel charytatywny. Naraził się on swoimi słowami o tym, że redaktorzy "GW" są "duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski". Cywilny proces za naruszenie dóbr osobistych Agory przeciw Rymkiewiczowi ruszył w czwartek przed Sądem Okręgowym Warszawie.Dalej w liście literaci stwierdzają, że "prawo każdego obywatela do głoszenia własnych opinii jest podstawowym warunkiem funkcjonowania demokracji". - Kwestionowanie tego prawa w odniesieniu do poety to praktyka haniebna, naruszająca zarówno swobodę obywatelską, jak i dobro polskiej kultury - podkreślają.


Stwierdzają oni też, że "jako poeci i obywatele" wyrażają solidarność z Jarosławem

Pod tekstem podpisało się ponad 40 literatów. W tym: Wojciech Wencel (inicjator listu), Marcin Świetlicki, Marcin Baran, Marcin Sendecki, Wojciech Kass, Artur Nowaczewski, Karol Maliszewski, Wojciech Banach, Krzysztof Kuczkowski, Janusz Kotański, księża Jan Sochoń i Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Roman Misiewicz, Tomasz Majeran i inni.


Przyczyną procesu jest wypowiedź Rymkiewicza dla "Gazety Polskiej" z sierpnia ub.r., gdy komentując sprawę krzyża przed Pałacem Prezydenckim, mówił: - Polacy, stając przy nim, mówią, że chcą pozostać Polakami. To właśnie budzi teraz taką wściekłość, taki gniew, taką nienawiść - na przykład w redaktorach "Gazety Wyborczej", którzy pragną, żeby Polacy wreszcie przestali być Polakami.


Poeta powiedział, że redaktorzy "GW" są "duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski". Według niego, "rodzice czy dziadkowie wielu z nich byli członkami tej organizacji, która była skażona duchem luksemburgizmu, a więc ufundowana na nienawiści do Polski i Polaków. Tych redaktorów wychowano tak, że muszą żyć w nienawiści do polskiego krzyża. Uważam, że ludzie ci są godni współczucia - polscy katolicy powinni się za nich modlić".


Rymkiewicz (rocznik 1935) to poeta, pisarz, tłumacz, dramaturg i krytyk literacki, autor głośnych książek eseistycznych m.in. o Adamie Mickiewiczu i Powstaniu Warszawskim. Za zbiór wierszy "Zachód słońca w Milanówku" otrzymał w 2003 r. Nagrodę Nike (jej fundatorem jest m.in. "GW"). Poeta nie przyszedł na uroczystość, ale nagrodę pieniężną odebrał. W 2008 r. dostał Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za esej pt. "Wieszanie". Przed wyborami parlamentarnymi 2007 r. był w Komitecie Honorowym Poparcia PiS. Po katastrofie smoleńskiej napisał głośny wiersz "Do Jarosława Kaczyńskiego" ze słowami m.in. "To co nas podzieliło - to się już nie sklei, Nie można oddać Polski w ręce jej złodziei, Którzy chcą ją nam ukraść i odsprzedać światu, Jarosławie! Pan jeszcze coś jest winien Bratu!". Potem wszedł do komitetu poparcia lidera PiS w wyborach prezydenckich.(Kle), źródło; www.onet.plAutor: Piotr Dudała | 20/03/2011
Komentarze
#1 | bedziniak dnia 21.03.2011 09:54
To prawda. Brońmy wolności słowa !!! Niestety są u nas w Polsce tzw. "Święte Krowy" których nie można ruszyć do nich zalicza się m.in. GW.
#2 | stefan dnia 20.03.2011 08:14
Jestem pełen uznania i poparcia dla Pana Rymkiewicza. Wszyscy wiemy że Gazeta Wyborcza to to samo co dawna i kłamliwa Trybuna Ludu. Stańmy w obronie Pana Jarosława!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney