Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Świat się dowiedział

13 kwietnia 1943 roku radio berlińskie poinformowało o odkryciu na uroczysku Kozie Góry w pobliżu Katynia zbiorowych grobów polskich oficerów, zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów. Informacja była wstrząsająca – władze RP prowadziły bowiem poszukiwania zaginionych w Związku Sowieckim oficerów już od 1941 roku. ...Rozpoczęto wówczas, na mocy paktu Sikorski-Majski, tworzenie Armii Polskiej w ZSRS. Z całego terytorium Związku Sowieckiego napływali chętni do tworzonej przez gen. Władysława Andersa armii. Szybko okazało się, że wśród nich brakuje kadry oficerskiej, która we wrześniu 1939 r. trafiła do sowieckiej niewoli. Prośby o wyjaśnienie losu oficerów, kierowane do władz sowieckich, były bezskuteczne. Wciąż jednak liczono, że zaginieni żyją…Komunikat niemiecki nie został przyjęty bezkrytycznie. Polacy obawiali się, że to kolejna niemiecka akcja propagandowa. Dlatego rząd gen. Władysława Sikorskiego zwrócił się o zbadanie sprawy przez niezawisły Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Sowieci odpowiedzieli zerwaniem stosunków z polskim rządem w Londynie. Alianci, Amerykanie i Brytyjczycy zachowali w sprawie katyńskiej daleko idącą powściągliwość, zbyt zależało im na współpracy ze Stalinem.Prawda o zbrodni katyńskiej w rządzonej przez komunistów Polsce była ukrywana i w życiu oficjalnym fałszowana. Wszelkie przejawy walki z kłamstwem, czczenie ofiar – były tępione. Sowieci przyznali się oficjalnie do zamordowania polskich oficerów dopiero w 1990 roku. Ujawniono też wówczas kolejne miejsca kaźni – Charków i Kalinin (Twer). Do dziś nie są wyjaśnione wszystkie okoliczności tej zbrodni i to, co działo się wokół niej przez kolejne lata. Polska wciąż czeka na całość dokumentów z nią związanych.

www.ipn.gov.pl
Autor: Piotr Dudała | 13/04/2011
Komentarze
#1 | @mieszkanka dnia 15.04.2011 05:51
czas, żeby zrobili to dąbrowiczanie, będzinianie i sosnowieczanie!
#2 | mieszkanka dnia 14.04.2011 20:12
A czeladzianie po prostu uczcili swoich mieszkańców -

""Na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej w Czeladzi uroczyście odsłonięto wczoraj tablicę pamiątkową z nazwiskami policjantów Komisariatu Policji Państwowej i oficerów Wojska Polskiego z Czeladzi zamordowanych w czasie II wojny światowej na terenie byłego ZSRR.

W asyście Grzegorza Zarębskiego - wnuka Józefa Zarębskiego, którego nazwisko widnieje na pamiątkowej tablicy, odsłonięcia tablicy dokonała burmistrz Czeladzi Teresa Kosmala.

Katyń, Charków, Twer, Smoleńsk, Moskwa, Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, Miednoje, Piatichiatki, Kazachstan i Syberia – nazwy tych miejsc widnieją na pomniku, przy którym oddajemy hołd ponad 25 tysiącom oficerów Wojska Polskiego i policjantów Polskiej Policji Państwowej, żołnierzom i urzędnikom cywilnym, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców między marcem a czerwcem 1940 roku, zamordowani strzałem w tył głowy. "

Czy sosnowiczan na to stać zobaczymy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney